Vārda dienu svin: Kārlis, Spodris

Kā izvairīties no utīm?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gaidot jauno mācību gadu, skolas somā jau saliktas grāmatas, burtnīcas un pildspalvas, taču jāatceras parūpēties arī par skolēna veselību un labsajūtu. Ik gadu augusta beigās bērnudārzos un septembra sākumā skolās aktualizējas pedikulozes jeb utainības problēma, ar ko nākas saskarties gandrīz visām ģimenēm vismaz reizi mūžā. Taču „Ģimenes aptiekas” novērojušas, ka Latvijas iedzīvotāji utis spēj apkarot arvien veiksmīgāk, par ko liecina pretutu līdzekļu pārdošanas apjomu kritums.

Pedikulozi izraisa utis – sīki kukaiņi bez spārniem, kuru kājiņu galos ir ķepiņas, ar ko tās var ieķerties matos un atrasties tur diezgan ilgu laiku. Utis barojas divas vai trīs reizes dienā un, sūcot asinis, izdala siekalas, kurām ir anestezējoša iedarbība, kas savukārt rada ļoti lielu diskomfortu – niezi un nepatīkamas sāpes. Viena uts diennaktī izdēj vidēji septiņas līdz astoņas oliņas jeb gnīdas, no kurām pēc nedēļas izšķiļas atkal jauni parazīti.

Lai arī utis var iegūt jebkurš no mums, visbiežāk tās rodas bērniem – it sevišķi bērnudārzā, kur bērni spēlējoties mainās ar savām rotaļlietām vai citiem priekšmetiem, kā arī apmīļo viens otru. Ciešā kontakta ceļā utis var iegūt jebkurš cilvēks, piemēram, sabiedriskajā transportā atspiežoties ar galvu pret sēdekli.

„Ģimenes aptieku” speciālisti stāsta, ka utis var būt gan garos, gan īsos matos, taču priekšroku tās dod tīrai galvas ādai un matiem. Tādēļ sabiedrībā izplatītais uzskats, ka utis var iegūt tikai cilvēki, kuri neievēro higiēnas noteikumus, nav patiess. Turklāt šie parazīti parasti uzturas siltumā, tādēļ, ja matus veido astē, tie visvairāk varētu atrasties pakausī un matu daļā pie ausīm un deniņiem.

Utis likvidēt var palīdzēt dažādi šim mērķim paredzēti ārstniecības līdzekļi – aptiekā bez ārsta receptes var iegādāties gan speciālus šampūnus, gan losjonus, gan krēmus un ziedes, ko var droši lietot galvas ādas apstrādei. Taču pirms pirkuma ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, lai pārliecinātos par līdzekļa iedarbību un piemērotību. Pedikulozes pretlīdzekļus var lietot gan pret utīm, gan pret gnīdām, un, lai arī to iedarbības stiprums un lietošana mēdz atšķirties, parasti līdzeklis jāieziež matos, kādu laiku jāpatur un pēc tam jāizskalo.

Pēc pedikulozes novēršanas ieteicams izmazgāt visas matu sukas, obligāti nomainīt visu gultas veļu un dvieļus, iztīrīt šalles, cepures un riteņbraucēju ķiveres, pārbaudīt bērna mīļākās rotaļlietas un izmest lietotās matu gumijas.

Cīņai ar utīm zināmas arī vairākas tautas metodes, piemēram, var izmantot čemeriņu ūdeni, dzērveņu sulu vai biezeni, ko ieziež matos un vismaz pusstundu patur, dzīvsudraba ziedi, petroleju vai vieglu etiķūdeni, taču par šo metožu iedarbību un efektivitāti ieteicams konsultēties ar ārstu, jo čemeriņi jeb veratre ir ārkārtīgi indīgs augs, kas palēnina pulsu, izraisa sliktu dūšu, vemšanu, reiboni, caureju, aukstus sviedrus, var rasties aizdusa, sākties murgi, roku un kāju trīce.

Ja utis neiznīdē un nieze ieilgst, galvas matainajā daļā un uz kakla var veidoties sakasījumi, kas pastiprina iespēju iegūt infekciju, tādēļ ieteicams precīzi ievērot pretutu līdzekļu lietošanas instrukcijas. Taču „Ģimenes aptieku” speciālisti mierina, ka utainība Latvijā vairs nav tik aktuāla problēma kā 2007.gadā, kad, kā liecina statistika, pedikuloze tika konstatēta 80% Daugavpils pilsētas un 76% rajona skolās.


Šomēness visās “Ģimenes Aptiekas” tīkla aptiekās iespēja ar atlaidi iegādāties pretpedikulozes līdzekļus. Ar to, kādas vēl atlaides un īpašie piedāvājumi šomēness “Ģimenes Aptieka” tīkla aptiekās, vari iepazīties šeit:

“Veselības Formula” septembra pielikums

 

Atcerieties! Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai!

Dalīties.

4 komentāru

  1. Gunta Leona on

    To, ka šodien ir efektīvi līdzekļi cīņai ar utīm, neapšaubu. Tik, dārgās mammas, kuru bērni iet jau skolā – skatieties, lai neiznāk kā man gandrīz pirms 20 gadiem. Gan jau šodien tā arī ir. Man bija tā – vakarā meita saka – mums šodien pārbaudīja galvas, vai nav utis. Otrā rītā pinu viņai bizes, kaut kas rāpo, pasaucu meitas tēvu, tas arī saka – nezinu, kas tie par kukaiņiem. Salasījām burciņā, vīrs aizveda rādīt manai mātei, tā tik noteikusi – utis. tātad – pārbaudot vai nav, "uzdāvinātas".

  2. Utis un gnīdas jau izplatās perēkļveidīgi. Varbūt tās netiek pārnestas pārbaudes laikā, taču bērni klasē sačukstas, spēlējas un tā tie kukaiņi tiek no viena pie otra. Šeit rakstā bija minēts, ka utis iet tieši uz tīriem matiem, atceroties skolas gadus, parasti tieši tādiem netīrīgākajiem bērniem tās tika konstatēts. Pārējie uzmanījās un tiem nepielipa. Tā kā noteikti ir gan tā, gan tā!

  3. Mazais bērnudārzā dabūja pirms dažiem gadiem, bett nav jau probēlmas tagad, ātri var tikt galā. Kādrreiz atceros bija jādzen mati uz nullīti, mans draugs dabūja nodzīt, kad gāja skolā.

Atstāt Ziņu