Vārda dienu svin: Osvalds, Arvils

‘Haosa spēle’ – aktuāla, skarba un valdzinoša

Pinterest LinkedIn Tumblr +

2011. un 2012. gadā Apgāds Zvaigzne ABC laida klajā jauniešu fantastikas žanra triloģiju “Haosa spēle”, kas ieguvusi vairākas nozīmīgas literatūras balvas (Guardian Children’s Fiction Prize, Booktrust Teenage Prize u.c.) un tās autoram Patrikam Nesam atnesusi pasaules slavu.

Šī triloģija ne velti tiek salīdzināta ar Sūzenas Kolinsas “Bada spēļu” ciklu: izdzīvošanas spēli neparasti skarbā citas pasaules vidē jāuzsāk diviem galvenajiem varoņiem – pusaudžiem Todam un Violai. Viņiem ir ne tikai jāizdzīvo, bet arī jāpieaug, jāiepazīst sevi un vienam otru. Taču: kā lai to izdara Jaunajā Pasaulē? Jo šajā pasaulē, kā izrādās, nav ne patvēruma, ne zāļu pret visur esošo, visur valdošo Troksni – parādību, kuru Patriks Ness asredzīgi un ļoti trāpīgi interpretē kā informācijas pārbagātību, ar kuru sastopas un no kuras cieš ikviens no mums – reālās pasaules iedzīvotājiem.

“Nesa stāsts apgriež mums pazīstamo realitāti kājām gaisā,” par “Haosa spēli”  raksta pazīstamā režisore un rakstniece Baņuta Rubess. “Saprotamā pasaule ir nesaprotama, un, jo vairāk to sāk saprast, jo tā kļūst draudīgāka, līdz lasītājs jūt, ka arī pats piedalās amoka skrējienā pa mežu, ar varoņiem kopā meklējot izeju no nežēlīgas – un skaļas – pasaules.”

Triloģijas pirmā daļa “Nazis, ko neatlaist” (2011) lasītāju iepazīstina ar Jauno Pasauli – planētu, uz kuru devušies Zemes iedzīvotāji, jo cilvēces mūžseno mājvietu līdz nepazīšanai ir pārvērtis naids un tā agresīvākā izpausme – nebeidzami kari. Tods, kurš kopš dzimšanas pazinis vien vīriešu sabiedrību un dzīvojis nepārejošā, nomācošā Troksnī, pēkšņi sastop klusumu – meiteni. Sākas viņu ceļš uz pieaugšanu – briesmu un pārdzīvojumu pilns.

Triloģijas otrajā daļā “Jautājums un Atbilde” (2012) Jaunā Pasaule tiek pretnostatīta divās karojošās frontēs – sieviešu un vīriešu. Kuram ir taisnība? Protams, Todu un Violu jaunie apstākļi ir padarījuši par pretiniekiem… Sākas karš.

Triloģijas trešā un noslēdzošā grāmata “Briesmoņcilvēki” (2012) ir Toda un Violas cīņas kulminācijas punkts: izdzīvojot neaizmirstamu un aizkustinošu stāstu par varu, kara postu un mīlestību, tiek atrisināts vispārcilvēcisks konflikts.

Triloģija ir saņēmusi neparasti daudz kritiķu cildinājumu. Publishers Weekly atzinīgi novērtējis triloģijas lielisko sižetu, bet Kirkus Reviews atzīst, ka šīs grāmatas jālasa “aizturētu elpu” un to varoņi “ir satricinoši reāli”. Savukārt “Haosa spēles” fani skumst, ka ar “Briesmoņcilvēkiem” stāsts par Todu un Violu ir galā.

Dalīties.

Atstāt Ziņu