Vārda dienu svin: Elfrīda, Sintija, Sindija

Ja māmiņai vai bērnam organismā trūkst dzelzs…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Tev trūkst dzelzs!” – sievietēm šo diagnozi nākas dzirdēt samērā bieži. Uzzini vairāk – kas tad ir dzelzs trūkuma izraisīta anēmija un ar kādiem produktiem varam uzņemt nepieciešamo dzelzs daudzumu. 

Dzelzs deficīta anēmija
Dzelzs deficīta anēmija ir pataloģisks stāvoklis, kad dzelzs nepietiekamības organismā rezultātā pazeminās hemoglobīna līmenis. Attiecīgi samazinoties hemoglobīna līmenim, samazinās arī skābekļa daudzums, kas traucē pilnvērtīgu orgānu šūnu funkcionēšanu.

Pasaulē no anēmijas jeb mazasinības cieš gandrīz katrs trešais iedzīvotājs. Slimība ir konstatēta aptuveni 10% vīriešu, bet visbiežāk anēmija ir grūtniecēm un bērniem. Latvijā un pasaulē visizplatītākais anēmijas veids ir dzelzs deficīta anēmija, kam raksturīga dzelzs nepietiekamība organismā. Kā informē “Veselības centrs 4” ginekoloģijas nodaļas vadītāja Dr. Inta Dinsberga, pēc Veselības statistikas datiem, Latvijā vidēji gadā konstatēti apmēram 34% mazasinības gadījumu grūtniecēm. Tas nozīmē, ka gandrīz katra trešā topošā māmiņa cieš no šīs problēmas.

Dzelzs deficīta anēmijas kopīgās pazīmes māmiņām un bērniem
Topošajām māmiņām dzelzs trūkums organismā var izpausties kā vājums, nespēks, nogurums; paātrināta sirdsdarbība, straujāka elpošana, aizdusa; ādas un gļotādu bālums; vēlme ēst neēdamas vielas un apetītes zudums; trausli, lūztoši mati un nagi; ģībonis un pavājināta imunitāte.

Bērniem var būt bālas gļotādas un vēlāk arī āda, samazināta apetīte un garšas izmaiņas ar tendenci ēst neēdamas lietas, piemēram, zemi un kaļķus; augšanas un svara dinamikas traucējumi, vājums un biežāka saslimstība ar akūtām respiratorām slimībām, pazeminātas imunitātes rezultātā.

Dzelzs deficīta anēmijas izraisītās sekas māmiņām un bērniem
Topošajām māmiņām dzelzs deficīta anēmija var izraisīt priekšlaicīgas dzemdības un augļa augšanas aizturi (mazs dzimšanas svars), kas palielina risku bērniņam saslimt ar dzelzs deficīta anēmiju jau pirmajā dzīves gadā. Palielinās arī iespējamība bērnam saslimt ar cukura diabētu un sirds asinsvadu slimībām, kā arī māmiņai un bērnam pieaug infekciju risks dzemdībās un pēcdzemdību periodā.

Dzelzs nepietiekamība bērna organismā rada funkcionālus orgānu un sistēmu traucējumus, kā arī, īpaši agrīnā vecuma bērniem, paaugstina iespēju saslimt ar augšējo elpošanas ceļu slimībām.


Dzelzs avoti: produkti

Topošās māmiņas veselīgs un sabalansēts uzturs ir viens no svarīgākajiem priekšnosacījumiem, lai bērns piedzimtu vesels, tāpēc ļoti būtiski grūtniecēm uzņemt nepieciešamo dzelzs daudzumu organismā.

Dr. Inta Dinsberga norāda, ka grūtniecības laikā dienā papildus jāuzņem 20-30mg elementāra dzelzs. Lai segtu dzelzs deficītu ar uzturu, uz katrām 1000 kkal uztura jāuzņem vismaz 5 mg dzelzs, bet grūtniecības otrajā pusē – 7-10 mg dzelzs.

Vislabāk topošajām māmiņām un bērniem ar uztura palīdzību dzelzi uzņemt no dabiskajiem avotiem, nevis no sintētiskajiem preparātiem. Īpaša loma ir produktiem, kas satur C un B vitamīnus.

Topošajām māmiņām ir jāņem vērā tas, ka ir produkti, kas veicina dzelzs uzsūkšanos un ir tādi, kas to aizkavē. Tāpēc bērniņa gaidīšanas laikā augu valsts produkti un augļi ir jāpatērē vairāk, jo tie veicina dzelzs uzsūkšanos. Savukārt dzelzs uzsūkšanos ievērojami aizkavē tādi produkti kā kafija, tēja, kola, vīns, šokolāde, veseli graudi un klijas, piens un piena produkti, kalcija preparāti.

 

Dzelzi saturošie augu valsts produkti:

–          kartupeļi, tomāti, ķirbji un to sēklas;

–          visa veida pupiņas, zirņi, lēcas;

–          dārzeņi ar tumšām lapām, piemēram, biešu un kāļu lapas;

–          spināti, kāposti, sparģeļi, pētersīļi.

Tāpat bagātīgi dzelzs avoti ir arī rieksti, ogas (zemenes, upenes) un augļi (granātāboli, aprikozes, plūmes), un to sulas.

 

Dzelzi saturošie dzīvnieku valsts produkti:

–          liesa liellopu, cūkas, jēra un teļa gaļa, putnu gaļa;

–          zivis un vēžveidīgie.

Tieši gaļas produktos esošā dzelzs organismā uzsūcas vislabāk, bet lai to pastiprinātu nepieciešams papildus uzņemt C grupas vitamīnus, ko satur, piemēram, citrusaugļi.

Pie dzelzs avotiem pieder arī hematogens, kas tiek lietots kā veselīgs saldums. Hematogens satur dabīgo elementāro dzelzi anēmijas profilaksei, un ir alternatīvs veids, kā topošajām māmiņām un bērniem atjaunot dzelzs līdzsvaru organismā.


Par dzelzs deficīta anēmiju konsultē “Veselības centrs 4” ginekoloģijas nodaļas vadītāja Dr. Inta Dinsberga.

Dalīties.

Atstāt Ziņu