Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Kā mēs gājām mācīties elpot

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Mēs esam pelnījušas sevi nedaudz palutināt,” nospriedām un nolēmām šim mērķim veltīt vienu jauku svētdienas priekšpusdienu. Izvēlējāmies doties uz Agneses Rakovskas vadīto elpošanas nodarbību. Jā, tu noteikti viņu pazīsti kā ekstravagantās grupas Triānas parks solisti, taču šoreiz viņa bija mūsu skolotāja – gribas pat teikt elpošanas guru.

Kas tad tur tik īpašs, kāpēc jāiet speciāli mācīties elpot? – tu jautāsi. Dabisks process, kas notiek it kā pats no sevis. Diemžēl mūsdienās cilvēki tā izlaidušies, ka pat elpot neprot pa īstam. Nevis šņākuļot, raust gaisu ar muti, bet ELPOT! Tā mierīgi, skaisti un graciozi.

Agneses vadītā nodarbība balstās uz divām metodēm. Pirmo metodi Krievijā izveidoja Aleksandra Streļņikova. Sākotnēji tā tika radīta, lai veicinātu dziedātāju vokālas prasmes, kā arī attīstītu muskuļu grupas, kas atbild par dziedāšanu, bet vēlāk šī metode sevi pierādīja, kā efektīvs līdzeklis pret elpošanas sistēmas problēmām, kā piemēram, astma, tuberkoloze un hroniskais bronhīts. Galvenā vingrojumu ideja ir spēcīga ieelpa caur degunu izdarot spiedienu uz plaušām, kamēr paralēli tiek sasprindzināti citi ķermeņa muskuļi.

Otra metode ir radusies Amerikas Savienotajās Valstīs – Body Flex. Šīs metodikas  specifika ir dziļa ieelpa un elpas aizturēšana, kas kombinēta ar ķermeņa stiepšanas pozīcijām. Parasti cilvēki elpo ļoti sekli, īpaši tad, kad atrodas telpās un kad ilgstoši atrodas mazkustīgās pozīcijās – skolas stundās, pie datoriem. Metodika sniedz iespēju elpot ar “pilnu krūti” un uzņemt enerģiju, kas veidojas pareizas elpošanas procesā.

Papildus tikām arī pie dikciju veicinošajiem vingrinājumiem un sejas fitnesa – dabiska veida, kā uzlabot seju bez plastiskām operācijām.

Mūsu iespaidi un secinājumi

Līga Ozoliņa:
Varētu domāt, ko divas stundas var stāstīt un rādīt par elpošanu, jo ievilkt gaisu un to izpūst taču mākam mēs katrs. Jā, mākam, tikai kā? Vai tā ir sekla vai dziļa elpa? Vai tu to ievelc krūtīs vai arī vēderā? Uzskati par to, kā ir pareizāk, atšķiras dažādās filozofijās un elpošanas tehnikās, taču Agneses Rakovskas piedāvātajā variantā esence slēpjas tieši dziļajā elpošanā, kas nonāk vēderā – mūsu centrā.

Patika viedoklis, ka, veicot dažādus elpošanas vingrojumus, komplektā ar elementārām kustībām, mēs iegūstam ne tikai meditatīvu efektu, jo nomierināmies, bet uzlabojam arī fizisko ķermeņa tonusu. 

“Tik patīkami apzināties, ka nav nepieciešams svīst trenažieru zālē vai nēsāt zem jakas spiedzošu „zirneklīti”, lai mugura iztaisnotos. Vajag tikai elpot. Un to taču var iemācīties un darīt jebkurā diennakts stundā!”

Gan jau esat dzirdējuši par to, ka mūsu organisms ir vienota sistēma, kurā viens mainīgais ietekmē pārējos. Ja neticat, šī divu stundu nodarbība ļauj to pilnībā izjust uz savas ādas. Veicot dažādus elpošanas vingrojumus, ķermenis gluži kā mehāniska rotaļlieta uz katru pagriezienu (ieelpu) iztaisnojas. Tik patīkami apzināties, ka nav nepieciešams svīst trenažieru zālē vai nēsāt zem jakas spiedzošu „zirneklīti”, lai mugura iztaisnotos. Vajag tikai elpot. Un to taču var iemācīties un darīt jebkurā diennakts stundā! Agnese apgalvo, ka laika gaitā šāda dziļā elpošana var palīdzēt arī nostādīt balsi un uzlabot dikciju.

Lai arī nodarbība bija veltīta elpošanai, patiesībā tā bija divu stundu motivācijas programma ikdienas steigā neaizmirst par sievišķīgo grāciju, kam nemaz nav nepieciešams tik daudz – taisna mugura, stalta stāja, galva vērsta uz priekšu un zods nedaudz pacelts uz augšu. Jā, un arī patīkami līgani gurni. Nācās secināt, ka ķermenis ir ļoti ierūsējis, gaita kļuvusi kokaina, pleci uzrauti, mugura stīva. Protams, ir naivi cerēt, ka pēc divām stundām aiziesi gracioza, mācēsi elpot un vispār dzīvosi savādāk, tomēr motivācija piestrādāt pie sevis ir rosināta.

Līga Rozentāle:
Nodarbības laikā dažbrīd tiešām jutos mazliet stīva un lempīga. Tas, ko Agnese var izdarīt no malas šķiet tik viegli un graciozi, bet kad jāķeras klāt pašai, tad jābrīnās- klau, ķermeni, kāpēc tu tā nevari?!

Sapratu, ka līdz šim lielākoties tomēr esmu ļāvusies seklajai elpošanai. Tāpat kā lielākā daļa cilvēku man apkārt. Visi kaut kur tik ļoti mūsdienās steidzas, ka pat elpot sāk sasteigti.
Ja tu elpo ar krūšu daļu, tā ir seklā elpošana, dziļi mēs elpojam tad, ja pieslēdzam vēderu.
Elpojot dziļi un ieelpu izjūtot caur vēderu, ir gluži cita sajūta- mugura pati grib iztaisnoties, galva piepaceļas augstāk. Tieši tā – elpojot pareizi ir iespējams bez jebkādiem trenažieriem uztrenēt savu ķermeņa balstu- muguru un vēderu.

“Tagad laukā, kad pieķeru sevi atkal saldējot kaklu, sabaros uz sevi – „Aizver muti un elpo tak caur degunu!””

Un vai zināji, ka pareizi elpojot mūsu elpošanu nemaz nevajadzētu dzirdēt- tai būtu jābūt tik klusai, cik klusi elpo zīdaiņi, kad ir aizmiguši.

Un katram gadījumam atgādināšu, ka jāelpo ir caur degunu, nevis muti. Īpaši, kad laukā kļūst aukstāks, daudzi no mums kaut kā sāk baidīties izmantot mūsu elpošanas rīku –degunu, bet automātiski atver muti un elpo caur to. Un nav brīnums, ka pēc tam mums pieķeras dažādi vīrusi un dabūjam kakla sāpes. Tagad laukā, kad pieķeru sevi atkal saldējot kaklu, sabaros uz sevi – „Aizver muti un elpo tak caur degunu!”

Aiva Liepiņa:
Nodarbības laikā ieguvu un nostiprināju pārliecību, ka elpošanai ir svarīga nozīme katra cilvēka veselībai, ka arī ar tās palīdzību ir iespējams izkopt mūsu pašpārliecinātību, vairot mūsu sievišķību, kas bieži vien zem 21.gs. pienākuma sloga sagumst arvien mazāka.

Šais pāris nodarbības stundās tika iegūts plašāks ieskats elpošanas nozīmei mūsu ikdienā. Guvu pārliecību, ka ar dažiem regulāriem elpošanas vingrojumiem, kas aizņem pāris minūtes ir iespējams uzlabot savu veselības stāvokli un izvairīties no ārstu apmeklējumiem.

“Elpošanai ir svarīga nozīme katra cilvēka veselībai, ka arī ar tās palīdzību ir iespējams izkopt mūsu pašpārliecinātību, vairot mūsu sievišķību, kas bieži vien zem 21.gs. pienākuma sloga sagumst arvien mazāka.”

Tā kā esmu cilvēks, kam reizumis pie lielākas slodzes sāk sāpēt mugura, tad sapratu, ka nu katru dienu izmantošu elpošanas vingrinājumus, ar kuru palīdzību ir iespējams nostiprināt muguru, tādejādi arī uzlabojot stāju.

Liene Grigāne:
Daudz kas no Agneses teiktā man nebija svešs. Bet tas, par ko šī nodarbība lika aizdomāties ir – mūsu sejas! Tik tiešām nebiju par to tā padomājusi, ka uzturēt formā un trenēt vajag ne tikai savu ķermeni, bet arī seju. Man patika, kā Agnese vadīja nodarbību, tās bija ļoti interesantas un iedvesmojošas 2 stundas un par to viņai vēlreiz paldies!

Dalīties.

Atstāt Ziņu