r. Mauriņa Vēnu klīnikā turpinās ikgadējā akcija Vēnu pavasaris. «Esam secinājuši, ka šādas akcijas ir vajadzīgas, lai rosinātu Latvijas iedzīvotājus savlaicīgi pārbaudīt vēnu veselību. Diemžēl daudziem mūsu valsts iedzīvotājiem ir raksturīgi atlikt šo nesāpīgo, daudz laika neprasošo, bet ļoti informatīvo izmeklējumu un tā vietā nodarboties ar pašārstēšanos, līdz situācija kļūst ielaista,» stāsta medicīnas doktors, ķirurgs flebologs Uldis Mauriņš, «tāpat arī nākas ārstēt pacientus, kuri citur ir saņēmuši neadekvātu ārstēšanu.»
– Pēc kādiem kritērijiem cilvēks bez medicīnas zināšanām un dziļākas izpratnes par vēnu problēmām var izvērtēt, kādā ārstniecības iestādē tās risināt?
Objektīvs kritērijs ir konkrētajā ārstniecības iestādē ārstēto pacientu skaits. Mūsu klīnikas darba apjoms ir 60 – 70% no visiem vēnu ārstēšanas gadījumiem valstī. Pacientu uzticību esam iemantojuši, pateicoties aktīvai zinātniskai darbībai un arī tam, ka mūsu saliedētā ārstu komanda tiešām gatava daudz godprātīgi strādāt un visu laiku mācīties, ārsti ir ieguvuši ievērojamu pieredzi diagnostikā un ārstēšanā, turklāt klīnikā valda vienoti un stingri kvalitātes standarti. Mēs izmantojam arī vismūsdienīgākās tehnoloģijas.
– Arī dažādu citu klīniku reklāmas bieži uzsvērtas vismodernākās tehnoloģijas. Vai tas ir būtisks rādītājs?
Tehnoloģiju izvēlei vienmēr jābūt jēgpilnai. Man ļoti sāpīgi ir sastapt pacientus, kuriem citur veikta neadekvāta ārstēšana. Mums nākas to koriģēt; daudziem ir palikuši sarežģījumi, kas atstās iespaidu uz visu turpmāko dzīvi. Ir tādi pacienti, kuri pieprasa konkrētas modernas metodes un neklausās ārsta argumentos, ka viņiem tās nav piemērotas. Gadās, ka mēs viņiem atsakām, bet citā klīnikā piekrīt un rezultāts ir slikts. Tad šie cilvēki atgriežas pie mums un vēlas, lai labojam sekas. Ne vienmēr tas ir iespējams. Vēnas prasa ļoti precīzu diagnostiku, un viena no sarežģītākajām lietām ir izvēlēties pareizo ārstēšanas apjomu un ārstēšanas taktiku. Ja nauda ir, var nopirkt dažādas tehnoloģijas, bet jēgpilni tās izmantot ir diezgan sarežģīti, jo sevišķi, ja nevelta pūles personāla izglītošanai.
– Tātad – ja ir tehnoloģijas, bet personālam nav zināšanu un pieredzes, tas ir slikti. Kā ir gadījumos, kad tehnoloģiju nav, bet ārsti ir ļoti pieredzējuši, taču izmanto vecās metodes?
Pie mums ļoti moderna medicīna pastāv līdzās pagājušā un pat aizpagājušā gadsimta metodēm. Ir pietiekami daudz vecākās paaudzes ārstu, kuri reiz bijuši ļoti autoritatīvi, ar augstu prestižu, taču nevēlas respektēt to, ka medicīna mainās. Daži praktizē vecmodīgas, traumatiskas operācijas, kas prasa ilgstošu darbnespēju un sabojā kāju veselību un izskatu. Citi biedē pacientus un paziņo, ka jau rīt jāoperē, citādi draud nāve no trombiem. Tas ir padomju stereotips, manā skatījumā nepieņemams. Kāds cilvēks tam arī notic un piekrīt, cits iedomājas vismaz drošības pēc veikt sonogrāfiju un izrādās, ka nekādu trombu nav.
Izvēloties medicīnas iestādi, kur ārstēt vēnas, pārliecinieties, ka ārsti paši veic izmeklējumus ar ultraskaņas duplekssonogrāfijas metodi, ka viņi strādā mūsdienīgi un veic šādu ārstēšanu pietiekami bieži, nevis tikai dažiem pacientiem gadā.
– Vai tādi ārsti Latvijā ir sastopami ārpus jūsu klīnikas?
Jā, šādi kolēģi ir Cēsīs, Valmierā, Ventspilī, Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē. Viņi strauji gūst panākumus, izglītojas, piedalās Baltijas Fleboloģijas biedrības rīkotajos mācību pasākumos.
– Vai tuvākajā laikā gaidāms kāds jauns pasākums?
19.-20. maijā Jūrmalā rīkosim starptautisku kongresu, kur jau šobrīd pieteikušies vairāk nekā 200 ārstu no 30 valstīm, tostarp ievērojamas starptautiskas autoritātes, mani skolotāji. Uzmanības centrā šoreiz būs estētiskās fleboloģijas jautājumi, runāsim par metodi, kura pazīstama ar nosaukumu CLaCS, kongresā viesosies tās autors no Brazīlijas – zemes, kur radītas daudzas estētiskās medicīnas inovācijas.
– Lūdzu, raksturojiet tuvāk šo metodi!
Tās pilns nosaukums ir CryoLaser&CryoSclerotherapy. Brazīlijā klimats ir karsts un saulains, tāpēc tur nav piemērota tāda skleroterapija, ko praktizējam valstīs ar mērenu klimatu. Protams, ja runa ir par nopietnām vēnu slimībām, pacientiem arī Brazīlijā jāsamierinās ar kompresijas zeķu valkāšanu pēc procedūras, bet estētisku problēmu risināšanai – traucējošā virspusējo vēnu tīklojuma novēršanai viņi šādu ārstēšanu neizvēlas. Tāpēc tika radīta metode, kura apvieno skleroterapiju ar lāzerterapiju. Arī mūsu klīnikā to esam aprobējuši. Āda tiek atdzesēta ar aukstu gaisu, tad virspusējos asinsvadiņus apstrādā ar lāzera enerģiju un pēc tam seko skleroterapija. Termiski apstrādājot vēnas ar lāzeru, esam jau panākuši zināmu vēnas sašaurinājumu, līdz ar to skleroterapija ir daudz efektīvāka: mēs faktiski jau esam saspieduši vēnu no iekšpuses, tāpēc nav vajadzības to darīt ar kompresijas zeķēm no ārpuses; uz dažām stundām tiek uzlikts vienīgi neliels lokāls pārsējs. Šī metode nav domāta pacientiem ar ļoti zemu sāpju slieksni, jo lāzera iedarbība ir samērā sāpīga, taču vairums pacientu atzīst sāpes par paciešamām. Precīzi saskatīt sīkās vēnas, kas atrodas 3 – 5 mm dziļumā zem ādas, mums palīdz ierīce Vein Viewer, kas izmanto vēnu izstaroto siltumu. Tas tiek filmēts ar kameru un pēc tam projicēts uz ādas un mēs saņemam attēlu, kas dod iespēju redzēt vēnas, ko neredzam ar acīm un ne arī ar sonogrāfu.
– Līdz šim skleroterapiju kosmētiskos nolūkos neieteica veikt vasarā, jo pēc tās uz ādas mēdz palikt pigmentētas josliņas, kas ļoti jāsargā no saules. Kā ir pēc ClaCS procedūrām?
Pigmentācija pēc skleroterapijas vienmēr ir iespējams sarežģījums, kas jāpatur prātā. Parasti tā ir pārejoša, bet, ja apstrādātas lielākas vēnas, var saglabāties arī pietiekami ilgi. Izmantojot ClaCS metodi, kur vēna vispirms tiek sašaurināta, asiņu daudzums, kas tajā paliek, ir mazāks, tāpat arī tiek lietots mazāk aktīvs sklerozants, līdz ar to neveidojas tik izteikts iekaisums un pigmentācija ir mazāk izteikta. Parastajā skleroterapijā pigmentācijas iespējamība ir 18 – 20%, bet ClaCS gadījumā tikai 1 – 2%, tādēļ šo procedūru varam izpildīt arī vasarā. Protams, iesakām lietot saules aizsargkosmētiku, bet tā, kā zināms, ir nepieciešama ikvienam.
– Vai Vēnu pavasara ietvaros arī CLaCS procedūrām būs atlaides?
Jā, maijā šai metodei būs 20% atlaide, tāpat kā pirmreizējai diagnostikai. Mēs saprotam un akceptējam to, ka cilvēkiem ir svarīgs perfekts kāju skaistums, bet vispirms jebkurā gadījumā jāpārliecinās, kāds ir vēnu stāvoklis, kādas ir problēmas un kādā secībā tās risināmas.
Vairāk par CLaCs skleroterapijas metodi lasiet šeit: www.venucentrs.lv!