Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Garšīgais kalendārs: Jūnija labumi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

aules pielietiem rītiem un lakstīgalas treļiem pilniem vakariem, pienācis pirmais vasaras mēnesis. Īstais brīdis, lai organismā veidotu nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu bagāžu. Tādēļ nekaunies un pilnām saujām ēd zemenes, grauz rabarberu kātus, kā arī citus gardumus, ko dārzos, pļavās un mežos briedinājis pirmais vasaras mēnesis.

RABARBERI
Jau maijā varēja nobaudīt pirmos rabarberus. Tomēr par īstu rabarberu laiku var uzskatīt jūniju. Rabarbera sastāvs ir ļoti daudzveidīgs. Tajos ir A, E, C, P un daži B grupas vitamīni. Sevišķi daudz šajā augā ir C vitamīna. Ir izpētīts, ka 100 gramu svaigu rabarberu satur 1/3 daļu C vitamīna no pieauguša cilvēka dienas devas. No minerālvielām visvairāk rabarberos ir kālijs un kalcijs, kuram ir liela loma kaulu veidošanā. Augā esošais nātrijs veicina gremošanu un zarna trakta darbību, tādēļ rabarberi ir piemēroti organisma attīrīšanai no dažādiem sārņiem. Rabarberiem ir arī asinis attīroša iedarbība. Tāpat rabarberos ir magnēzijs, fosfors, dzelzs un jods, kas labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu. Vēl šis augs ir bagāts ar dažādām organiskajām skābēm, pektīniem, cukuriem, miecvielām, ēteriskajām eļļām un flavonīdiem.

Atceries! Rabarberu lapas ir indīgas, jo satur daudz oksālskābes. Oksālskābe savienojumā ar kalciju veido nešķīstošos kalcija sāļus, ko organisms nevar izmantot. Šī skābe tiek saukta arī par „kalcija zagli”. Arī kātos ir nedaudz oksālskābes, taču šis daudzums nav kaitīgs cilvēku veselībai. Tomēr rabarberiem augot, šis skābes daudzums palielinās, tādēļ rabarberus nevajadzētu ēst ilgāk par jūnija beigām.
Daudz rabarberus nav ieteicam ēst cilvēkiem ar kuņģa un nieru problēmām. Tos neiesaka grūtniecēm.

Uzturā parasti izmanto dažādu saldo ēdienu, dzērienu pagatavošanā. Plaši tiek izmantoti konditorejas izstrādājumos. Rabarberus ziemai var uzglabāt saldētus, vai arī vārīt dažādus ievārījumus.

Ieteikumi:
– Ja vēlas rabarberus uzglabāt svaigus, tos jānoskalo, jāietin mitrā drāniņā un jāieliek ledusskapī.
– Tā kā rabarberi ir skābi, lai šo skābumu mazinātu, vairums cilvēku tiem pievieno daudz cukura. Tomēr rabarberus ir iespējams saldināt bez papildus cukura kalorijām, pievienojot tiem augļu sulas. Pazīstami pavāri iesaka rabarberus vārīt apelsīnu vai ananāsu sulā. Arī ar dažādu garšvielu palīdzību var samazināt izmatojamā cukura daudzumu. Ar rabarberu lieliski sader ingvers un kanēlis.
Negatavo rabarberus alumīnija traukos, jo alumīnijs ar oksālskābi veido nešķīstošus savienojumus, kas uzkrājas organismā!

ZEMENES
Senos laikos esot bijis teiciens: „Tajā mājā, kur tiek ēstas zemenes, ārsts nav nepieciešams”. Zemenes ir mazkaloriju produkts. Tās satur dažādas organiskās skābes, cukurus, kāliju, nātriju, kalciju, fosforu un dzelzi. Zemenes ir bagātas ar C, B1, B2 vitamīniem. Lai nodrošinātu nepieciešamo C vitamīna diennakts devu, pieaugušam cilvēkam jāapēd tikai 100 gramu ogu. Tomēr jāatceras, ka tikai pilnīgi gatavas ogas satur visus vitamīnus un minerālvielas.

Uzmanies! Zemenes var izraisīt alerģiju. Sevišķi uzmanīgam jābūt šīs gardās ogas iekļaujot mazu bērnu ēdienkartē.

Uzturā zemenes izmanto gan svaigā veidā, gan termiski apstrādātas. Tās plaši izmanto dažādiem desertiem, kokteiļiem, dzērieniem, konditorejas izstrādājumiem. Ziemai gatavo zemeņu sulu, ievārījumus, kompotus. Labs zemeņu uzglabāšanas veids ir sasaldēšana. Saldētas zemenes zaudē tikai nedaudz minerālvielu un vitamīnu.

Dabas aptieka
– Zemenes var uzskatīt par dabisku pretiekaisuma līdzekli, jo tās bloķē sāpju radošo enzīmu un mazina iekaisumu.
– Zemeņu lietošana uzturā var samazināt reimatoīdā atrīta risku.
– Šo ogu lietošana uzturā palīdz saglabāt labu redzi.
– Zemenēs esošās balstvielas un kālijs padara tās par diētisku līdzekli, kas palīdz organismu attīrīt organismu, kā arī samazina sirds un asinsvadu slimību, diabēta un dažādu gremošanas trakta saslimšanas risku.
– Lielā folijskābes satura dēļ zemenes ieteicamas grūtniecēm un sievietēm, kas vēlas ieņemt bērniņu.

Tavam skaistumam
Zemeņu maskas:

– Sausai ādai. 100 gramu zemeņu saspiež un izberž caur sietiņu. Tējkaroti eļļas sajauc ar 3 ēdamkarotēm skāba krējuma un tikpat daudz biezpiena. Pievieno zemenes un visu kārtīgi samaisa. Masku uzklāj uz sejas, kakla zonas. Pēc 15 – 20 min. noskalo ar remdenu ūdeni. Maska palutinās un padarīs maigas arī rokas.
– Lai iegūtu mīkstu un maigu ādu, uz sejas un kakla zonas uzklāj drāniņu, kas iemērkta caur sietu izberztās zemenēs. Pēc 15 min. seju noskalo ar remdenu ūdeni.

!!! Maskas nevar lietot cilvēki, kam ir alerģija pret zemenēm, kā arī, ja sejas āda ir kuperoza, ādas asinsvadiņi ir tuvu virsējam slānim. Ja, uzliekot masku, rodas kairinoša, kodīga sajūta, seja nekavējoties jānomazgā ar remdenu ūdeni.

GURĶI
Tie satur līdz 95% ūdens, 1-2% cukuru, 0,7-1% olbaltumvielu, nedaudz C, B1 un B2 vitamīna, karotīna, organisko skābju, ēterisko eļļu un minerālvielu. Un lai arī gurķos vitamīnu daudzums ir minimāls, svarīgas ir minerālvielas, ko šis dārzenis satur, sevišķi kālijs. Kālijs cilvēka organismā veicina ūdens izdalīšanos, labvēlīgi ietekmējot sirds un nieru darbību. Gan svaigi, gan konservēti gurķi stimulē kuņģa sulas sekrēciju, tāpēc tie uzlabo gremošanu. Regulāri lietojot uzturā svaigus gurķus bez sāls, uzlabojas vielmaiņas procesi un atjaunojas šūnas. Gurķos esošās vielas attīra zarnu traktu, iznīcinot baktērijas un slimību ierosinātājus. Gurķis satur ļoti maz kaloriju, to lietošana uzturā neapdraud labu figūru. Gurķu miza satur daudz E vitamīna, gurķos esoša silīcijskābe stiprina matus un rūpējas par veselīgu ādu.

Uzturā gurķus galvenokārt izmanto salātu gatavošanai vai ēd svaigus. Tie lieliski sader kopā ar citiem svaigiem dārzeņiem un salātiem, bet marinētus un sālītus gurķus izmanto pamatēdienu gatavošanās, zupās, sautējumos, rasolos un citos salātos.

Dabas aptieka
– Gurķos esošais vielu kopums palīdz ārstēt locītavu iekaisumus, kaulu deformāciju, regulē vielmaiņu un dziedzeru darbību, stiprina nervu sistēmu.
– Niezi, kam par iemeslu ir izsitumi mazinās rīvēts gurķis.
– Lielā joda koncentrācija gurķu sulā mazina aterosklerozi un uzlabo atmiņu.

