itur pasaulē tas jau ir zināms, bet pie mums,salīdzinoši svaigs jaunums. Ne visi to ir baudījuši un ne visi zina, kāds labums tajā iekšā. Kas tad īsti ir šis brīnums – kviešu zelmenis?
Kas tas ir?
Kviešu zelmenis ir maigi, zaļi, jaunie kviešu dzinumi, no kuriem spiež sulu.
Šī sula ir ideāls pārtikas produkts ikvienam, kurš vēlas novērst slimības un uzlabot veselību.
Kviešu zelmenis ir ne tikai veselīgs, bet arī viegli audzējams un lietojams. Tikai dažas saujas kviešu graudu, nedaudz ūdens, paplāte ar augsni un pārsedzoša paplāte ir viss, kas nepieciešams, lai septiņās dienās izaudzētu kviešu zelmeni.
Daži fakti par kviešu zelmeni:
30 ml svaigi izspiestas kviešu zelmeņa sulas uzturvērtība ir līdzīga 1 kg zaļo lapu dārzeņu uzturvērtībai
tas satur vairāk nekā 90 minerālvielu, tostarp vairumā sārmainu vidi radošus elementus – kāliju, kalciju, magniju un nātriju
satur svarīgākos fermentus, kuri palīdz šķelt olbaltumvielas, taukus, veicina gremošanu, spirina sirdi, darbojas kā spēcīgi antioksidanti un palēnina šūnu novecošanos
kviešu zelmenī ir vairāk C vitamīna nekā apelsīnos un divreiz vairāk A vitamīna nekā burkānos
Aizsardzība pret vides riskiem
Mēs tik daudz rūpējamies un runājam par tīrību vidē mums apkārt, bet, vai pietiekami domājam par mūsu organisma tīrību? Diez vai mēs efektīvi spējam izvadīt toksīnus, ko apēdam ar pārtiku, ieelpojam ar gaisu. Ir neiespējami izvairīties no dažādiem vides riskiem.
Hlorofils var mūs pasargāt kancerogēniem tā, kā to nespēj neviens cits pārtikas produkts vai medicīna. Iekļaujot ēdienkartē kviešu zelmeņa sulu mēs varam aizsargāties no piesārņojuma. Īpaši labi ķermeņa aizsargspējas nostiprina tādi fermenti kā superoksīda dismutāze ( SOD), proteāze, amilāze un katalāze.
Kviešu zelmeņa sula spēj aizsargāt pret audzējiem un, atšķirībā no medicīniskajiem preperātiem, kuri arī kavē ļaundabīgu šūnu veidošanos, kviešu zelmeņa sula nav toksiska.
Kā audzēt kviešu zelmeni?
Lai kā jūs veidotu audzēšanas sistēmu ( virtuve, garāžā u.c vietās), augu audzēšanai būs nepieciešams daudz netiešas saules gaismas un silta vieta (ideālā gadījumā- 18-24 grādi); tur varēs turpināt audzēšanu arī ziemas mēnešos.
Šajā blogā, vari apskatīt pamācību, kā izaudzēt kviešu zelmeni.
Nav iespējamas īsumā uzskaitīt visas labās īpašības, ko sniedz kviešu zelmenis. Tas noteikti ir kas tāds, ko ir vērts pamēģināt un nogaršot. Vai esi to jau izmēģinājusi?
Rakstā izmantoti materiāli no grāmatas “Kviešu zelmenis uzturā”, A. Vigmora.