Vārda dienu svin: Pēteris, Pāvils, Pauls, Paulis

Interjera odziņa- sienas gleznojumi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sienu un griestu gleznojumi ir īpašs tēlotājmākslas veids, kas tiek saistīts ciešā saiknē ar interjeru un telpām. Gleznot ir iespējams uz sienām, griestiem, durvīm, sijām,  krāsnīm, kamīniem un citām arhitektoniskām virsmām telpā.
Interjera apgleznošana ir aktuāla mūsdienās, kas spēj radīt unikālu, oriģinālu telpas dekorējumu un ekskluzīvu iespaidu.

No renesanses līdz graffiti
Sienu un griestu glezniecības uzplaukums vērojams renesanses, baroka laikmetos ar vareniem, neticami grezniem un unikāliem fresku gleznojumiem. Vēlākos laikos -klasicisma laikā vērojama tendence gleznot dekoratīvus, grieķu klasiskā stila ornamentus, ziedu vītnes un citus elementus. 20. gadsimtā sienu un griestu glezniecībā ienāca jūgendstils ar trafaretu jeb šablonu tehnikā veidotiem vijīgiem ornamentiem.
Vēlāk, tuvu mūsdienām ienāca tāda subkultūra, kā graffiti stils, kā ielu mākslas izpausme.

Viesistabā- ūdenskritums vai pludmale
Bet, kas ir aktuāls šodien? Rast atbildi varētu būt grūti, bet mans viedoklis un novērojums ir tāds, ka mūsdienās vērojams atskats uz bijušajiem mākslas stiliem, un šodien vairs nav tādu stingru robežu, kas ir stilīgi vai nav. Mūsdienās visbiežāk cilvēki izvēlas reālistiskas ainavas gleznojumus ar optiskas ilūzijas sajūtu, ka redzam citu krāšņu realitāti ar kādu tropisku pludmali, safari pļavu, kalniem, ūdenskritumu vai ziedu pļavu tālumā. Aktuāli ir attēlot arhitektoniskus veidojumus, kā uzgleznotas nišas, kolonnas, arkas, kas rada ilūziju, ka telpas siena vairs nav noslēgta siena, bet aiz tās paveras dabas ainava.

Dekoratīvāka un lakoniskāka stila piekritējiem patiks uz sienas redzēt vijīgus ornamentus ar vai bez ziediem un putniem.

Dažkārt mājoklī ir iegādātas skaistas tekstilijas- aizkari, vai dīvāna raksts, bet sienām pietrūkst dzīvīguma, tad sienu gleznojums ar tekstilijas raksta interpretāciju varētu būt īstais risinājums.

Kādās telpās var veidot gleznojumus?
Tās var būt viesistabas, halles, koridori, virtuves, guļamistabas, bērnistabas un pat vannas istabas. Bieži vien vannas istabā ir atstāta krāsota siena bez flīzējuma. Uz tās var veidot gleznojumu ar ūdens noturīgu krāsu.

Maza izmēra dzīvoklīšos dažkārt ir grūtāk atrast gleznojumam netraucētu, brīvu vietu, bet neiespējami tas nav.

Labākais novietojums gleznojumam ir tāds, kur uz to var paraudzīties no tālāka skata punkta, ieejas, var būt guļamistabā pie gultas sienas un citur. Interesants risinājums ir gleznojuma vieta virtuvē pie darba virsmas, kur parasti flīzē vai krāso sienu, bet var apgleznot ar labi noturīgu krāsu, var piestiprināt caurspīdīgu organiskā stikla plāksni uz apgleznotās virsmas.

Kādam var rasties jautājums par gleznojuma noturību. Pēc gleznojuma beigšanas ir iespēja to noklāt ar laku uz ūdens bāzes labākai noturībai, bet patiesībā krāsas ir ātri žūstošas, noturīgas gana, par nenoturību satraukties nevajadzētu.

Bērnistabu sienu apgleznošana ir samērā populāra, un tās iespējas ļauj vaļu mākslinieka idejām, radot burvīgas, gleznainas pasaku ainas uz sienām. Man pašai bērnistabu apgleznošana sniedz vislielāko prieku, jo tajā ir tik daudz brīnišķīgu tēmu, ko atainot.

Manuprāt, sienu apgleznošana ir alternatīva citiem dekoratīviem interjera apdares veidiem, jo tā sniedz iespēju izveidot patiešām oriģinālu risinājumu telpas unikalitātei.

 

Inese Kleine

Māksliniece- interjera dizainere

www.sienugleznojumi.lv

.

Dalīties.

6 komentāru

  1. Gabriēla on

    Cik skaisti! Manai pekai istabā kas tāds pat ļoti patiktu, ar zvēriņiem un puķītēm, mīlīgi un krāsaini!

  2. Skaisti jau ir, bet baigi jāuzmanās. Noteikti jāskatās, kāds ir kopumā istabā tas stils, ja grib tādu sienas gleznojumu, jāpieskaņo tam viss iekārtojums, citādi var iebraukt baigā bezgaumībā.

  3. inese kleine on

    es gan domāju, ka lielās auzās iebraukt nevar..viekārši jāizvēlas pareizās krāsas..un nepārspīlē't…kas par daudz tas par skādi , kā saka;)

  4. Ļoti, ļoti patīk pirmā bilde ar jūru un tā kolonnu bilde uz sienas. Skaisti! Gribētu savā guļamistabā arī tādu bildi kā "portālu" uz citu realitāti, lai atslābinātos vakarā skatoties uz jūru vai ziedošu dārzu. Cik aptuvenās cenās šādi darbi izmaksā?

  5. Labdien vēlējos teikt ka Raksts izdevies patiešām iedvesmojošs. Pats nesen biju izdomājis ka vēlos ko jaunu un svaigu tapēm meklēju un atradu divus jaunus māksliniekus, rezultāts vienkārši lielisks! Var apskatīt šeit: http://www.sienuapgleznosana.lv

Atstāt Ziņu