Vārda dienu svin: Erna, Evita, Eva

Kādu grīdas segumu izvēlēties?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

atrai lietai ir svarīgs labs pamats. Tā ir arī ar mūsu mājvietu un šajā gadījumā, tā ir laba, kvalitatīva un atbilstoša grīda. Šobrīd iespējas, kādu grīdu izvēlēties ir ļoti daudz. Tapēc, lai ieviestu skaidrību tavā galvā, apskatīsim, kādi tad ir iespējamie grīdas segumu veidi.

 

PVC grīdas segumi
PVC jeb sintētiskos grīdas segumus nereti sauc par linoleju, tomēr tas nav pareizi, jo linolejs ir materiāls, ko ražo no dabīgām izejvielām. PVC grīdu  seguma galvenā
sastāvdaļa ir polivinilhlorīds, un tas ir ļoti praktisks un viegli kopjams materiāls. Šiem segumiem ir ļoti plaša krāsu izvēle, dizaina un izmantošanas iespējas. PVC grīdas segumu materiālus pēc uzbūves iedala homogēnajos un heterogēnajos jeb vienslāņa un daudzslāņu klājumos. Vienslāņa jeb homogēnā seguma krāsa un raksts visa seguma biezumā ir vienāds.

Daudzslāņu jeb heterogēnajem materiāliem ir vairākas kārtas – nodilumkārta, zīmējuma vai dizaina kārta un pamatslānis. Kvalitatīvāko segumu (gan homogēno, gan heterogēno) virsma ir pārklāta ar poliuretāna (PUR) aizsargkārtu, kas paaugstina nodilumizturību un padara segumu vieglāk kopjamu, jo poliuretāns aizsargā materiālu no netīrumiem. PVC segumus plaši izmanto sabiedriskās ēkās to ļoti augstās nodilumizturības dēļ.

Šī materiāla klājumus var arī dažādi kombinēt, – veidojot zīmējumus un rakstus dažādās krāsās. Šuvju vietas aizkausē, tādējādi iegūstot viendabīgu grīdas klājumu.

Dabīgais linolejs
Linolejs kā grīdas segumu materiāls ir pazīstams jau vairāk nekā 100 gadu. Izmantojot tikai dabiskās izejvielas – linsēklu eļļu, sveķus, koka vai korķa miltus, kaļķakmeni, džutu un dabiskās krāsvielas, jau pirms 150 gadiem tika radīts  ciets, izturīgs un krāsains grīdas segums. Arī mūsdienās ražotam linolejam sastāvdaļas būtiski nav mainījušās, tikai, attīstoties tehnoloģijām, ir uzlabojušās linoleja ekspluatācijas īpašības un dizains. Dabīgais linolejs neizraisa alerģiju, un plašā dabisko krāsu un rakstu gamma dod iespēju radīt un izveidot grīdu jebkuram interjeram. Dabīgo linoleju var klāt gan intensīvi noslogotās sabiedriskās telpās, gan privātmājā. Var izvēlēties dažāda biezuma linoleju – 2-4 mm, linoleja platums parasti ir 2  m. Tomēr jāatceras, ka dabīgais linolejs prasa regulāru kopšanu, citādi grīdas segums  ātri zaudēs sākotnējo kvalitāti. Dabīgais linolejs ir regulāri jāmazgā ar neitrālu mazgāšanas līdzekli. Vismaz reizi mēnesī tas vēl ir jāmazgā ar ūdeni, kam pievienots īpašs  vasks.

Mīkstie grīdas segumi
Nenoliedzami, vispatīkamāk ir staigāt pa paklāja segumu, jo tas ir mīksts un rada siltuma sajūtu pēdām, kā arī lieliski absorbē soļu radīto skaņu. Tādēļ viesnīcās, kazino, klubos, restorānos u.c. plaši izmanto tieši šo seguma veidu.

Mīksto segumu sortimentu var iedalīt divās kategorijās: dabiskie (pārsvarā vilnas) un sintētiskie. Kopumā visiem mūsdienu mīkstajiem grīdas segumiem  ir antistatiskas un skaņu izolējošas īpašības. Mīkstie segumi ir viegli kopjami un mājīgi, no tiem iespējams izveidot dažādus interjerus. Paklāji jeb mīkstie segumi ir pieejami dažādos rakstos un krāsās. Ir iespēja iegādāties arī paklāja flīzes, kuras pielīmē pie grīdas pamatnes.

Koka grīda
Domājot ierīkot koka grīdu, vispirms jāizvēlas – grīda no parketa vai dēļiem. Lapu koku materiālu grīdas ir ievērojami cietākas un izturīgākas nekā skujkoku materiālu grīdas. Cietākā kokā rodas mazāk bojājumu, kuri uzkrāj netīrumus un padara grīdu netīru. Mainoties gaisa mitrumam telpā, arī dēļi un parkets saraujas un izplešas, tādēļ jāpievērš uzmanība gan klimatam telpās, gan pareizai grīdas ieklāšanai.

Vairākslāņu parkets
Vairākslāņu parketā ir vairāki slāņi, kura pamats tiek veidots no finiera, bet augšējā kārta (virskārta) no koka dēlīšiem. Atšķirībā no dēlīšu parketa, vairākslāņu parketa ieklāšana ir daudz vienkāršāka un ātrāka, un tā virskārta ir jau apstrādāta, tādēļ tā vairs nav jāslīpē vai jālako. Vairākslāņu parkets kalpo salīdzinoši īsāku laiku nekā dēlīšu parkets, jo pēc virskārtas nodilšanas to iespējams slīpēt vienu vai divas reizes.
  
Dēlīšu parkets
Dēlīšu parketu ieklāj uz līdzenas pamatnes, pie tās pielīmējot 15-20 mm biezus dēlīšus. No dēlīšiem iespējams veidot dažādas formas un rakstus, tādā veidā radot unikālu grīdu. Parketa mūžs ir salīdzinoši ilgs, jo to var atjaunot vairākas reizes, noslīpējot nobružāto virskārtu. Šī parketa trūkums ir tā sarežģītā ieklāšana, ko ieteicams veikt tikai speciālistiem, tas krietni sadārdzina seguma kopējās izmaksas. Pēc ieklāšanas parketu vēl nepieciešams apstrādāt, slīpēt un lakot, tomēr pareizi ieklāts, tas kalpos ilgi.
 
Grīdas dēļi
Grīdas dēļus piestiprina pie grīdas karkasa vai sijām ar naglām vai skrūvēm. Dēļos tiek iefrēzētas speciālas gropes, kas nodrošina dēļu savstarpēju sasaisti. Līdzīgi kā dēlīšu parketu, arī grīdas dēļu atjaunošanu iespējams veikt atkārtoti, noslīpējot nobružāto virskārtu un to pārlakojot.

Epoksīda un poliuretāna grīdas, kāpņu pārklājumi
Poliuretāna bāzes pārklājuma būtiskākās pazīmes ir augsta triecienizturība, elastīgums un noturība pret naftas produktiem un taukiem. Šāda  grīda ir ūdensnecaurlaidīga, to var tīrīt ar austspiediena strūklu. Poliuretāna pārklājums ir gan ar gludu, gan raupju virsmas struktūru. Pateicoties savām īpašībām, poliuretāna grīdu var ļoti veiksmīgi izmantot autoservisos, autostāvvietās, remontdarbnīcās vai ķīmiskajā rūpniecībā.

Epoksīda grīdas ir daudzveidīgas, ļoti izturīgas, tā ir kvalitatīva un oriģināla grīdu seguma izvēle. Tās ir labi piemērotas gan industriālām vajadzībām, piemēram, noliktavām un ražotnēm, kur grīda ir pakļauta lielai abrazīvai  slodzei, kā arī telpām ar augstām sanitārām prasībām, piemēram, slimnīcām, ēdināšanas iestādēm. Tās rekomendējamas arī dažādām izklaides vietu telpām – kafejnīcām,  klubiem u.tml., kur epoksīda klājumu dizaina iespējas ir neierobežotas gan krāsu, gan formu ziņā. Šīs grīdas ir labi piemērotas arī dzīvojamām telpām kā alternatīva  flīžu grīdām, jo tās ir ūdensnecaurlaidīgas, bet siltākas un elastīgākas par flīzēm. Šis materiāls ir īpaši piemērots arī apsildāmajām grīdām.

Sporta grīdas iekštelpās – elastīgas un drošas
Grīdas izliece, bumbas atlēciens, trieciena enerģijas absorbēšana, slīdamība, noturība pret spiedienu punktā, – tās ir būtiskākās prasības, kas iekļautas sporta telpu grīdu regulējošā standartā DIN 18032-2, pēc kura lielā mērā vadās sporta celtņu iekštelpu grīdu segumu ražotāji un ieklājēji Eiropā.

Izdarot pasūtījumu iekštelpu sporta grīdai, svarīgi ir zināt,  kādiem sporta veidiem un citām aktivitātēm tiks paredzēta konkrētā halle, jo dažādiem sporta veidiem ir atšķirīgas prasības pret grīdu. Protams, iespējams izvēlēties arī universālu grīdas segumu, kas piemērots dažādām aktivitātēm, taču pilnīgi neviens grīdas segums nav piemērojams visiem sporta veidiem profesionālā līmenī.

Dalīties.

Atstāt Ziņu