Vārda dienu svin: Astra, Astrīda

Kā ar prieku atgriezties darbā pēc atvaļinājuma?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

iens mans bijušais darba kolēģis mēdza teikt, ka atvaļinājums ir noguruma avotu maiņa un viņam ir sava veida taisnība. Nav jau tā, ka mēs visu atvaļinājumu esam pilnībā relaksējušies un nedaram neko. Katrs atpūšas savā veidā – kāds ceļo, kāds brauc daudz ar riteni, kāds pavada laiku ar ģimeni laukos, kāds lasa grāmatas, daudz guļ, sauļojas, brauc uz festivāliem kopā ar draugiem. Patiesībā, visbiežāk mēs saucam atvaļinājumu par izdevušos, ja mums izdodas darīt to, kas mums patīk un pašiem regulēt laika plānojumu. Turklāt atvaļinājumā mēs nedomājam par darba rutīnas lietām, mēs pārslēdzamies.


Dažādo nodarbes
Tas ir svarīgs prasmju komplekts – spēt pārslēgties uz citām darbībām, plānot dažādas aktivitātes un regulāri atrast laiku patīkamām lietām. Patīkamas lietas dod mums iedvesmu un vēlmi darboties kopumā, tās mūs piepilda, nomierina vai uzmundrina. Turklāt ilgstoši darot vienu un to pašu, pat vispatīkamāko lietu, tā apnīk, tādēļ svarīgi dažādot savas dzīves nodarbes.

Kā piepildam trešdaļu savas dzīves?
Runājot par darbu – trešdaļu savas pieaugušo dzīves mēs pavadām darbā, trešdaļu guļam  un trešdaļu darām visas citas lietas. Un tas ir svarīgs jautājums – ar ko mēs darba laikā šo trešdaļu piepildam saturiski? Ir milzīga atšķirība vai mēs nodarbojamies ar bezjēdzīgu instrukciju izpildīšanu, intrigu atmaskošanu, aizstāvēšanos no emocionālās vardarbības vai arī mēs darām lietu, kuras jēga mums ir saprotama un iedvesmo, mēs pilnveidojam profesionālo meistarību tajā jomā, kas mums patīk, mēs jūtam darba vides atbalstu savam darbam.

Maksāt ar savas dzīves laiku par bezjēdzīgām, iztukšojošām lietām var īslaicīgi, jo dažkārt mūsu dzīvēs var būt izdzīvošanas periods un citu iespēju nav, bet tas ir ļoti bīstami, šādu darba stilu piekopt ilgstoši, tas izdedzina mūs kā cilvēkus un tur ar nekādu atvaļinājumu nepietiks, lai to kompensētu. Ja mēs strādājam darba attiecību sistēmā, kas neparedz individuālo piepildījumu un izaugsmi un, kas balstās uz baiļu un iebiedēšanas politiku, mūsu spēki, ko esam uzkrājuši atvaļinājumā drīzumā izgaisīs kā rīta migla. Tādēļ mums jābūt uzmanīgiem pret trešdaļu savas dzīves. Galu galā tās ir vidēji ap 80 000 stundu!

Signāli, ka kaut kas ir jāmaina
Ja mūsu kolēģi izsaka līdzjūtību mums atgriežoties vai arī mēs paši ar šausmām gaidām atgriešanos no atvaļinājuma, tas var būt labs signāls, lai aizdomātos, kas ir tas, ko mēs darām un vai nav laiks kaut ko mainīt – vai nu savu attieksmi vai vidi.

Atvaļinājuma pēcgaršas pagarināšana ikdienā
Apkopojot dažādas idejas, ko varētu darīt, lai justos labi un saglabātu atvaļinājuma pēcgaršu ilgāk, var uzskaitīt šādas lietas:
pārvērst brīvdienas par maziem atvaļinājumiem, kas paredz, ka mums ir brīvdienas kā tādas!
vienmēr plānot pusdienas pārtraukumu
normēt darba dienu un nenest darba problēmas un mapes mājās
iekļaut fiziskās aktivitātes savā atpūtas sarakstā katru nedēļu, jo ķermenim nepieciešama kustība, lai justos laimīgam
regulāri (vismaz reizi divās nedēļās) satikt iedvesmojošus, patīkamus cilvēkus
minimizēt TV skatīšanos kā atpūtas veidu, aizstājot to ar pastaigām svaigā gaisā
lieku reizi pasmaidīt, palasīt anekdotes, pasmieties
ļaut sev spontāni kaut kur aiziet, piemēram uz kino vai uz kādu jaunu kafejnīcu iedzert kafiju
ik pa brīdim, ja ir iespējams, mainīt ikdienas maršrutu, doties uz darbu pa citām takām
strādāt darbu, kas patīk
mācīties jaunas lietas
lutināt sevi un tuviniekus ar maziem pārsteigumiem
neaizmirst par debesīm: vērot saulrietus, saullēktus, mākoņus un zvaigznes
baudīt jaunus, garšīgus ēdienus
vienkārši baudīt to, kas notiek…. Un atvaļinājums nebeigsies nekad!

Dalīties.

1 komentārs

  1. Linda Rutka on

    Lasot šo atgriezos pagātnē..Izskrēja viegls drebulis atceroties ar kādu nepatiku, riebumu atgriezos no atvaļinājuma. <br>Kopš mainīju savu dzīvi un dzīves vietu, vismaz pusi no norādītajām idejām katru dienu izmantoju 🙂

Atstāt Ziņu