Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Interesants romāns, bet par maz detektīva

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Maijā grāmatu klubiņš lasīja Latvijas kriminālromānu autora Andra Kolberga romānu „Pulkstenis ar atpakaļgaitu”. Vai tas attaisnoja uz sevi liktās cerības, lasi zemāk esošajās atsauksmēs!

INESE KUŠĶE: autors ir smalks novērotājs un labs cilvēku psiholoģijas pazinējs
Andris Kolbergs, saņēmis šogad mūža balvu par ieguldījumu literatūrā, manuprāt, ir uzskatāms par latviešu Arturu Konanu Doilu. Stāsti par Šerloku Holmsu sajūsmināja britus 19. gs. 80.-90. gados, Kolberga kriminālromāni iekaroja latviešu sirdis 20. gs. 70.-80. gados.
Pēc Latvijas brīvvalsts atjaunošanas nozīmīgs Kolberga devums ir kriminālromānu triloģija, kuras pirmo daļu „Pulkstenis ar atpakaļgaitu” lasījām mūsu grāmatu klubiņa ietvaros. Autora valoda ir raita, nesamākslota, sižets aizrauj jau no pirmajām lapaspusēm, lai gan darba struktūra nav vienkārša. Romānā notiek tāda kā „lēkāšana” starp 1940. un 1919. gadu – galvenais varonis Ēriks Vāls, mēģinādams atrast darbu padomju iekārtas ietvaros, atceras savus piedzīvojumus 1. pasaules kara nogalē, kad bijis kara gūsteknis Vācijā, un neatkarīgās Latvijas laikā, kad bijis izmeklētāja palīgs un šķetinājis kādas laupīšanas lietas pavedienus.
A.Kolbergs savos detektīvromānos atklājas kā smalks novērotājs un labs cilvēku psiholoģijas pazinējs. Kā jau šāda žanra darbiem raksturīgs, tēlu galerija ir plaša, daudzi no tiem ieskicēti tikai garāmejot, un tomēr rakstnieks tos atklāj tik pārliecinoši un precīzi, ka lasītājam par katru rodas noteikts priekšstats. Romānā „Pulkstenis ar atpakaļgaitu” visinteresantākie no tēliem, manuprāt, bija izmeklētājs Otis Siliņš, apzagtais ebrejs Davidsons un vācu zemniekmeitene Hanna. Katram raksturīga vairāku īpašību gamma, taču ar laiku izkristalizējas kopīgais – viņi visi ir diezgan savtīgi un viltīgi. Pretstatā ar savu godaprātu, apķērību un patriotismu izceļas Ēriks Vāls.
Tā kā man ļoti patīk domās šķetināt līdzi nozieguma izmeklēšanas gaitu, šajā Kolberga darbā mani nogurdināja plašā vēsturisko notikumu izklāsta klātbūtne. No otras puses, jāpasaka autoram paldies, jo šis izklāsts palīdzēja saprast 1919. gada nestabilo un draudīgo situāciju Rīgā un Latvijā kopumā. Romāns tik ļoti ieinteresēja, ka gribas izlasīt arī pārējās triloģijas daļas, lai uzzinātu, vai Ēriks paliks kopā ar Almu, vai vislielāko Davidsona briljantu kāds mēģinās nozagt un kāds būs autora vērtējums turpmākajiem Latvijas vēstures notikumiem.

LĪGA OZOLIŅA: kur sāksies kriminālromāns?
Līdz šim ar kriminālromāniem un detektīviem esmu bijusi uz Jūs. Tāpēc ar ne visai lielu entuziasmu pieņēmu domu, ka maijā klubiņā lasīsim šāda žanra romānu. Taču pēc Kolberga „Pulkstenis ar atpakaļgaitu” izlasīšanas jāsaka, ka vismaz līdz grāmatas vidum mani nepameta doma: „Un kur tad ir tas krimināls?” Jā, patiesi šis darbs man vairāk atgādināja vēsturisku romānu. Tāpēc neņemšos apgalvot, ka esmu kļuvusi par kriminālromānu cienītāju!
Vienu gan teikšu – man ļoti patika Kolberga valoda, viņa zināšanas. Turklāt, atšķirībā no citiem darbiem, kuros mēģināts ieskicēt Latvijas vēsturi, šajā romānā tas iekļāvās ļoti organiski, nevis pārspīlēti smagi un pamācoši. Patika, kā autors veido tēlu raksturus un, kas būtiski, ka tie tiek veiksmīgi izturēti visa darba gaitā. Patīk tas, ka autors prot uzrunājoši pastāstīt arī par ikdienišķo un gluži sadzīviskām lietām.
Kopumā man darbs patika un šķita interesants, taču vēlreiz uzsvēršu, ka īstu kriminālromānu šeit neiepazinu!

LIENE GRIGĀNE: uzmodināja patriotiskas jūtas
Šī bija mana pirmā tikšanās ar kādu no Kolberga darbiem un jāatzīst, ka man ļoti patika. Vienīgais, kas mulsināja bija beigas – to nebija, viss it kā palika karājamies gaisā. Bet tad uzzināju, ka šim stāstam kā turpinājumu Kolbergs uzrakstījis arī otro un trešo grāmatu, tiek plānota pat ceturtā…
Mani ļoti uzrunāja tas, ka grāmatā ir daudz vēstures faktu, tāpat tiek daudz aprakstīta Rīga un tiem, kas pazīst šo pilsētu, varētu šķist ļoti jauki domās klejot pa Rīgas ieliņām nepilnus simts gadus atpakaļ.
To, ka tas ir detektīvromāns, es tik ļoti neizjutu. Jā, tur bija kaut kāds noziegums (kam tomēr laikam ir centrālā loma) un arī izmeklēšana, taču daudz vairāk mani saistīja kara tematika. Tā vienmēr ir smaga un liek aizdomāties par to, cik labi mums šodien bez ciešanām, asinīm, bada… Un visiem, kas lamā valdību un publiskajā telpā izplata asprātības par Latviju, gribas teikt tikai vienu:”Beigsim vienreiz ņirgāties par savu valsti, mūsu senči to ir ar savām asinīm izcīnījuši!” Šī grāmata ir sajūtām bagāta. Es ieteiktu to izlasīt katram latvietim.

LIENE ŠTOKA: romānam pietrūka atrisinājuma
Līdz šim nebiju lasījusi nevienu Andra Kolberga darbu. Romānu „Pulkstenis ar atpakaļgaitu” sākumā lasīt bija ļoti viegli, bet pēc dažām nodaļām nevarēju vairs palasīt – tikai pēc tikšanās grāmatu klubiņā spēju lasīt tālāk.
Romāna 1.nodaļa iesākta kā personas „es” formā stāstījums, kas nedaudz samulsina, jo nav saprotams, kas ir šī persona, bet lasot tālāk ir nojaušams, ka cilvēks, kas aprakstījis notikumus ir Ēriks Vāls.
Romānā ir aprakstīti notikumi, kuri saistīti ar juveliera Mendela Davidsona apzagšanu – kā tiek noķerti vainīgie un kā risinās lietas izmeklēšana.
Romāns mani piesaistīja ar interesanto valodu, piemēram, kur tiek aprakstīts kā ļaudis „bēg ar ieročiem, ar pendelēm” vai „ar mērkaķa veiklību ielēca biksēs”. Romāna beigās ir arī interesants Mendela Davidsona raksturojums – „viņš nezināja, ar ko aizpildīt savas dienas, jo, izņemot naudas raušanu, viņu nekad nekas cits nebija interesējis”.
Romānā ļoti daudz ir aprakstītas Rīgas ielas, tieši interesantā valoda ir tā, kas liek domās izstaigāt Rīgu pa tām vietas, kas minētas romāna lappusēs. Kopumā romāns man patika un iespējams, ka izlasīšu turpinājumus, lai sekotu līdzi romānā minēto varoņu gaitām, jo izlasot pēdējos teikumus rodas sajūta, ka pietrūkst dažu notikumu atrisinājuma.

 

***
Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu