Vārda dienu svin: Elma, Menarda, Elna

Kā aukstajā laikā rūpēties par veselību

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ada aukstais laiks nāk ne tikai kopā ar ziemas priekiem, bet diemžēl arī sezonai raksturīgām saslimšanām – klepus, saaukstēšanās, iesnas. Kā sevi pasargāt, pirms vēl saslimšana sākusies – par to stāsta “A Aptieku” farmaceite Iveta Lapiņa- Beroza.

Saaukstēšanās vīrusi izplatās gaisa pilienu ceļā. Ciešais kontakts un ilgstoša uzturēšanās slēgtās telpās ar sasirgušo ir pirmais nosacījums, lai slimības izraisītāji apkārtējā vidē sasniegtu pietiekamu koncentrāciju un turpinātu lavīnveidīgo slimības izplatīšanos veselajos indivīdos. Tāpēc, regulāra telpu vēdināšana un roku mazgāšana pirms ēšanas palīdzēs samazināt iespēju saslimt.

Turklāt, aukstajā sezonā ļoti būtiski ģērbties atbilstoši laika apstākļiem, turēt rokas un kājas siltumā, un, neaizmirstiet, ka sportiskās aktivitātes un pastaigas svaigā gaisā palīdzēs norūdīties un paaugstinās jūsu organisma izturību.

Nedrīkst aizmirst, ka pastāv tieša saikne ar sociālo un/ vai fizisko stresu un imunitāti. Atpūties, izgulējies un laimīgs cilvēks veiksmīgāk tiks galā ar ikdienas aktivitātēm. Regulāra neizgulēšanās mazina darba spējas un noved pie organisma izsīkuma un novājinātas imūnsistēmas.

Ja vīruss jau piemeklējis
Tā kā saaukstēšanās vīrusu ir ap 200 dažādu veidu (iesnas vien var izraisīt 120 vīrusu veidi), tad arī slimības simptomi var būt ļoti atšķirīgi no viegliem un mēreniem līdz smagiem.

Ja pašsajūta ir ciešama, tad  ierobežotas ikdienas aktivitātes un vismaz dažas dienas,  pavadītas mierīgākā režīmā mājās, atvieglos imunitātes cīņu ar vīrusiem.

Ļoti svarīgi  saaukstēšanās laikā dzert zāļu tējas, lai palīdzētu organismam izskalot vīrusu izdalītos toksīnus, tādējādi veicinot  ātrāku atveseļošanos.

Ja nav paaugstinātas temperatūras, bet nomoka sauss klepus, tad var veikt ūdens tvaiku inhalācijas, kuram pievienotas ēteriskās eļļas, tās pirms pievienošanas karstajam ūdenim, uzpilinot uz vārāmās sāls vai pārtikas sodas iegūsiet labāku efektu.

Ja tautas līdzekļi nepalīdz,  varat doties uz aptieku un  farmaceits palīdzēs piemeklēt tieši jums piemērotākos medikamentus, lai atvieglotu slimības simptomus. Gadījumos, kad no vīrusa izraisītie simptomi ilgst vairāk kā 10 dienas  vai stāvoklis tikai pasliktinās, tad noteikti jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.

Kādus imūnsistēmu stiprinošos līdzekļus vislabāk lietot?
Lai stiprinātu imūnsistēmu, svarīgi, pirmkārt, ikdienā uzņemt šķidrumu un  pilnvērtīgu ,  daudzveidīgu uzturu, īpaši šeit jāakcentē tādi augļi un ogas kā dzērvenes, ābolus, kivi, citrusaugļus. Svarīgi arī neaizmirst vērtīgos dārzeņus, kas bagāti ar C vitamīnu, tie būtu: puravi, kāposti, brokoļi, sarkanā paprika. Kā arī ikdienā pie ēdieniem pievienot svaigus lokus, ķiplokus vai sīpolus. Noderēs arī biškopības produkti.

Farmaceite norāda, ka  gadījumos, ja ar uzturu neizdodas  uzņemt pietiekamu vitamīnu un minerālvielu devu, vai tiek lietota  vienveidīga pārtika, tad papildus ieteicams izvēlēties aptiekā piedāvātos produktus un vitamīnu kompleksus, kas satur cinku, selēnu, dzelzi, folijskābi, A,  B6, C, D un E vitamīnus, ķiploku, ingveru, eihināciju, greipfrūtu sēklu ekstraktus.

Ja no saslimšanas izvairīties nav izdevies
Ja saaukstēšanās norit ar smagāk izteiktiem simptomiem, tad,  atkarībā no to veida un rakstura, pacienta vecuma un vispārējā veselības stāvokļa,  var izvēlēties medikamentus, kas mazina drudzi, galvassāpes, aizliktu degunu, sāpes kaklā un sausu klepu.

Zāļu tēju lietošana saaukstēšanās periodos
Farmaceite  atzīst, ka tējas palīdzēs uzņemt šajā brīdī tik nepieciešamo papildus šķidruma daudzumu, lai ātrāk izvadītu no organisma gan vīrusu toksīnus, gan medikamentu vielmaiņas gala produktus. Īpaši ja ir sauss kairinošs klepus un kņudinoša sajūta kaklā, tad silta zāļu tēja palīdzēs atvieglot šīs nepatīkamās izjūtas.

Liepu ziedu, aveņu lakstu tēja veicinās svīšanu un palīdzēs mazināt drudzi, kas ir svarīgi pie stipri paaugstinātas ķermeņa temperatūras. Pie kakla sāpēm un tā skalošanai noderēs salvijas lapu novārījums. Mārsils, Islandes ķērpis, māllēpes, palīdzēs cīņā ar klepu, savukārt, ingvera sakne, kopā ar citronu un medu stiprinās imunitāti un attīrīs organisma limfātisko sistēmu.

Lai uzlabotu zāļu tēju garšu tās var kombinēt vai izvēlēties jau gatavus zāļu tēju maisījumus, kā arī tām var pievienot medu, dažas saldētas ogas, (upenes, dzērvenes), citrona šķēlīti vai nedaudz pievienot cidoniju sulu. Islandes ķērpja rūgtumu var mazināt tējai pievienojot pienu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu