Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Īgns, kašķīgs, negrib seksu. Vainīga prostata?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

eklāmu (sieva dusmīga – pats neizgulējies, audzē ūsas u.c.) iespaidā sabiedrībā daudz tiek ironizēts un kariķēts jautājums par vīriešu veselību un vienu no biežāk sastopamajām problēmām – palielinātu prostatu. Tomēr joki mazi, jo tā būtiski pasliktina vīrieša un, neizbēgami, arī partneres dzīves kvalitāti.

Urologi atzīst, ka situācija pēdējos gados mainās, tomēr joprojām vīrieši paši pie daktera lielākoties vēršas tad, kad ir jau ļoti traucējošas sūdzības. Uz profilaktiskām pārbaudēm viņi visbiežāk dodas sieviešu mudināti. Apzinoties sievietes būtisko lomu vīrieša veselībā, portāls SievietesPasaule.lv sācis kampaņu „Tuvība – Tu un Tava vīrieša veselība”, lai runātu par veselīgām sievietes un vīrieša attiecībām, kā arī konkrētām saslimšanām, kas var skart gan sievietes, gan vīriešus, tādējādi ietekmējot pāra attiecības. 

Prostata ir orgāns, nevis slimība
Medijos un ikdienas sarunās tik bieži tiek pieminēts vārds prostata, diemžēl cilvēki bieži nezina, kas tā patiesībā ir. „Vīrieši atnāk un saka: „Man ir prostata.” Tad man atliek teikt: „Ļoti jauki, visiem vīriešiem ir prostata.”,” saka I.Celmiņa, piebilstot, ka pacienti bieži  tiešām nezina, ka prostata ir orgāns, nevis saslimšana, ka tā ir jau maziem puisīšiem.

Prostata ir neliels dziedzeris, kas pēc izmēra un formas bieži tiek salīdzināts ar kastani vai valriekstu. Tas atrodas zem urīnpūšļa un apņem urīnizvadkanāla augšējo daļu – kanālu, pa kuru no dzimumlocekļa tiek izvadīta sperma un urīns. Prostatas dziedzeris ražo caurspīdīgu, biezu šķidrumu, kas, sajaucoties ar spermu, veido spermas šķidrumu.

Prostatas palielināšanās ir dabiska
Uroloģe Inese Celmiņa uzsver, ka gados jauniem vīriešiem prostatai vajadzētu funkcionēt normāli un uz specifiskām pārbaudēm nebūtu jādodas, vien tad, ja vīrietis jūt diskomfortu, sāpes vai parādās citas problēmas. Taču, sasniedzot briedumu – 40, 45, 50 gadu vecumu, ārsti jebkuram vīrietim rekomendē regulāras, ikgadējas pārbaudes, jo tieši šīs vecuma grupas vīrieši un gados vecāki kungi ir labdabīgas prostatas hiperplāzijas (LPH) jeb adenomas riska grupā. 

Palielināta prostata patiesībā nav nekas ārkārtējs – vīrietim novecojot, tā palielinās. Dažādi statistikas dati rāda, ka ar palielinātas prostatas problēmu saskaras daudzi vīrieši, kas vecāki par 40 gadiem, un vairāk nekā 90% vīriešu, kas vecāki par 80 gadiem. Lai arī ir vīrieši, kuriem tā netraucē, lielākajā daļā gadījumu, LPH var radīt diskomfortu, kas saistīts ar traucēto urīna izvadi no organisma. Viens no palielinātas prostatas simptomiem ir reklāmās apsēlētā celšanās naktīs, lai dotos uz tualeti. Tomēr der pievērst uzmanību arī citām pazīmēm:

  • ja urinēšana sagādā grūtības vai sāpes;
  • ja kopumā biežāk jāiet uz tualeti;
  • ja jāsteidzas, lai uz tualeti uzspētu laikā;
  • ja urīnā vai spermā parādās asinis.