Tavam skaistumam
Jau senatnē gurķu sula bija neaizstājams kosmētikas līdzeklis, ādas attīrīšanai un aizsargāšanai.
Mitrinoša maska sejai:
Sarīvē svaigu gurķi, putriņu ieliek marlē un uzliek uz sejas. Pēc 15 min. Seju noskalo un ieziež ar krēmu. Šāda maska stimulē asins cirkulāciju ādā, atsvaidzina to.
Maska taukainai ādai:
Gurķi sarīvē un ieliek glāzē līdz pusei. Glāzi pielej pilnu ar degvīnu, uzliek vāciņu. Pēc 12 dienām nokāš. Ar šo šķidrumu tīra seju no rīta un vakarā
– Ļoti ieteicama ir ikdienas sejas masāža ar svaigu vai sālītu gurķa šķēlīti. Sula mitrina ādu un pēc izžūšanas izveido masku. Pēc pusstundas seju nomazgā.

PĒTERSĪĻI
Tie satur daudz minerālvielu – kāliju, kalciju, nātriju, magniju, fosforu, dzelzi, mikroelementus, ogļhidrātus, C un B grupas vitamīnus, karotīnu. Visas augu daļas satur ēteriskās eļļas. Zaļās pētersīļu lapas satur piecreiz vairāk C vitamīna kā citroni un apelsīni.

Uzturā tiek izmantoti gan lapu, gan sakņu pētersīļi. Kulinārijā tos izmanto kā patstāvīgu uzkodu, pievieno salātiem, zupām, sautējumiem, gan gaļas, gan dārzeņu ēdieniem, kā arī tie tiek izmantoti ēdienu gatavošanā. Pētersīļi labi sader ar apelsīnu, lavandu, mandarīnu, rozmarīnu. Pētersīļus galvenokārt izmanto svaigā vai kaltētā veidā, taču tos var arī sasaldēt, saldētavā tie var glabāties pat veselu gadu.

Dabas aptieka
Pētersīļi jau kopš seniem laikiem plaši tikuši izmantoti dažādu kaišu ārstēšanā. Principā pētersīli uzskata par līdzekli pret visām kaitēm.
– Pētersīļu saknes palīdz atbrīvoties no liekā svara, kā arī ir labs līdzeklis pret aknu un nieru slimībām.
– Svaigi saberztas pētersīļu lapas ir labs līdzeklis pret pampumiem, augoņiem un kukaiņu dzēlumiem, iekaisušām acīm noņem karstumu.
– Tā kā pētersīļos ir īpašas ēteriskās eļļas, tiem ir urīndzenošs un sviedrējošs raksturs. Tie līdz pret klepu un iekaisumiem.
– Pētersīļi mazina gāzu uzkrāšanos zarnās, normalizē aknu darbību un novērš spazmas. Tie uzlabo sirds un asinsvadu sistēmas darbību, tiem piemīts arī pretaudzēju aktivitāte.
– Mazasinības un organisma spēcināšanai lieto pētersīļu lapu sulu, pa tējkarotei trīs reizes dienā.

Tavam skaistumam
– Ja ir nogurušas acis, tās atgūs mirdzumu, uzliekot uz acīm audumu maisiņus, kas pildīti ar pētersīļiem un iepriekš iegremdēti karstā ūdenī. Maisiņiem nospiež ūdeni, nedaudz atdzesē un 3-4 minūtes patur uz plakstiņiem. Pēc noņemšanas tiem uzliek aukstā ūdenī samērcētus tamponus.
– Sejas āda iegūs patīkamu krāsu, lietojot šādu novārījumu: uz 0,5 litriem ņem sauju pētersīļu lapu. Novārījumu izkāš, pievieno citrona sulu un siltu ierīvē ādā. Procedūru atkārto vairākas reizes dienā.
– Sausai sejas ādai ieteicamas karstas pētersīļu un  diļļu (1:1) kompreses, kuras uz sejas un kakla tur 15 līdz 20 minūtes.

Vēl jūnijā, dodies pastaigā pa laukiem un pļavām, vācot dažādas zāļu tējas. Neaizmirsti arī par jāņuzāļu brīnumainajām īpašībām, un nesmādē dažādas meža bagātības, apēd kādu sauju meža zemeņu vai pagatavo salātus no zaķkāpostiem.

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu