Vārda dienu svin: Pēteris, Pāvils, Pauls, Paulis

Gudrības un triki cīņā ar lieko svaru

Pinterest LinkedIn Tumblr +

a esi nonākusi pie secinājuma, ka drastiskas diētas tev neder, jo ātri atgriežas liekais svars, sāc pamazām parevidēt savus ēšanas ieradumus. Izmanto šos trikus un gudrības, lai ikdienas pamazām vien uzveiktu liekos kilogramus. Šie ieteikumi noderīgi ne vien tām, kas duelējas ar liekajiem kilogramiem, bet ikvienai, kas  vēlas saglabāt savu ķermeņa veselību un ēst gudri.

Kalorijas pie TV
Lai spētu noskatīties raidījumu vai filmu bez sviestmaižu vai riekstiņu kalna vēderā, nodarbini rokas. Adīšana, filcēšana, gludināšana utt. ir ideālas blakus nodarbes. Ja nu ir ļoti grūti atturēties no mutes kustināšanas, televizora skatīšanās laikā, sagatavo sagrieztus augļu vai dārzeņu gabaliņus.

Slāpes remdē tikai ar ūdeni
Kolas, fantas, ledus tējas un citas limonādes figūrai ir dubultbīstamas. Pirmkārt, tajās ir daudz cukura kaloriju, otrkārt- šīs kalorijas ātri atjauno izsalkumu. Ieteicams slāpes remdēt ar tīru ūdeni, dienā izdzer 2 – 3 litrus ūdens. Ūdens nedod kalorijas un nodrošina optimālu tauku dedzināšanu.

“Izelpo” saldumu kāri
Vai arī tev stresa un spriedzes situācijās pēkšņi pārņem milzu apetīte, kāre pēc kāda ēdiena – šokolādes, kūkas, varbūt hamburgera vai kārtīgas, sulīgas karbonādes? Labākā ātrā palīdzība šādā gadījumā ir tvaika nolaišana. Tev taču patiesībā ēst negribas, tikai sevi pažēlot. Tādēļ piezvani draudzenei, parunājies, lai viņa tevi pažēlo.  Izej laukā, izmet pāris lokus ap savu māju, dziļi ieelpo un izelpo. Krīze garām.

3 stundas pirms gulētiešanas neko neēd!
Vismaz 3 stundas pirms gulētiešanas centies neko neēst, un nelietot arī alkoholu. Alkohols, našķi, ar kuriem sevi it kā palutini vakaros, satur daudz kaloriju. Tā kā vakarā gremošanas sistēma arī dodas pie miera, šīs vēlajās vakara stundās uzņemtās kalorijas nosēžas uz vēdera un gurniem.

Viena krūzīte kafijas, viena glāze ūdens
Kafija nav aizliegta, tomēr to nevajadzētu dzert slāpju remdēšanas nolūkā. Pārāk daudz kafijas atūdeņo organismu, izskalojot vērtīgās minerālvielas. Dienā nevajadzētu izdzert vairāk kā trīs tases kafijas. Tas pats attiecas uz melno tēju. Padoms: pēc katras kafijas tasītes izdzer tikpat daudz ūdens.

Centies neēst starp ēdienreizēm
Ja ēdīsi starp ēdienreizēm, tev sajuks, cik un ko esi apēdusi. Haotiska ēšana apgrūtina gremošanu un dienas laikā, visticamāk, tu būsi apēdusi vairāk, nekā, ievērojot ēdienreizes.

Izbaudi maltīti lēnām un nesteidzīgi
Saklāj galdu, fonā ieslēdz mūziku – padari brokastis un vakariņas, arī pusdienas par skaistu rituālu. Vienmēr ēd ar nazi un dakšiņu (arī picu), ēd lēnām, katru kumosu sakošļā vismaz 25 reizes. Tādā veidā tu apēdīsi mazāk, jo ātrāk iegūsi sāta sajūtu.
Tad, kad mēs strauji ēdam (rijam), gremošanas sistēma nespēj noreaģēt un laikus dot sāta signālu, jo tai ir jācīnās ar lielajiem kumāsiem un gaisu, ko esam sarijušies, ātri ēdot vai steidzīgi runājot maltītes laikā.

Izvairies no taukvielām
Viena sviestmaize var likties tik nevainīga. Taču…tējkarotē sviesta slēpjas 100 kalorijas un 11 gramu tauku! No tiem jācenšas izvairīties. Tā vietā maizīti var apziest ar tomātu pastu, sinepēm utt. Savukārt dārzeņus sautēt var buljonā, nevis sviestā.

