Vārda dienu svin: Erna, Evita, Eva

Garšvielu plaukts var kalpot arī kā aptieciņa

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ukstā un drēgnā laikā ieteicams ēst karstus un pat nedaudz asus ēdienus, lai saaukstēšanās un vīrusi neķertos klāt. Garšvielas padara ēdienu ne vien aromātiskāku un garšīgāku, bet rūpējas arī par mūsu veselību. Saaukstēšanās, kakla, vēdera vai galvas sāpju gadījumos, kad roka stiepjas pēc tabletes, izmēģini atvērt garšvielu plauktiņu un izmantot kādu no tām.

Baziliks
Bazilikam piemīt pretiekaisuma, organismu un centrālo nervu sistēmu tonizējoša iedarbība. Tas veicina asinsriti un elpošanu.
Baziliku iekšķīgi lieto gremošanas uzlabošanai, pret saaukstēšanos, drudzi, galvassāpēm un nelabumu.
To var lietot arī ārīgi – aromātiskām vannām, kakla skalošanai (aizsmakuma un angīnas gadījumā), kā arī kompresēm grūti dzīstošu brūču dziedināšanai.
Baziliku gan nav ieteicams lietot nieru un aknu slimniekiem.

Čili
Čili veicina asinsriti, uzlabo ēstgribu un gremošanu. Tam ir baktericīda iedarbība. Čili var lietot pret zarnu kolikām, tomēr lielās devās tas kairina urīnizvades orgānus un citas gļotādas.

Dilles
Vērtīgas ir arī kaltētas dilles. Dillēm ir asinsspiedienu pazeminoša, asinsvadus paplašinoša iedarbība. Turklāt tām ir arī nomierinoša un pat viegli narkotiska iedarbība, tādēļ tās ieteicamas lietot neirožu un bezmiega ārstēšanā.
Ilgstoši un lielās devās dilles nav ieteicams lietot grūtniecēm.

Estragons
Estragons nedaudz regulē asinsspiedienu. Tēja, kas pagatavota no estragona, noder kā nomierinošs, diurētisks un asinstīrošs līdzeklis. Var lietot mutes dobuma un kakla slimību ārstēšanai.

Ingvers
Ingvera tēju lieto pret saaukstēšanos, asinsrites uzlabošanai, ēstgribas un gremošanas veicināšanai, pret nelabumu, pret artrītu un kā asinstīrošu līdzekli. Ingvera košļāšana palīdz pret kakla iekaisumu.
Ingvera ēterisko eļļu gan nav ieteicams lietot grūtniecēm, un cilvēkiem ar jūtīgu ādu.

Kanēlis
Kanēlim ir antiseptiska, savelkoša iedarbība – tas uzlabo ēstgribu, veicina gremošanu. Kanēli var lietot pret nelabumu, meteorismu un caureju. Kanēlim ir attīrošs efekts – tas veicina svīšanu, tādēļ labi noder saaukstēšanās un klepus ārstēšanai.

Kardamons
Kardamons var palīdzēt pret klepu, galvassāpēm, gremošanas traucējumiem un nelabumu. Kardamona košļāšana atsvaidzina elpu.

Krustnagliņas
Krustnagliņu izvilkums palīdz pret nelabumu un veicina gremošanu, kā arī uzlabo asinsriti. Ārīgi izvilkumu izmanto ierīvēšanai, piemēram, pret reimatismu. Ja sāp zobs, var pakošļāt krustnagliņu – tā darbosies kā antiseptisks un sāpes mazinošs līdzeklis.

Kurkuma
Kurkuma veicina ēstgribu un gremošanu, novērš aizcietējumus un gāzu veidošanos. Kurkumu var izmantot arī kakla sāpju gadījumos- iemaisa to ūdenī, pievieno sāli, samaisa un skalo kaklu. Ārīgi kurkumu lieto ādas iekaisumu ārstēšanai.

Ķimenes
Ķimeņu sēklas uzlabo gremošanu, atvieglo vēdera spazmas un sāpes, mazina gāzu veidošanos. Ķimenes lieto arī jaunās māmiņas piena dziedzeru sekrēcijas palielināšanai. Saaukstēšanās gadījumā ķimeņu tēju var lietot kā nomierinošu, atkrēpošanas līdzekli.

Ķiploks
Ķiplokam ir pretmikrobu, pretsēņu, pretcērmju iedarbība. To izmanto gripas profilaksei. Ķiploku lieto ēstgribas ierosināšanai, gremošanas un aknu darbības uzlabošanai, kā atkrēpošanas līdzekli un pret augšējo elpceļu slimībām, bronhītu, plaušu karsoni. Ķiploku nav ieteicams lieto nieru slimniekiem un grūtniecēm.

Lauru lapas
Lauru lapu uzlējumam ir cukura līmeni pazeminoša iedarbība, un to lieto kā palīglīdzekli cukura diabēta ārstēšanā. Ārīgi lauru lapu uzlējumu (spirta ekstraktu) izmanto ierīvēšanai pret reimatismu, tā palīdz saaukstēšanās gadījumos.

Melnie pipari
Lietoti nelielās devās, pipari uzlabo ēstgribu un gremošanu. Tiem ir vielmaiņu stimulējoša iedarbība. Piparus iesaka lietot kā līdzekli pret reiboni un nelabumu. Lielās devās melnos piparus nav ieteicams lietot grūtniecēm.

Rozmarīns
Rozmarīns izdala vidē gaistošas vielas ar baktericīdām īpašībām – fitoncīdus, kas tonizē novājinātu organismu. Iekšķīgi rozmarīna lapu uzlējumu lieto sirds neirožu un neregulāru menstruāciju ārstēšanai, arī kā diurētisku līdzekli. Rozmarīns palīdz pret migrēnām, galvas sāpēm, atvieglo paģiru stāvokli.

Sinepes
Sinepes uzlabo ēstgribu un gremošanu. Sinepju kompreses palīdz izārstēt augšējo elpošanas orgānu iekaisumus, plaušu karsoņus (sinepes atšķaida ūdenī). Uz tiešas ādas sinepes nav ieteicams likt, var iegūt apdegumus.

Sīpols
Fitoncīdi sīpola ēteriskās eļļas sastāvā nomāc baktērijas, tāpēc sīpolus lieto augšējo elpceļu slimību, angīnas ārstēšanai un gripas profilaksei. Sīpoli ir lielisks vitamīnu avots organisma spēcināšanai, kā arī lietojami pret mazasinību.

 

Materiāla sagatavošanā izmantots “Garšaugu rādītājs”, Nordik, 2008


Dalīties.

Atstāt Ziņu