Vārda dienu svin: Līksma, Bārbala

Kā pasargāt sevi no odiem, dodoties pie dabas

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šī vasara diemžēl mūs paspējusi „palutināt” ar odu pārbagātību. Turklāt, kā novērojuši ārsti, šogad odu un knišļu uzbrukumi ir spēcīgāki un kodumi izraisa alerģiskākas reakcijas. Tādēļ pirms dodies pie dabas, nodrošinies ar ieročiem pret šiem mazajiem asinssūcējiem. Lūk, farmaceitu padomi – kā pareizi lietot pretodu līdzekļus un ko darīt, ja odi tomēr sakoduši.

Kādu pretodu līdzekli izmantot?
Pirms došanās pie dabas, vēlams pasargāt sevi un savu ģimeni no odu kodumiem, leitotjot pretodu līdzekļus. Tie ir pieejami daudz un dažādi, katram ir iespēja izvēlēties sev piemērotāko.

„Mēness aptieka” farmaceitu pieredze liecina, ka bieži cilvēki vadās pēc cenas, iegādājot pretodu līdzekļus, bet nepainteresējas par tā sastāvu.

Cilvēkiem, kuriem ir paaugstināta jūtība, vajadzētu lietot dabīgākas izcelsmes pretodu līdzekļus. Tāds ir preperāts „Odiņš”, kura sastāvā ir augu eļļa, dižegļu eļļa, eikaliptu, krustnagliņu un piparmētru eļļas.
Pieaugušiem, kuriem nav veselības problēmu, piemēroti būs arī parastie izsmidzināmie līdzekļi, piemēram, „Diffusil”.

Pretodu līdzekļus pareizi ir klāt uz kailas miesas
„Ģimenes aptieku” farmaceite Oksana Gehtmane norāda, ka būtiski pretodu līdzekli lietot pareizi, tāpēc vispirms noteikti jāiepazīstas ar instrukciju. Lielākoties aptiekās pieejamie pretodu līdzekļi jāklāj uz kailas ādas, nevis apģērba, jo efektīvās vielas, ko satur šie līdzekļi un kas veicina odu, dunduru, kā arī ērču dezorientāciju, neļaujot atpazīt cilvēka ķermeni, iedarbojas, tikai saskaroties ar siltumu, ko izdala āda. Savukārt, apsmidzinot apģērbu, līdzeklis neiedarbosies, jo apģērbs siltumu neizdala. 

 „Vispareizāk būtu pirms došanās ārā ādu iesmērēt vai apsmidzināt ar pretodu līdzekli un tad ietērpties drēbēs. Lietojot pretodu līdzekli, visvairāk jāuzmanās no tā nokļūšanas acīs, tāpēc vispateicīgākā ir pretodu ziede, kuras uzklāšana ir vieglāk kontrolējama,” stāsta Oksana Gehtmane.

Taču pavisam maziem bērniņiem un zīdaiņiem nav ieteicama pretodu līdzekļu lietošana, jo mazuļi mēdz likt mutē pirkstiņus un rociņas. Vislabāk bērnus līdz gada, vēlams pat divu gadu vecumam vispār nepakļaut odu uzbrukumiem un odu aktīvajā laikā – vakaros – izvairīties no atrašanās ārā. Bet, ja došanās brīvā dabā ir neizbēgama, tad maksimāli jānovērš iespējamība knišļu piekļūšanai mazākajai atvasei, piemēram, piekarot speciālu tīklu pie ratu kulbas.  

Ar ko mazināt niezi
Pirmā palīdzība pēc koduma ir vienkāršas ūdens kompreses, kas palīdzēs tikt galā ar koduma vietas niezi. Lai mazinātu alerģisko reakciju, ieteicams lietot pretalerģiskos līdzekļus – tavegilu, suprastīnu.

Mazākiem bērniem un zīdaiņiem āda vēl ir ļoti plāna un maiga, tāpēc odu kodumi ir īpaši sāpīgi. Turklāt arvien biežāk novērojams, ka odu kodumi mēdz atstāt nepatīkamas sekas ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Koduma vieta iekaist, rodas apsārtums, un pat veidojas pušumi. 

Ja nu tomēr bērns cietis no odu kodumiem, tad apsārtuma un niezes mazināšanai arī zīdaiņiem līdz divu gadu vecumam drīkst lietot losjonu „Excipial Pruri” – tas mazina sāpes un niezi. Savukārt pieaugušajiem un bērniem no 6 gadu vecuma kodumu apkopšanai var lietot arī, piemēram, „Silva gel”, „Fenistil gel”, „Psilo-Balsam”, kā arī citus līdzekļus, kas paredzēti šādam nolūkam. 

Ja odu kodumu radītās pumpas nepāriet trīs dienu laikā, ja bērnam pēc odu vai citu insektu kodumiem parādās temperatūra, kodumu vietas iekaist, rodas sastrutojumi, noteikti ir jāmeklē mediķu palīdzība!

 

Rakstā izmantota Mēness aptiekas un Ģimenes aptiekas farmaceitu pieredze

Dalīties.

Atstāt Ziņu