Izmēģini krāsu ietekmi
Zinātniskos pētījumos psihologi ir pierādījuši, ka krāsas, tai skaitā trauku krāsas, spēj ietekmēt ne tikai mūsu noskaņojumu, bet arī apetīti. Ja tev ir problēmas ar lieko svaru un vienmēr ir milzu apetīte, izvairies no oranžās krāsas virtuvē un traukos, jo oranžā ir apetīti stimulējoša krāsa. Savukārt zilā krāsa nosit apetīti. Izmēģini maltīti pasniegt zilos traukus, sliktāk jau nebūs!

Šķīvis nav obligāti jāizēd tukšs
Bērnībā mamma teica: “No galda nost neiesi, kamēr šķīvis nebūs tukšs.” Tu vairs neesi maza meitene, tev nav viss jāapēd. Beidz maltīti, tikko sajūti patīkamu sātu. Tādēļ, liekot sev porciju, labāk vienmēr uzliec mazāk, nekā vairāk. Tu taču varēsi papildināt, ja jutīsi izsalkumu vēl, taču ja uzliksi pārāk daudz ēdiena, tev būs žēl to atstāt. Labāk, lai tā puskarbonāde vai 2 picas šķēles paliek uz šķīvja, nekā uz taviem gurniem, ne?

Neaizliedz sev neko
Tu joprojām drīksti ēst karbonādi, kūkas un saldējumu. Diētas, kurās tu sev kaut ko strikti neļauj ēst, bieži vien ir neveiksmīgas tieši tādēļ, ka ļoti ļoti ļoti kārojas tieši tas aizliegtais gardums, mēs noraujamies un saēdamies to tonnām. Aizliegumi tikai izaicina un pavedina. Ja tu sev to strikti neaizliegtu, iespējams, ikdienā nemaz tā kāre nebūtu tik liela. Atļauj sev apēst savus mīļākos gardumus, tikai dari to laiku pa laikam un mazās porcijās. Ēd ar tīru sirdsapziņu, tev tas ir atļauts!

 

Avoti: ārzemju pētījumu apkopojums, materiāli no grāmatas “Slaida un skaista 365 dienas gadā” (Jumava)

Dalīties.

7 komentāru

 1. aa, nu tagad man skaidrs kāpēc sāp galva pēc lielas kafijas dzeršanas, turpmāk uzņešu ūdeni pēc kafijošanas..<br>ļoti labi ieteikumi!

 2. Sen jau zināms, ka taukiem tāpat kā kalorijām nav sakara ar apresnošanos, palasiet publikācas, pētījumus, kaut vai to pašu GII metodi! Kāpēc jāapgalvo šādas muļķības? Svarīgs ir pārtikas SALIKUMS – ko, ik ēd. Nevis taukainība.

 3. Jūlija Liene R. on

  Par to tv skatīšanos un mutes kustināšanu ir toč kā par mani 🙂 Nu prasās kaut ko grauzt, nu prasās. Laikam kino pieradinājis ar tiem popkorniem.

 4. hi hi, cik labi pateikts, tas man jāatceras – labāk lai karbonāde paliek šķīvī nekā uz gurniem 😀

 5. Piekrītu par aizliegšanu. Esmu mēģinājusi diētas, kur jāēd konkrēti produkti, un pārējos nedrīkst. Pēc dažām dienām sāk tā kāroties lietas, ko pat pirms tam vispār nekad negribētos, bet gribas tikai tāpēc, ka nedrīkst. <br>Un par mutes kustināšanu tā problēma vairs nav tikai pie televizora, bet arī pie datora sēžot gribas ko grauzt.

 6. jautrīte on

  piekrītu viesim mii,ka taukvielām nav saistība ar lieko svaru,tāpat zils šķīvis un mūzika nemazinās apetīti,padoms par karbonādi -garām,var cept mazāku,bet daļu atstāt uz šķivja-neekonomiski.vairāk jēgas ir pārtikas salikumā,kaut arī ne vienmēr un visur ir taisnība-taisnība ir pa vidu-un jāsāk ar galvu,jaizdomā ,ko reāli var darīt,nevis par ziliem šķīvjiem jāmurgo

 7. daži norādījumi ir smieklīgi, jo derīgi tikai mājsaimnieces profesijas pārstāvēm. "saklāj galdu, uzliec mūziku, ēd lēni…" Kur, ātrā ēdiena ēstuvē 20 minūtes garā pauzē? Kad klāt galdu, 21, ja 20 ierodos mājās?

Atstāt Ziņu