āds to uzskata par vistiešāko mārketinga instrumentu, kāds par lieku izrādīšanos, bet kāds, vienkārši par jautru izklaidi. Lai vai kā flešmobu jeb zibakciju nevar nepamanīt. Tā ir interesnata visiem iesaistītajiem – tiem, kas to rīko, tiem, kas to piedzīvo dzīvē un tiem, kas to pēc tam vēro neskaitāmos video.
Kas ir flešmobs?
Zibakcija jeb flešmobs ir pasākums, kad cilvēku grupa, negaidīti kādā vietā sāk izpildīt iestudētu sniegumu, par to nevienu iepriekš nebrīdinot. Pēc tam šī grupa vienkārši izklīst un turpina darīt iesākto. Tas var notikt jebkurā vietā – uz ielas, kafejnīcā, operā vai veikalā. Zibakcijām ir dažādi veidi. Tā var būt deja, dziesma, kāds iestudējums vai kāda cita interesanta aktivitāte.
Šādi video pēdējā laikā ir vieni no skatītākajiem YouTube vietnē.
Varētu šķist, ka tas var apnikt, bet cilvēku radošumam nav robežu. Ir redzētas ļoti daudz un dažādas variācijas, bet cilvēki turpina skatīties šos video, kā arī paši mēģina ko līdzīgu organizēt.
Flašhmobu organizē kādas cilvēku grupas, lai vienkārši izklaidētu cilvēkus, organizācijas sociālu kampaņu ietvaros, kā arī uzņēmumi reklāmas nolūkos.
Pirmsākumi
Pirmā plaši zināmā zibakcija notika 2003.gada maijā Manhetenā (Ņujorka). To organizēja Bills Vasiks (Bill Wasik) laikraksta “Harper’s Magazine” vecākais redaktors. Pirmais mēģinājums bija neveiksmīgs, jo izraudzītais mazumtirdzniecības preču veikals tika brīdināts par šo plānu. Vasiks izvairījās no šīs problēmas otrās zibakcijas laikā, kas notika 2003.gada 3.jūnijā, universālveikalā “Macy’s” – viņš informēja dalībniekus par sākotnējām satikšanās vietām – četriem iepriekšsagatavotiem Manhetenas bāriem – un tikai tur viņi saņēma tālākas instrukcijas par pašu notikumu un tā norises vietu – tieši pirms tā sākuma. Bezskaņas diskotēkas (zibakciju paveids) ir piesaistījušas līdz šim lielākās savākšanās. “Klusais reivs” Londonā, Viktorijas stacijā, iesaistīja 4000 dalībniekus. 2006.gada 30.novembrī vēl viens liels notikums bija vērojams Apvienotajā Karalistē, Padingtona stacijā ar vairāk nekā 3500 cilvēku piedalīšanos.
Saskaņā ar YouTube datiem, liela interese par terminu “flash mob” sāka palielināties 2009.gada vidū un ir palikusi nemainīga.
Vieni no skatītākajiem flash mob YouTube vietnē:
Flešmobi Latvijā
2007.gada novembrī arī Rīgā, pie Rīgas cirka notika akcija ar “kluso” dejošanu, kad zibakcijas dalībnieki klausījās mūziku austiņās un sāka dejot.
2009.gada 2.novembrī pie Brīvības pieminekļa norisinājās patriotiska “zibakcija” – himnas dziedāšana, kas organizēta pēc tirdzniecības ķēdes ELVI iniciatīvas.
2009.gada augustā Telekomunikāciju operators Bite Latvija bija noorganizējis pārsteigumu rīdziniekiem un pilsētas viesiem, sarīkojot pasaulē pirmo tautas deju “flešmobu”, kas nodēvēts par 1st Latvian Flash Mob Dance.