Lai izvairītos no fiziskas pārpūles, infarkta vai insulta maratona, riteņbraukšanas vai citu lielas slodzes sacensību laikā, Latvijas Kardiologu biedrība aicina dzert daudz ūdens, sekot pulsam, pārbaudīt sirds veselību un nepārvērtēt savus spēkus. It īpaši tas attiecas uz fiziski mazāk sagatavotiem cilvēkiem, kuri nav raduši pie ilgstošas slodzes, it īpaši karstā laikā.
Rūpējoties par veselīgu un aktīvu dzīves veidu arvien vairāk cilvēku iesaistās masveida skriešanas, riteņbraukšanas un citās aktīvās sacensībās, kas prasa lielu fizisko piepūli un izturību.
Regulāri nodarbojoties ar sportu, sekojot profesionāļu norādēm un pārbaudot veselības stāvokli, šādas izturības sacensības kaitējumu veselībai nenodara.
Turpretī cilvēkiem, kuri ilgstoši nav nodarbojušies ar sportu vai darījuši to pasīvi, pēkšņa un ilgstoša fiziska slodze var atstāt sekas uz sirds-asinsvadu veselību un pat izraisīt infarktu vai insultu, radot draudus dzīvībai.
Lai izvairītos no sirds veselības traucējumiem, kardiologi iesaka:
Maratona vai citu lielas slodzes sacensību dienas laikā izdzert no 4 līdz 6 litriem šķidruma. Ikdienā būtu jālieto vismaz 2 litri šķidruma dienā.
Sekot pulsam un nepārforsēt, lai cik ļoti gribētos finišēt ar labāku rezultātu! Miera stāvoklī pulsam jābūt 60 sitieniem minūtē, ilgstošas slodzes laikā vidēji no 120 līdz 140 sitieniem minūtē,atkarībā no vecuma un veselības stāvokļa.
Pirms maratona vai citām nopietnām sacensībām veikt sirds veselības pamatpārbaudes. Izmēriet asinsspiedienu! Tā ir pirmā un vienkāršākā, bet viena no svarīgākajām pamatpārbaudēm. Asinsspiedienam miera stāvoklī jebkurā vecumā jābūt 120/80 mmHg. Ja miera stāvoklī tas ir paaugstināts virs 140/90 mmHg, pirms došanās uz startu kardiologi iesaka konsultēties ar savu ģimenes ārstu.
Pirms tik nopietniem pasākumiem kā maratons būtu labi veikt arī EKG jeb elektrokardiogrammu, lai pārliecinātos par to, ka nav nekādu sirdsdarbības traucējumu, kas varētu radīt problēmas ilgstošas slodzes laikā.
Lai atjaunotu sāļu līmeni organismā pēc lielas slodzes, kardiologi iesaka lietot rehidronu, kas nopērkams aptiekās. Lūdzam konsultēties ar farmaceitu!
Pirmsmaratona un maratona dienā kategoriski aizliegts:
– Lietot alkoholiskos dzērienus.
– Lietot psihostimulatorus vai citas līdzīgas vielas, enerģijas dzērienus lielos daudzumos.
– Smēķēt.
– Pārēsties.
Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs prof. Andrejs Ērglis: „Man ir prieks, ka veselīgs dzīvesveids ir kļuvis par Latvijas iedzīvotāju kulta lietu. Tomēr pirms maratona gribētu lūgt katram tā dalībniekam izvērtēt savus spēkus un sagatavotības līmeni, kā arī ņemt vērā speciālistu un pieredzējušāko kolēģu ieteikumus. Lūdzu, neskrieniet līdz ģībonim vai līdz nāvei, kā ziņnesis, kurš skrēja no Maratonas līdz Atēnām, lai paziņotu atēniešu uzvaru pār persiešiem!”
1 komentārs
Vācījā ražotas virtuves pēc pasūtījuma – https://up-mebeles.lv/vacu-virtuves-vs-up-mebeles/