Vārda dienu svin: Marija, Marika, Marina

Garas brīvdienas ir lamatas ģimenes budžetam

Pinterest LinkedIn Tumblr +

esmitajai daļai ģimeņu gandrīz ik mēnesi neizdodas sabalansēt ienākumus un izdevumus, vēl 42% respondentu ar šādu situāciju nākas saskarties laiku pa laikam, secināts Swedbank Privātpersonu finanšu institūta veiktajā pētījumā. Visbiežākais klupšanas akmens tam, ka mēneša beigās ģimene nevar „savilkt galus”, ir izmaiņas ikdienas ritējumā, kas neplānoti palielina mēneša izdevumus. 46% aptaujāto ģimeņu atklāj, ka pārtērēties iznāk reti, lai arī cik daudz vai maz naudas ik mēnesi ir ģimenes rīcībā.

“Sagaidāms, ka garās Lieldienu un maija brīvdienas šogad izaicinās ne vienas vien Latvijas ģimenes budžetu – pavasarīgs laiks, prieks par kopā būšanu, izbraukumi, pikniki radu un draugu lokā nozīmē lielākus mēneša izdevumus. Ja brīvdienām atvēlamā naudas summa netiks laikus sarēķināta un nodalīta, pastāv risks atlikušo mēnesi dzīvot krīzes režīmā”, skaidro Swedbank Privātpersonu finanšu institūta direktore Adriāna Kauliņa.

Ja brīvdienām atvēlamā
naudas summa netiks
laikus sarēķināta un nodalīta,
pastāv risks atlikušo mēnesi
dzīvot krīzes režīmā

Daļa no it kā neparedzamajiem izdevumiem ir iepriekš paredzami – svinības, brīvdienu plāni, auto tehniskā apskate vai sezonālie saimniecības izdevumi ir laicīgi saplānojami. Cita lieta, ka Latvijas mājsaimniecību budžeti mēdz būt ar mazu rezervi vai bez tās, tāpēc savlaicīga plānošana prasīs arī prioritāšu noteikšanu un atteikšanos no tēriņiem, bez kuriem varētu iztikt. Spēja vienu izdevumu vārdā atteikties no citiem izdevumiem, pēc mājsaimniecību atzinuma, ir otrs lielākais klupšanas akmens ceļā uz pārtērēšanos. „Kino vai kafejnīca, nevis kino un kafejnīca – tā atteikšanās likums darbojas praksē”, atzīst A.Kauliņa. 

Visbiežāk ģimenes atliek daļu izdevumu līdz nākamajai algai vai izmanto uzkrājumus situācijās, kad līdz algai vēl tālu, bet teju visa nauda jau iztērēta. Ja nav uzkrājumu, ar kuriem izlīdzēties, Latvijas ģimenes mēdz aizņemties no radiem, draugiem, paziņām vai lūgt avansu darbā. Banku vai ātrie kredīti tiek apsvērts kā pēdējais risinājums.

„Aizņēmums jāatdod ir ne tikai bankai, bet arī sev – patukšotie uzkrājumi jāatliek vietā kā pirmais darbs pēc algas saņemšanas. Tomēr aizņemties pašam no sevis ir ne tikai lētākais, bet arī ērtākais veids  – lai būtiski nesamazinātu nākamā mēneša tēriņiem atvēlamo summu, uzkrājumus var atjaunot ja ne uzreiz pilnā apmērā, tad vismaz pa daļām”, uzskata A.Kauliņa.

Vai brīvdienas ietekmē Tavu ģimenes budžetu?
Kā Tu plāno tēriņus, zinot, ka gaidāmas garas brīvdienas?

Dalīties.

3 komentāru

  1. Ilze Melberga on

    Varu piekrist daļēji. Es parasti ar ģimeni izvelos izbraucienus pie dabas, paši mājās sagatavojam ēdienus līdzņemšanai – tas ir vēl nteresantāk, jo pie dabas viss labak garšo. Kā kino alternatīvu iesaku kādu iznomātu DVD vai arī tagad Lattelekom piedāvā tik daudz labas filmas, kuras var noskatīties mājās. Par atmosfēru romantiskam vakaram arī varam parūpēties – bērns kādu dienu paciemojas pie vecvecakiem – sveces, laba filma, garšīgas vakariņas. Uzskatu, ka ar minimaliem līdzekļiem savas garās ģimenes brīvdienas arī var pavadīt jauku – ja tikai nabv slinkums un ir vēlēšanās lietām ieiet radoši 🙂

  2. Jūlija Liene R. on

    Tas ir pilnīgi par mums!<br>Kā brīvdienas, tā mūsu budzēts ir izsists no sliedēm un līdzsvara,jo ir braukšanas (benzīns taču dārgs!) un vajag vēl ciemakukuļus utt. Salecas kopā visi tie izdevumi. <br>Mans draugs jau mēdz nopūsties,kad tuvojas Ziemassvētki vai citas garākas brīvdienas, jo tas nozīmē,ka pēc svētku nedēļas būs jostas savilkšana.<br>Paši jau spriežam,ka vajag tos uzkrājumus veikt, lai ir lielāka drošība un šādi gadījumi neizsit no līdzsvara, bet tas ir kā nelietības likums- kad gribas nolikt naudiņu uzkrājumiem, kaut kas vienmēr negaidīts notiek un nauda aiziet neparedzētiem izdevumiem, piemēram, saplīst auto vai kas cits…

  3. Taisnība on

    Brīvdienas ir jaukas, bet uz ēšanas, t.sk. kafejnīcu apmeklējuma un izklaides vietām bērniem sanāk izdot krietni vairāk kā ikdienā. No otras puses, kā saka http://kreditionline.lv – neviens pēc nāves pilnu maku debesīs nav paņēmis.

Atstāt Ziņu