Tomēr bez šīm urinācijas problēmām “komplektā” var nākt arī erektīlā disfunkcija, samazināts libido, kā rezultātā vīrietis var kļūt īgns, noguris, kašķīgs un zaudēt interesi par seksu. Tieši šīs pārmaiņas vīrieša uzvedībā un izturēšanās veidā visspilgtāk pamana un pārdzīvo sievietes. 

Atsaucoties uz I.Celmiņas teikto, vīriešiem pašiem bieži ir grūti vārdos raksturot savas sajūtas vai arī viņi ir jau tā pieraduši pie kādām sūdzībām un ar tām sadzīvo, ka paši vairs neapzinās to traucējošo ietekmi. Te lieti var noderēt starptautiski atzīts tests – Internacionālā Prostatas Simptomu Skala jeb IPSS, ar kuras palīdzību iespējams novērtēt iespējamos urinācijas traucējumus.Profilaktiski šo testu vari aicināt aizpildīt savu vīrieti arī mājas apstākļos:

IPSS skala atrodama šeit >>

Kā norit vizīte pie urologa?
Vīriešus bieži nomoka jautājums par to, kas ar viņiem tiks darīts, dodoties vizītē pie urologa  un veicot prostatas pārbaudi. Taču liels ir pārsteigums, ka tā, visbiežāk, ir kā saruna, kuras laikā vīrietim ir jāaizpilda IPSS, jāpastāsta par sūdzībām. Iespējams, tiks veikta manuāla pārbaude, lai noskaidrotu, vai prostatas dziedzeris nav palielināts. Ārsts visbiežāk nozīmēs veikt arī asins analīzes, lai noteiktu, tā saucamā, PSA (prostatas specifiskais antigēns) līmeni asinīs. Ja PSA būs normas robežās, tad papildu izmeklējumi, visdrīzāk, nebūs jāveic. Taču, ja PSA līmenis būs paaugstināts, tad gan būs nepieciešamas papildu pārbaudes, kas var ietvert digitālu rektālo pārbaudi, ultrskaņas izmeklēšanu, prostatas biopsiju.  

Gadījumos, kad tiek konstatēta LPH, iespējamas pielietot dažādas ārstēšanas metodes – gan terapeitiskas, gan ķirurģiskas. To, kura no metodēm ir piemērota un būs visefektīvākā, ietekmē pacienta vecums, prostatas palielinājums, iespējamie komplikāciju riski u.c.

Prostatas vēzis var noritēt paralēli
Lai arī LPH nav tiešas saistības ar prostatas vēzi, tomēr simptomi sākotnēji var būt ļoti līdzīgi. „Patiešām nav tā, ka tad, ja vīrietim būs atklāta palielināta prostata, viņiem pēc kāda laika būs arī vēzis, tomēr ir daudz pacientu, kuriem palielināta prostata un prostatas vēzis norit paralēli. Proti, vīrietis atnāk pie ārsta ar sūdzībām un aizdomāma par palielinātu prostatu, bet, veicot izmeklējumus, atklājas, ka viņam ir arī attīstījies prostatas vēzis,” saka urologs Alvis Laukmanis.

Latvijā jau kopš 2011.gadā prostatas vēzis vīriešu vidū pēc izplatības ieņem pirmo vietu, apsteidzot ilgu gadu līderi – plaušu vēzi. Būtiski saprast, ka prostatas vēzis ir ļaundabīgs audzējs, kas skar prostatas dziedzera šūnas un var izplatīties arī uz citām ķermeņa daļām. Šo vēzi nav iespējams diagnosticēt tikai ar asins analīžu palīdzību vai ar manuālu pārbaudi, tāpēc arī ir tik svarīgi, lai vīrieši, sasniedzot 40-50 gadu vecumu, patiešām regulāri apmeklētu ārstu un pārbaudītos.

 

Konsultē:
Dr. Inese Celmiņa
Dr. Alvis Laukmanis

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu