Vārda dienu svin: Miķelis, Mikus, Miks, Mihails

Harijs Hols meklē Sniegavīru

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Literāras balvas un lasītāju mīlestība ne vienmēr iet roku rokā – un tad bieži vien tiek vainots lasītājs, kurš nav izaudzis līdz apbalvoto romānu līmenim. Taču ievērojamākā norvēģu kriminālžanra rakstnieka Jū Nesbē (Jo Nesbø) gadījumā viss ir lieliski: viņa detektīvromānu ciklam, ko vieno galvenais varonis Harijs Hols, piešķirtas jau astoņas literārās balvas, katra uzrakstītā grāmata pēc iznākšanas stabili ieņem vietu pirktāko topa augšgalā, tās lasa, tulko un izdod visā pasaulē – pat ASV. Arī latviski no norvēģu valodas iztulkots jau trešais romāns (līdz šim iznākuši darbi “Atriebes dieviete” un “Sātana zvaigzne”) par īgno, bet ārkārtīgi talantīgo detektīvu Hariju Holu. Harijs Hols ir mūsu politkorektās sabiedrības greizais spogulis – ass, neiecietīgs, dzīves aizlauzts. Vienlaikus viņš ir arī spējīgākais detektīvs Oslo kriminālpolicijas nodaļā. Mačo ar neikdienišķiem talantiem un ikdienišķām vājībām.

“Sniegavīrs” (no norvēģu valodas tulkojis Ilmars Briška) turpina stāstu par detektīvu Holu un sarežgītākajām Oslo kriminālpolicijas nodaļai uzticētajām lietām. Naktīs, kad uzsnieg pirmais sniegs, pazūd sievietes. Mājsaimnieces, klusas un neievērojamas būtnes. Kā piemineklis katrai pazudušajai sētā stāv tikko uzcelts sniegavīrs – un neviens nezina, kas to cēlis. Detektīvam Harijam Holam uztic izmeklēt šīs dīvainās pazušanas, noskaidrot, kas noticis ar pazudušajām sievietēm, un, galvenais, atrast vainīgo. Meklētais nolaupītājs ir arī slepkava, jo vienam no sniegavīriem ir pazudušās sievietes galva. Kas noticis ar pārējām? Kur viņas palikušas? Pēdas ved uz kādu plastiskās ķirurģijas klīniku, tomēr Hariju nepamet sajūta, ka tās ir pārāk skaidras. Sniegavīrs nevarētu būt tik bezrūpīgs un paļāvīgs – lai gan ikviens sērijveida slepkava reiz kļūdās… Pamazām, rūpīgi šķetinot vaļā katru ciešajā mezglā iesieto pavedienu, Harijs Hols un viņa komandas biedri nonāk pie pārsteidzošām atklāsmēm, bet Sniegavīrs tiek atmaskots tikai pašās grāmatas beigās, un tas ir krietns pārsteigums. Jū Nesbē lasītāji jau ir pieraduši, ka katrs no Harija Hola cikla romāniem ir ne tikai stāsts par Oslo kriminālmeklēšanas nodaļas ikdienu un kārtējo noziegumu, bet ietver arī lieliski savērptu intrigu (vai pat vairākas), kolorītus otrā un trešā plāna varoņus un analītisku skatījumu uz dzīvi mūsdienu Ziemeļeiropas sabiedrībā.

Labs detektīvromāns ir ikdienas dzīves spogulis, un, lai cik ačgārns reizēm šķistu tajā redzamais, tas rāda diezgan pazīstamas sejas. Tieši tāpēc Jū Nesbē romāni pamazām iekaro visu pasauli: tie ne tikai lieliski izklaidē, bet arī uzdod neērtus jautājumus un piedāvā negaidītas atbildes.

 

Dalīties.

1 komentārs

  1. Šī ir jau ceturtā Nesbē grāmata, kuru ēdu..atvainojiet, lasu 🙂 Bet vakar nospriedu, ka, ja pēc šīs tiks uzņemta filma, kā ir solīts, es diezin vai to skatīšos – pārāk biedējoši…

Atstāt Ziņu