Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Kā ziemā rūpēties par pēdām?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ada siltajā laikā, kad tiek nēsāti vaļējie apavi, pēdas tiek lutinātas ar pedikīru, skrubjiem, krēmiem u.tml., bet ziemā, kad pēdas ir paslēptas apavos, cilvēki nereti atstāj novārtā to regulāru aprūpi – tiesa, līdz brīdim, kad sākas problēmas. Tomēr tieši aukstajā un mitrajā laikā, kad pēdas lielāko dienas daļu atrodas slēgtos apavos, tās izteikti vairāk nogurst, pārlieku svīst, un veidojas sausi, plaisājoši papēži, kā arī izteikti vairāk cilvēku skar kāju sēnīšu problēma. Tāpēc par to, kā ziemas laikā pareizi aprūpēt pēdas, stāsta „BENU aptieku” farmaceite Maira Logina.

Visbiežāk sastopamās problēmas
Ziema ir laiks, kad palielinās cilvēku interese par kāju kopšanas līdzekļiem – līdzekļiem pret kāju svīšanu, ārstnieciskiem līdzekļiem pret ādas sabiezējumiem un sēnīšu infekcijām. Kā dažus no iemesliem pie sausu, sabiezējušu papēžu veidošanās var minēt vitamīnu trūkumu, (piemēram, A un E), stāvošu darbu, kā arī cukura diabētu. Turpretī svīšanas un kāju sēnīšu problēmas cēlonis visbiežāk ir nepareiza pēdu apkope.

Pareiza apavu un zeķu izvēle
Pēdu pareiza apkope sākas ar pareizu zeķu un apavu izvēli, jo nereti ziemas laikā pastiprinātas svīšanas problēmas sākas tieši ar neatbilstošu – pārāk ciešu, platu vai sintētisku apavu izvēli, kā arī sintētiska materiāla zeķu nēsāšanu. Tāpēc, iegādājoties ziemas apavus, vislabāk būtu ieguldīt naudu ādas vai zamšādas apavos, kas ir ērti, nespiež kāju un ir vieglāk elpojoši. Tāpat būtiski izvēlēties kokvilnas zeķes, jo sintētisku materiālu zeķēs pēda brīvi neelpo, kā rezultātā rodas pastiprināta svīšana. Tāpat uzmanība jāpievērš arī apavu apkopei – īpaši ziemas laikā būtu jāizmanto apavu aerosols, kas novērsīs mikrobu rašanos apavos.

Padomi pēdu kopšanai ikdienā
Tikpat būtiski kā izvēlēties atbilstošus apavus un zeķes, ir pienācīgi rūpēties arī par pēdu higiēnu, tās atbilstoši mazgājot un apkopjot. Lai mājas apstākļos veiktu pilnvērtīgu pēdu apkopi, nepieciešami vien daži palīglīdzekļi – pēdu vīle, pumeks, ziepes (vēlams lietot ziepes ar neitrālu PH vai ziepes bērniem), kāju krēms (barojošs un atjaunojošs vai mitrinošs un atsvaidzinošs), nagu knaiblītes, kāju mērcēšanai pievienojamie sāļi un nagu eļļa.

Pareiza un regulāra kāju mazgāšana
Būtiskākais, rūpējoties par pēdām ikdienā, ir regulāra kāju mazgāšana. Kājas reizi dienā, vēlams vakarā, jāmazgā zem tekoša ūdens. Kāju mazgāšanai var izmantot ziepes. Tomēr katru dienu ziepes lietot nevajadzētu, jo ikdienas lietošana var sausināt pēdu ādu, kā arī izmainīt ādas dabisko mikrofloru, kas nozīmē, ka baktērijas pierod pie ziepju sastāva un izdzīvo. Pēc mazgāšanas kājas jānosusina, īpašu uzmanību pievēršot arī pirkstu starpām, jo nenosusinātas, mitras pirkstu starpas sasūt un palielinās sēnīšu infekcijas risks. Pēc pēdu mazgāšanas ieteicams pēdas ieziest ar atbilstošu barojošu un atjaunojošu krēmu vakarā vai mitrinošu un atsvaidzinošu krēmu no rīta (pastiprinātas svīšanas gadījumā jāizmanto tikai atsvaidzinošs, mazliet mitrinošs krēms). Krēmu lietošana palīdzēs kājām uzturēt dabisko mitruma līmeni.

