Pasaulē pirmās hormonālās kontracepcijas tabletes tika radītas pirms gandrīz 50 gadiem un visus šos gadus zinātnieki ir strādājuši ar mērķi padarīt tās cilvēka organismam tuvākas. Kā pirmajiem šo nozīmīgo soli kontracepcijas līdzekļu ražošanā un medicīnas vēsturē izdevās spert uzņēmumam Bayer Schering Pharma, kas nesen nāca klajā ar jaunu hormonālās kontracepcijas līdzekli Qlaira.Tās sastāvā esošais hormons estradiols ir identisks tam, ko ražo sievietes olnīcas. Ko tas nozīmē mums?
Kā ar blakus parādībām?
Līdz šim gandrīz visu hormonālo tablešu sastāvā bija etinilestradiols (sintētiska estradiola forma), kas atšķiras no sievietes organismā esošā hormona.Jaunajās tabletēs esošo estradiolu ķermenis atpazīst un pieņem daudz vieglāk, kas nozīmē, ka blakus parādības ir ievērojami mazāk. Tablete nodrošina dozētu estradiola daudzumu katrā tabletē, atkarībā no cikla dienas. Tas palīdz izvairīties no galvassāpēm un citām sūdzībām par pašsajūtu, cikls tiek labāk kontrolēts, menstruācijas kļūst īsākas un ar mazāku menstruālo asiņu daudzumu.
Tomēr tas nenozīmē, ka nu mums visām jāpērk tikai šīs tabletes. Tām sievietēm, kas ir apmierinātas ar savām kontracepcijas tabletēm, ginekoloģes iesaka pie tām arī turēties, jo ar hormonālo kontracepciju ir tāpat kā ar jaunu kleitu – kas der vienai sievietei, iespējams nederēs citai. Tomēr šīs jaunās kontracepcijas tabletes paplašinās izvēles iespējas sievietēm, kas vēlas dzīvot maksimālā harmonijā ar dabu un vienlaikus būt pasargātas no nevēlamas grūtniecības, kā arī tām, kurām līdz šim nav izdevies atrast sev piemērotas tabletes, kas neizraisītu organismam nepatīkamas blakus parādības.
Citāts: “Ar hormonālo kontracepciju ir tāpat kā ar jaunu kleitu – kas der vienai sievietei, iespējams nederēs citai”
Dr. Ilona Auziņa, Rīgas Stradiņa universitātes docente, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas Bērnu un pusaudžu ginekologu sekcijas vadītāja norāda, ka jebkuru hormonālo kontracepcijas līdzekļu lietošana ir profesionāli jāizvērtē, lai piemeklētu sievietes organismam atbilstošāko un priecājas, ka tagad šī izvēle ir paplašinājusies. Viņa arī uzsver, ka „bez kontraceptīvā efekta, hormonālajām tabletēm piemīt arī daudz citu pozitīvu īpašību, kuru dēļ šos preparātus bieži iesaku savām pacientēm ārstniecības nolūkos. Tie palīdz regulēt menstruālo ciklu, samazina menstruāciju sāpes un asiņu zudumu, kas jaunām meitenēm bieži ir cēlonis nespēkam, miegainībai vai pat mazasinībai.”
Latvijā kontracepcijas tabletes nav populāras
Tomēr Latvijā kontracepcijas tabletes nav iemīļotas un nav starp populārākajām izsargāšanās metodēm. Pērn kontracepcijas tabletes lietoja tikai 5,7% sieviešu auglīgajā vecumā. Ārsti ginekologi šādu tablešu nepopularitāti skaidro ar gadu gaitā izveidotajiem stereotipiem un mītiem, kas kavē sievietes tās izvēlēties. Pieredzē dalās ginekoloģe Dr. Dace Matule: „Diemžēl sieviešu kontracepcijas līdzekļu izvēli Latvijā lielā mērā ietekmē klusā telefona princips jeb stāsti, kas dzirdēti no draudzenēm vai mammām. Spēcīgi iesakņojušies arī gadu gaitā veidojušies mīti un stereotipi. Pašlaik man ir sajūta, ka gada beigās mūs nepatīkami pārsteigs abortu skaita pieaugums, jo sievietes, kas sastopas ar neplānotu grūtniecību mūsu sociālekonomiskajos apstākļos arvien biežāk apsver tā iespējamību. Jebkurā gadījumā proaktīva grūtniecības plānošana un kontracepcija prasa ne tikai mazāk līdzekļu, bet arī ir sievietes organismam nekaitīga. Tāpēc es ceru, ka šī jaunā kontracepcijas iespēja uzrunās sievietes, kas līdz šim no tās atteikušās.”
Arī I. Auziņa stāsta, ka “viena no galvenajām kontracepcijas metodēm jaunām meitenēm šobrīd esot pārtrauktais dzimumakts, kas neesot akceptējams, un ir jūtama nevēlēšanās lietot tabletes, jo ir šie mīti par to, ka tabletes sabojā sievietes organismu.”
Tomēr nevar noliegt, ka blakus parādības, lietotojot hormonālās tabletes, pastāv. D.Matule skaidro, ka ar jebkuru kontraceptīvo tableti sākumā var būt smērējoši izdalījumi, pārējās parādības ir ļoti individuālas, jo dažādas hormonālās tabletes ir dažādas šo hormonu devas un proporcijas, tas atkarīgs no katras sievietes organisma, kā viņa reaģēs uz konkrētām tabletēm. Tāpēc ginekoloģe D.Matule iesaka pēc trīs mēnešu tablešu lietošanas doties pie ginekologa un pastāstīt, ja ir kādas nepatīkamas blakusparādības. Tad, iespējams, jāmaina kontracepcijas tabletes uz citām, līdz atrod sievietei piemērotās.