Vārda dienu svin: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Kas jāzina par rožu stādīšanu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pareizi iestādīta, roze priecē ilgus gadus. Rožu audzēšanai jāizvēlas saulaina, gaiša vieta, jo rozes mīl siltumu. Tām patīk rīta saule un visiedarbīgākie ir pirmie saules stari. Visaktīvāk rozes aug rīta pusē. Augi pēc nakts ir pārklāti ar rasas pilieniem, un pirmie saules stari modina rožu pumpurus.

Lai rozes labi augtu un skaisti ziedētu, tām saules enerģiju vajag saņemt 5-6 stundas dienā. Rozes jāstāda no vējiem aizsargātās vietās, tomēr gaisa apmaiņa ir nepieciešama.

Kādā ausgnē stādīt?
Pirms iegādājamies rozes, jāpadomā par augsni, kurā tās stādīsim. Rozes vēlams stādīt labi drenētā, ar trūdvielām bagātā, gaisa caurlaidīgā augsnē, kur gruntsūdens nav augstāks par 0,8m. Ja nav citas izejas, veido paaugstinātu dobi, paceļot dobi virs dārza līmeņa. Rozes ir daudzgadīgi augi ar ļoti dziļu sakņu sistēmu, tāpēc īpaša vērība jāvelta augsnes sagatavošanai. Noteikti jāiznīcina visas daudzgadīgās nezāles. Veidojot rožu dobi zemi uzrok visā platībā divu lāpstu dziļumā. Var rakt arī katram stādam vismaz 50cm dziļu bedri, kuras apakškārtu uzirdina ar dārza dakšām, lai saknes dziļāk iespiestos augsnē, tām labāk piekļūtu gaiss un siltums, tā veicinot jauno saknīšu augšanu. Augsni ielabo ar kūtsmēsliem, kompostu un neitralizētu kūdru, kas bagātināta ar minerālvielām. Lai šo augsnes sagatavošanas procesu padarītu vienkāršu, specializētajos dārzkopības veikalos ir iespējams iegādāties speciāli sagatavotu augsni rožu stādīšanai, kas ideāli piemērota rožu stādīšanai.

Pēc mūsu pieredzes, parasti rozes stāda vairākas vienā dobē, tāpēc iesakām vienkāršu, bet rozēm ļoti patīkamu recepti: izrok  60 cm dziļu bedri, sadalot izrakto augsni pa frakcijām (vēlēna vienā kaudzītē, auglīgā augsne otrā, smilts trešajā u.t.t.). Ja stādāmā vieta smilšainā vietā (priežu mežs piem. Jūrmalā, Saulkrastos), tad dobes dibenā klājam 10cm māla slāni vai ģeotekstilu, kas pasargās barības un organiskās vielas no izskalošanās dziļākajos smilts slāņos. Ja dobe atrodas dabīgi smagā māla vai smilšmāla augsnē vai normālā dārza augsnē, māla slānis nav nepieciešams. ja bedri rokot bija velēnas, tās varam mest bedres dibenā, ar lāpstu sakapāt, samīdīt ar kājām – tās būs labs mēslojums. Tālāk bedri jāpiepilda ar auglīgās augsnes/kūtsmēslu maisījumu. Vajag 1/2 kūtsmēslu (derēs vismaz gadu sadalījušies kūtsmēsli – govju, zirgu) un 1/2 labas augsnes. Var likt pa kārtām – 10cm augsnes, 10cm mēslu. Augsnes vietā var lietot kūdras substrātu, tad 1/4 var piejaukt smilti, ja tāda bija bedri rokot. Visu kārtīgi sajauc, pusē sablietē. Augšējos 30 cm iestrādā komplesos minerālmēslus 1 kārtīgu sauju uz 1m2 dobes. Dobe gatava stādīšanai.

Kā un kad stādīt?
Stādot potējuma vietu iegremdē zemē 5 līdz 8cm dziļumā – tā tiek aizsargāta gan potes vieta no sala bojājumiem, gan radīti labi apstākļi pamatnes pumpuru veidošanai. Roze tiek pasargāta arī no potējuma vietas izlūzuma.

Rozēm nepieciešams sevišķi bagātīgs organiskais mēslojums – tad rozes krāšņi ziedēs. Papildmēslošanai iesakām izmantot speciālu mēslojumu rozēm. Augsnes reakcijai jābūt neitrālai vai vāji skābai, citādi pat bagātīgi mēslojot rozes nespēj uzņemt barības vielas.

Rozes var stādīt gan agri pavasarī, gan rudenī – septembra beigās. Visu vasaru var stādīt podos audzētos stādus, jo tiem stādīšanas procesā netiek bojāta sakņu sistēma. Stādot rozi bedri piepilda ar sagatavoto augsni, piespiežot saknes ar rokām, lai starp saknēm augsni sablīvējas. Ap jaunstādīto augu izveido zemes valnīti, kas laistot neļauj ūdenim notecēt.

Rožu mēslošana
Ja jauno stādījumu kārtīgi neaplaista, aktīvi augošās saknes var aiziet bojā. Sāk mēslot 3-4 nedēļas pēc stādīšanas, jo šajā laikā rozes ir iesakņojušās un tām izveidojušās jaunās saknītes. Svarīgi atcerēties, ka rozes ar slāpekļa mēslojumu pēdējo reizi mēslo jūlija beigās vai augusta pirmajās dienās, bet augusta otrajā pusē mēslo ar kāliju saturošu mēslojumu, tas veicina dzinumu nobriešanu.
Augststumbra rozes kopjamas tāpat kā krūmrozes. Tām vajadzīga saulaina vieta ar mēreni mitru, trūdvielām bagātu augsni ar augsnes skābumu pH 6-7.

Rožu ieziemošana
Mūsu klimatiskajos apstākļos rudenī rozes jāpiesedz. Parasti nosalst tā daļa, kas atrodas virs sniega. Visbiežāk bargās ziemās aiziet postā vecie stādījumi, bet jaunās rozes pārziemo labāk. Vēlā rudenī (kad augsne nedaudz sasalusi!) rozes obligāti jāaprauš ar zemi, lai bezsniega ziemā tās neizsalst. Virsū var uzbērt sausas lapas, irdenu mulču un uzlikt egļu skujas, tad Jūsu rozēm būs labi pat visbargākajā ziemā.

Vīteņrozes noteikti jāpieliec pie zemes un jāapsedz ar biezu skuju kārtu. Rožu pieliekšanu jāveic, kamēr gaisa temperatūra ir virs 0*, lai zari nelūztu. Augststumbra rožu ieziemošanai ir vairāki paņēmieni. Visbiežāk augststumbra rozes uzmanīgi pieliec, pieliekot pie stumbriņa pakājes apaļu koka bluķīti (tas pasargā stumbru no lūzuma). Ieziemojot ar šo paņēmienu , rozi ieteicams stādīt nedaudz ieslīpi, apmēram 60* leņķī. Tas ļauj rozes vēlā rudenī pieliekt pie zemes. Rozi nogulda uz zemē izklātiem egļu zariem un piesprauž pie zemes. Lai rožu kociņi neaugtu šķībi, tos piesien pie stingra mietiņa. Vecākas un arī taisni iestādītas augststumbra rozes ir grūti pieliekt, tādēļ tās ieziemo stāvus:

  • Kad rozes vainags ir nedaudz apgriezts, to gatavo ieziemošanai.
  • Sākumā nelielā attālumā no stumbra iedzen 3mietiņus visas rozes augstumā, tad atsien rozi.
  • Ap mietiņiem apliek sietu (metāla vai plastmasas), tad izveidotajā formā saber sausas lapas. Lapām obligāti jābūt sausām (lai roze nesustu un neveidotos pelējums) un tām jāsedz viss rozes vainags.
  • Beigās šim veidojumam uzvelk džutas auduma cepuri, kas nelaiž cauri mitrumu un Jūsu mīlule ir gatava ziemai.

Labu rožu pārziemošanu nodrošina savlaicīga un pareiza stādīšana, regulāra un normēta laistīšana un mēslošana, pareiza ieziemošana,  kā arī laikus uzsākta miglošana slimību un kaitēkļu apkarošanai. Lai izdodas !

 

Sīkāk par rozēm, to veidiem lasiet rakstā Roze – dārza karaliene un dārzu mākslas uzņēmuma Galantus interneta vietnē www.galantus.lv


Dalīties.

Atstāt Ziņu