Vārda dienu svin: Marija, Marika, Marina

Gādājot pavasara kurpītes, padomā par pēdām!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pumpuri jau plīst pušu, saulīte silda arvien ņiprāk un tā vien gribas iemest kaktā apnikušos ziemas apavus. Taču pirms pārcilājam sava apavu skapja krājumus un dodamies jaunu vasarīgu kurpīšu meklējumos, gribu atgādināt dažas vienkāršas patiesības, kas palīdzēs izvairīties no nopietnām pēdu problēmām.

  • Ilgstoši valkājot pēdas formai neatbilstošus apavus, attīstās pēdu deformācijas. Piemēram, palielināta ķermeņa svara un pazemināta kaulu blīvuma gadījumā paliekošas deformācijas var izveidoties jau vienas sezonas laikā. Īpaši augsts pēdu deformāciju risks ir bērniem augšanas periodā.
  • Pēdu forma nekļūdīgi rāda, kuras apavu modes tendences mums gadu gaitā simpatizējušas visvairāk (1. un 2. pie raksta pievienotā bilde). No šī viedokļa – labi, ka mode mainās, tomēr lielākoties vienus vai pāris iecienītākos apavus valkājam ikdienā vairākas sezonas. Ja tie neatbilst pēdas anatomiskajām īpatnībām un organisma kopējam veselības stāvoklim, sekas neizbēgami būs manāmas.
  • Pirms jaunu apavu iegādes ieteicams uzzīmēt uz kartona savas pēdas kontūras (stāvus pozīcijā) un izgriezt. Ja šo „pēdiņu” izdodas iecerētajā apavā ievietot nesaburzītu un apavus uzlaikojot, tie ir ērti – var diezgan droši teikt, ka ir laimējies atrast pēdai atbilstošus apavus. Īpaši to vajadzētu ņemt vērā, izvēloties apavus bērniem un pusaudžiem.
  • Apaviem jābūt kvalitatīviem un elpojošiem ar labām amortizējošām īpašībām. Atsperīgas un triecienu absorbējošas zoles pasargā ne vien pēdas, bet arī mugurkaulu. Ikdienas apavu papēža augstumam nevajadzētu pārsniegt 5 cm.
  • Pēdu ādas plaisāšanas gadījumā jāizvairās no t.s. iešļūcenēm, jo staigājot tās sitas pret papēdi, pastiprina sāpes un padziļina plaisas.
  • Vasarā vislabākie apavi ir sandales ar vaļēju pirkstu daļu, turklāt tādas, kuras pašas turas pie kājas, nevis tās, kuras ar kāju pirkstiem jātur ciet, lai ejot neslīd nost no pēdas. Pirkstiņkurpes ir lieliska izvēle t.s. pēdu kauliņu (Hallux valgus) gadījumā.
  • Ja darbs saistīts ar ilgstošu stāvēšanu vai staigāšanu, nepieciešami 2 darba apavu pāri ar atšķirīgu papēža augstumu (no 2 – 5 cm), dienas laikā apavi pāris reižu jānomaina. Ja kājas ir smagas un pietūkušas, tas jādara vismaz reizi 2 stundās.

Ekstrēmie apavi

  • Reizēs, kad „skaistums prasa upurus” neveselīgajos apavos nevajadzētu staigāt ilgāk par 2 stundām un tiklīdz tas iespējams, kājas vēlams kaut uz mirkli atpūtināt un izvingrināt. Galu galā romantiskā pastaigā var doties arī kailām kājām, brīnišķīgās neērtās kurpītes nesot rokās.
  • Dodoties uz svinībām, ieteicams paņemt līdzi rezerves apavus. 

 

Ķīniešu sievietes pēda. Ko ilgstoša nepareizu apavu nēsāšana, var nodarīt pēdai.

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu