Vārda dienu svin: Gunārs, Vladimirs, Gunis

Kā pareizi kopt valsts karogu, lai pagarinātu tā mūžu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Daudzi nav aizdomājušies par nepieciešamību Latvijas valsts karogu iztīrīt ne pirms, ne pēc tā izmantošanas likumā noteiktajos datumos. Electrolux Latvia veica dažādu materiālu karogu tīrīšanas testu, lai dalītos praktiskos karoga kopšanas padomos ar Latvijas iedzīvotājiem.

Visvieglāk kopjamie ir sintētiskie karogi, taču arī kokvilnas un vilnas karogu mūžu var paildzināt, ja ievēro pareizas kopšanas noteikumus un izvēlas pareizo režīmu. 

Veicot karoga tīrīšanu mājās, nav ieteicams vienlaikus mazgāt karogu kopā ar apģērbiem, jo tas var kaitēt karoga krāsām. Neiesakām atstāt vaļīgas lentes, kas paredzētas karoga stiprināšanai. Tās vēlams sasiet pirms ievietošanas veļasmašīnā, lai pasargātu karogu no mehāniskiem bojājumiem. Tāpat karogu var saudzēt, ja to mazgā speciālā maisiņā. Turklāt pirms visa karoga tīrīšanas vēlams iztīrīt atsevišķus specifiskos traipus, kam jāizmanto atbilstoši tīrīšanas līdzekļi.

 Sintētiskie poliamīda un poliestera karogi ir izturīgi, neburzās, nesapludina karoga krāsas, ātri žūst un ilgi saglabā formu. Tos ieteicams mazgāt temperatūrā līdz 60°C, bet gludināt temperatūrā līdz 120°C ātri, lai nepiešķirtu karogam lieku spīdumu.

 Kokvilnas karogs ir grūtāk kopjams, tas žūst ilgāk, vairāk burzās, ātrāk izdilst. Kokvilna var radīt smalkas auduma pūkas. Kokvilnas karogam ieteicamā mazgāšanas temperatūra ir līdz 60°C un gludināšanas temperatūra – 150°C. Žāvētājā kokvilnas un arī vilnas karogiem jāizmanto atbilstošs režīms, lai karogi nezaudētu formu un nesarautos.

 Vilnas karogam ir ieteicama ķīmiskā tīrīšana, nevis mazgāšana. Ja tomēr tīrīšanu veic mājas apstākļos, tad vilnas karogs jāmazgā zemā temperatūrā līdz 40°C un jāizvēlas veļasmašīnas režīms „Mazgāšana ar rokām”. Lai izvairītos no dzeltenīgas krāsas, vilnas karogu neiesaka žāvēt tiešā saules gaismā, bet tas jāizklāj uz horizontālas virsmas, lai nezaudētu formu.

Lai arī atbilstošākie Latvijas laikapstākļiem un kopšanai mājas apstākļos ir sintētiskā materiāla karogi, ko ikviens var tīrīt modernajās veļasmašīnās bez bažām par krāsu saplūšanu vai formas zaudēšanu, tomēr pareizi kopjot un rūpīgi lietojot, arī kokvilnas un vilnas karogs kalpos ilgi. Būtiski ir vienmēr izvēlēties atbilstošu kopšanas režīmu.

Atgādinām, ka likumā teikts, ka ir aizliegts lietot bojātu, izbalējušu, netīru vai citādi nepiemērotu Latvijas valsts karogu.  

Dalīties.

Atstāt Ziņu