Atbrīvošanās no pēdu sabiezējumiem
Reizi nedēļā farmaceite rekomendē rūpīgāku kāju apkopi. Šāda apkope sākas ar sausu pēdu novīlēšanu, izmantojot pēdu vīli, kas palīdzēs atbrīvoties no sausās ādas. Vīles vietā var izmantot arī skrubi, taču šis līdzeklis nav obligāts. Nākamais solis ir kāju vannošana, tādā veidā intensīvāk cīnoties ar pēdu sabiezējumiem. Pēdas jāvanno piecas līdz desmit minūtes 37-38°C karstā ūdenī, kuram pievieno kāju vanniņām īpaši paredzētu sāli. Savukārt pie pēdu svīšanas farmaceite rekomendē vanniņai pievienot kumelīšu vai ozolmizu novārījumu. Lai gan vanniņām var izmantot arī pārtikas veikalā iegādājamo jūras sāli, aptieku piedāvātais sāls ir paredzēts tieši kājām, jo papildināts ar atsvaidzinošām un mīkstinošām eļļām, piemēram, lavandas, rozmarīna un eikalipta eļļu.
Ja nav izmantota pēdu vīle, pēc vannošanas izmanto pumeku. Ja sabiezējumi izveidojušies biezā slānī, no tiem nāksies atbrīvoties pakāpeniski. Nekādā gadījumā sabiezējumus nedrīkst griezt ar šķērēm, jo šādā veidā iespējams iegūt infekcijas. Farmaceite uzsver, ka būtiski ik pēc diviem mēnešiem mainīt pumeku un pēdu vīli (pat ja tie netiek intensīvi izmantoti). Šo instrumentu raupjās virsmas ir ļoti labvēlīga vide mikrobu un sēnīšu infekciju attīstībai.

Krēms kājām
Pēc pēdu noberšanas, tās jāieziež ar krēmu. Sausu papēžu ārstēšanai var izmantot arī propolisa – eļļas šķīdumu. Var veikt rīcineļļas procedūras – uz nakti papēžiem uzlikt kompresi – siltā rīcineļļā samērcētu marli. Kā skaidro farmaceite, atbrīvošanās no sausiem papēžiem ir īpaši būtiska, jo, tiem sākot plaisāt, rievās var uzkrāties mikrobi un izraisīt nopietnas infekcijas.

Nagu apgriešana
Pēdu apkope jānobeidz ar nagu apgriešanu, kam piemērotas ir nagu knaiblītes. Nagus nav ieteicams apgriezt pavisam īsus, kā arī atstāt tiem spicus stūrus. Pēc nagu apgriešanas vēlams lietot nagu eļļu, kas mīkstinās kutikulas un palīdzēs gadījumos, kad veidojas sāpīgi nagu valnīši vai stūrīši.

Antibakteriāli un ārstnieciski līdzekļi problemātiskai pēdu ādai
Cilvēkiem, kuriem raksturīga pastiprināta pēdu svīšana, farmaceite rekomendē lietot arī pēdu dezodorantus. Pieejami dezodoranti, kuriem papildus aromātu nomākšanai piemīt arī dziedniecisks efekts, kas aizsargā no infekcijām, jo, kāju svīšana ir dabisks process, taču, parādoties nepatīkamam aromātam, ir pamats bažām par mikrobu klātbūtni.

Kāju sēnīte
Īpaši līdzekļi paredzēti arī kāju sēnīšu ārstēšanai. Tos ieteicams lietot, sajūtot uz pēdām vai starp kāju pirkstiem kņudoņu un niezi. Īpaša uzmanība pēdu veselībai jāpievērš tiem cilvēkiem, kuri apmeklē sporta klubus, kuros nereti sastopama sēnīšu infekciju izplatība. Taču, ja no kāju sēnītes nav izdevies izvairīties, par simptomiem ir jākonsultējas arī ar ārstu podologu, īpaši, ja nav jūtami uzlabojumi, lietojot medikamentus.

Dalīties.

Atstāt Ziņu