udens sezonā, strauji mainoties gaisa temperatūrai aiz loga, gan pieaugušajiem, gan bērniem parādās dažādi saaukstēšanās simptomi. Lielākajai daļai pieaugušo jau ir izstrādāts pašiem savs rituāls, kā cīnīties ar pirmajām saaukstēšasnās pazīmēm, bet kā labāk pasargāt bērnus?
Pediatre – neonatoloģe Sarma Gaveika uzsver – laicīga profilakse, pilnvērtīgs uzturs un pareizs dienas režīms ir labākās zāles pret saslimšanu, kas palīdz nostiprināt imunitāti, lai bērnam būtu vieglāk izturēt vīrusu sezonu. Tāpat der atgādināt dažas vispārzināms lietas, kas vīrusu aktivitātes laikā ir īpaši svarīgas.
Izšķirošas būs dabīgi nostiprinātas aizsargspējas
“Jebkuras pārejas no viena gadalaika uz otru ļoti mīl dažādi vīrusi, kuriem patīk nepastāvīgas temperatūras un laika apstākļi. Šādā laikā bērna organisms ir jutīgs pret vīrusiem jeb kā tautā saka – saaukstēšanos. Visbiežākie simptomi – iesnas, neliels klepus, neliela temperatūra, aizlikts deguns un balss piesmakums. Lai šos vīrusus bērns vieglāk pārciestu, ļoti svarīga ir profilakse. Pēc labas vasaras dabīgi nostiprinātas aizsargspējas būs izšķirošas cīņā ar vīrusiem rudens sezonā,” stāsta pediatre.
Ir dažas lietas, ko būtu vērts ielāgot vīrusu sezonā, lai aizkavētu to izplatīšanos.
1.Telpām ir jābūt labi vēdinātām, lai veicinātu svaigā gaisa plūsmu.
2.Bērns jāsaģērbj atbilstoši gadalaikam, lai viņam nebūtu ne par karstu, ne par aukstu. Nereti māmiņas savus mazuļus ģērbj pārāk silti, tādēļ bērns kustoties sasvīst, kas veicina saaukstēšanos un saslimšanas iespējas.
3. Ļoti svarīgs ir ievērot normālu dienas režīmu – pietiekoši daudz laika svaigā gaisā ar dažādām aktivitātēm, regulāra ēšana un laicīga gulēt iešana. Bet pašiem mazākajiem – atpūta arī dienas laikā. Tāpat būtu jāievēro arī elementāras higiēnas normas – roku mazgāšana atgriežoties no publiskas vietas vai pirms ēšanas. Jāatceras, ka laikā, kad ir pastiprināta saslimšana un saaukstēšanās, bērniem, it sevišķi zīdaiņiem, nevajadzētu atrasties sabiedriskās vietās, piemēram lielveikalos un “bēbīšu skoliņās”.
Pediatre uzsver, ka šī ir bijusi laba un skaista vasara, tādēļ tajā saņemtais rūdījums būtu jāturpina arī rudenī. Liela nozīme ir bērna uzturam – tam nepieciešams būt sabalansētam un vislabāk – balstītam uz vietējiem pārtikas produktiem, kas rudenī ir vitamīniem bagāti. Lielākā daļa cilvēku ir sarūpējuši arī krājumus ziemai, kas lieliski kalpo kā vitamīnu avots un ir daudz vērtīgāki par aptiekā nopērkamajiem sintētiskajiem vitamīniem.
Tomēr, ko darīt, ja bērnam parādās pirmie saaukstēšanās simptomi?
“Katrai māmiņai ir izstrādāts savs rīcības plāns, ko darīt šādās situācijās. Es ieteiktu sākt ar tautas līdzekļiem – dzert daudz šķidruma un zāļu tējas (vislabāk kumelīšu), ierīvēt pēdiņas ar sildošām ēteriskajām ziedēm, nepieciešamības gadījumā paskalot deguntiņu ar kādu no dabīgajiem ūdeņiem, kas ir pieejami aptiekā bez receptūras. Mājās var izlikt sagrieztu ķiploku, lai tā sastāvā esošie fitoncīdi neļauj vīrusiem vairoties un mazina to koncentrāciju. Protams, nevajadzētu bērnu laist ne uz bērnu dārzu, ne skolu, jo šādi vīrusi ir lipīgi. Var lietot arī aptiekās nopērkamos bezrecepšu homeopātiskos līdzekļus, kas palīdzēs organismam stiprināt dabīgo imunitāti un neļautu atstāt vīrusiem komplikācijas bērna organismā. Protams, ja paaugstinās temperatūra vai pie mājas ārstēšanas simptomi nepāriet, tad būtu jāapmeklē ārsts, kurš veiks izmeklēšanu un nepieciešamības gadījumā noteiks precīzu ārstēšanu,” stāsta pediatre Sarma Gaveika.
Imunitāte veidojas bērnam augot un, jo mazāks ir bērniņš, jo viņš ir neaizsargātāks. Pirmajos dzīves mēnešos bērniņu sargā mātes antivielas, kas uzņemtas caur placentu un ar mātes pienu. Dabīgo antivielu daudzums sāk izsīkt pēc sešiem mēnešiem, līdz ar to sarūk arī imunitāte. Laika posmā no sešiem mēnešiem līdz trīs gadu vecumam veidojas un attīstās bērna dabiskā imunitāte, tādēļ šis ir laiks, kad vecākiem jābūt īpaši piesardzīgiem. Laikā, kad zīdaiņi saņem vakcīnas, viņi ir uzņēmīgi arī pret šīm infekcijām, tādēļ pediatre iesaka vakcīnu laikā un aptuveni 10 dienas pēc vakcīnas saņemšanas izvairīties no sabiedriskām vietām.
“Vecākiem iesaku nebaidīties no bērna saslimšanas un vīrusiem, bet ievērot piesardzību un profilaktiskos pasākumus visos vecumos un gadalaikos. Galvenais, lai bērns vasarā ir uzkrājis pietiekami daudz veselības rezerves gada tumšajam laikam, tādēļ vecākiem atliek šīs rezerves tikai uzturēt, lai neļautu vīrusiem aktivizēties,” uzsver pediatre.