Vārda dienu svin: Jurģis, Juris, Georgs

Kā pagatavot dāvanu dekupāžas tehnikā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dekupāža ir interesanta un vienmēr parsteidzoša metode, kā veidot dizainu dažādiem priekšmetiem. Dekupāžas tehnikā var apdarināt praktiski jebko – porcelānu, plastmasu, koku, papīru, stiklu un pat audumu. Attiecīgi pielietojot pareizos darba materiālus mēbeles, trauku komeplekti, koka lādītes un pat apavi un apģērbi iegūst neatkārtojumu vērtību.

Dekupāžas tehnika ir lieliska, jo jums nav jāmāk zīmēt, un process nav neatgriezenisks, jo darba gaitā jums ir iespējams izveidot kompozīciju,kāda šķiet vispiemērotākā kādam priekšmetam.

Pirms sākt darbu dekupāžas tehnikā, ir nepieciešamas dažas lietas ar ko sākt. Šajā rakstā ir neliels ieskats dekupāžā izmantojamajos materiālos, instrumentos un darba gaita krūzītes izveidē. Šie materiāli derēs fajansam un porcelānam. Apstrādājot cita veida virsmas materiāli būs jāvariē.

Hobiju veikalos un internetā ir iespējams iegādāties materiālus un citus piederumus, kuri ir domāti tieši dekupāžai. Taču viena no dekupāžas labākajām īpašībām ir tā, ka tajā izmantojamos materiālus Jūs, iespējams, varat savākt savā mājā jau šobrīd.

Šoreiz apskatīsim soli pa solim, kā veicama dekupāža salvešu tehnikā. Veidosim krūzīti ar krāsu plaisām un salvetes motīvu, kā arī veidosim 3D efektu zem zīmējuma uzklājot struktūrmasu.

 

1. Jebkura (izņemtot koku vai neapstrādātu mālu) virsma pirms darbu uzsākšanas vienmēr jāattauko -jānomazgā ar trauku maz.līdzekli vai spirtu

2. izvēlamies salveti vai dekupāžas papīru, un toni kāds būsu vēlams zīmējuma pamatam. Krāsu jaucam tikai kad sākam krāsot pamatu.

3. Veidosim krūzīti ar krāsu plaisām – panākot vecinājuma efektu.  Veidojot krāsu plaisas -apakšējā krāsa būs tā,kas būs redzama saplaisājot virsējai kārtai (tātad krāsām jābūt  kontrastējošām) – izvēlamies salvetes motīvu un saskaņojam krāsas – nokrāsojam  pamattoni (to var darīt gan ar otu, izmantojot visparastāko otu, gan sūklīti – paralona gabaliņu) un ļaujam tam nožūt.  Izmantojamās krāsas – akrila krāsas, kas noērkamas gan makslinieku preču, gan citos veikalos.

4. Kad krāsa nožuvusi – uzklājam kraklē (klakelee)  līdzekli( tas ir sastāvs, kuru klājot starp krāsām -virsējā kārta saplaisā) un arī ļaujam nožūt -šo līdzekli klāj ar otu un neļauj tecēt. Tātad klājam vienmērīgi. Kraklē līdzeklis nopērkam hobiju un mākslinieku veikalos, tam var būt arī cits nosaukums, veikala pārdevēji jums palīdzēs izvēlēties noklāsta piemērotāko.

5. Kamēr žūst klaklē kārta  -strādājam ar salvetes motīviem -tos var gan izgriezt ,gan izplēst -ja gaišs salvetes pamattonis un izvēlētā virsējā krāsas kārta -salveti vieglāk izplēst -motīvam apkārt atstājot pāris mm. Plēst būs vieglāk, ja salvetes visas kārtas būs sadalītas, savukārt, griezt būs vieglāk, ja kārtas paliks kopā. Mazus elementus vienkāršāk ir izgriezt, lielākus – izplēst.

6. Kad kraklē kārta nožuvusi – klājam virsējo krāsas kārtu, kura saplaisās. To dara ļoti operatīvi un vienreiz klājot. Otrreiz ar krāsu pāri vairs neiet, jo zudīs plaisu efekts.  Krāsu var klāt gan ar otu, gan sūklīti. Efektu nekad nevar paredzēt un tas vienmēr ir interesanti!  Krāsu ar otu var klāt gan horizontāli, gan vertikāli – efekti atšķirsies.  Ja krās ir ļoti bieza, plaisas būs mazāk un izteiktākas. Nožāvējam šo kārtu.

7. Izraudzītajā salvetes vietā uz krūzes -zem motīva atrodam vietu, kur būs struktūrmasa, kura veidos reljefu un izcels zīmējumu. Ja salvete tikusi plēsta -tātad bez apakšējām kārtām -masas atrašanās vietu iezīmē nosacīti(ar kādu rakstāmo zīmējot zem zīmējuma – no motīva malām atkāpjoties pāris mm),ja salvete tikusi griezta – atdalot analogo kārtu – vienu no 2 baltajām -iezīmējam masas atrašanās vietu -ar punktiņiem punktojot pa šo balto kārtiņu atkāpjoties no malas pāris mm. Atzīmētajā vietā klājam masu, ar to reizē arī nosedzot atzīmētās līnijas. Ļaujam masai pilnībā izžūt.

8. Salvetei līmējam vienmēr tikai augšējo kārtu (salvete sastāv no 3 kārtām -uzmanīgi atdalām kārtas)! Līmējam izraudzītajā vietā -vispirms līmi noklājot zem salvetes, uzliekam salveti un ar sūklīti piespiežam. Kad līme nožuvusi ar to apstrādā salveti vēlreiz no virspuses. Nožāvējam. Līme – var lietot speciālo salvešu tehnikas līmi (hobiju veikali) vai arī balto līmi (bet nedaudz atšķaidām, lai neiegūtu dzelteno PVA toni).

9. Tagad varam darbiņu papildināt ar kādu spīdumiņu, piezīmēt kādu detaļu  ar krāsu vai izlabot kļūdiņas, ja tādas radušās!

10. Pārklājot krūzīti ar šķīdinātāja bāzes laku – krūzīti varēs noskalot zem ūdens un dzert arī kafiju, taču dekoratīviem priekšmetiem noder arī ūdens bāzes laka. Lakas ir gan matētas gan spīdīgas – izvēlaties atbilstošu motīvam un jūsu gaumei. Spīdīgā laka radīs trausluma sajūtu, kas ir piemērota klasiskiem zīmējumiem.

11. Kad laka nožuvusi -krūzes maliņas iezīmē varat iezīmēt ar zelta pastu, klājot to ar pirksta galu. Pastu liekam nedaudz.

 

Svarīgi!

Vienmēr atcerēties, ka zem salvetes jābūt baltam (vai gaišam) tonim!

Vienmēr atcerēties, ka jāatdala visas salvetes kārtiņas!

Vienmēr atcerēties, ka nekad neko nevar sabojāt -bet ar izdomu un radošu pieeju atrast ”ugunsdzēšamo” aparātu -kļūdiņu gadījumos!

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu