onga skaņu meditācija nu jau vairs nav sveša arī Latvijā, to piedāvā arvien vairāk jogas studiju. Iepazīstināsim jūs ar šo meditācijas veidu- kas ir gongs un kā tas var palīdzēt?
Maģiska un dievišķa skaņa
Gongs ir instruments, kas daudzās civilizācijās ticis uzskatīts par maģisku simbolu, un no kura plūst skaņa, kas izmantojama cilvēku gaitās kā materiālā, tā garīgā plānā.
Savulaik budistu klosteros ar gonga skaņām pievērsa uzmanību Dieviem. Senajā Grieķijā tas atvēra mirušo valstību. Citās civilizācijās aizbaidīja prom vētras vai tā skaņas vēstījušas par nāvi, dzimšanu, laulībām un dažādiem rituāliem. Asamā Indijā gongs tika izmantots bēru ceremonijās. Citviet karu laikā iebiedēja ienaidniekus un vienkopus sasauca karaspēku, bet miera laikā ieskandināja festivālus un pavadīja dejas.
Gongs vienmēr ticis uzskatīts arī kā labklājības zīme. Vadoši ļaudis ar tā palīdzību demonstrējuši savu bagātību un sludinājuši savu ieņemamo stāvokli. Aziāti ticējuši, ka katram gongam ir dvēsele, tādēļ devuši tiem cieņu saturošus vārdus, piemēram, “Godājamais Tīģeris” vai “Kungs Zemestrīce”.
Liela nozīme gongam piemita cilvēku dziedināšanā, arī šodien tas tiek izmantots šādam nolūkam. Tas tiek lietots, lai izārstētu slimos, atbrīvotos no ļauniem gariem. Pat visniecīgākā gonga skaņa slimībām rosina atstāt organismu un sniedz laimi, vairo izturību.
Kā gongu izmanto jogā
Gongs ir kas vairāk par vienkāršu mūzikas instrumentu, tas mudina uz pārmaiņām ķermenī, prātā un garā.
1969. gadā Jogi Badžans (Yogi Bhajan) Kundalini jogas nodarbībās Losandželosā izmantoja gongu. Apbrīnojamā pieredze, ko sniedza gonga skaņas, skolniekus un skolotājus iedvesmoja instrumentu izmantot arī turpmāk. Pagājušā gadsimta 70. gados Jogi Badžans Kundalini jogas tempļos ieteica gongu izmantot cilvēku dziedināšanai.
Kā Kundalini jogas nodarbībās izmantojams gongs? Dziedot mantras, tās lieliski var papildināt muzikāls gonga pavadījums. “Kundali jogas pamatā ir skaņas caurstrāvošana, vārda, mantras un vibrācijas spēks ir bezgalīgs,” skaidro Jogi Badžans. “Tu redzēsi neredzamo, Tu dzirdēsi nedzirdamo, un Tu jutīsi nejūtamo.”
Gongs ir vienīgais, kas spēj pavēlēt cilvēku prātam. Tā ir Visuma pirmā skaņa. Gongs Kundali jogas nodarbībās pēc fizisko un elpošanas vingrinājumu izpildīšanas, var tikt izmantots kā daļa no meditācijas vai relaksācijas. Kundalini krijas ir visefektīvākais veids, kā sagatavot ķermeni un prātu gonga pieredzei.
Gonga skaņa ārstē un relaksē
Brīnumainā instrumenta skaņas darbojas visos līmeņos, lai dziedinātu un transformētu apziņu. Skaņas rada pozitīvas pārmaiņas klausītājā kā fiziskajā, tā emocionālajā un garīgajā plānā. Radot spēcīgu skaņu vilni, gandrīz taustāmu, tas stimulē fizisko ķermeni caur ādu. Skaņas pieskāriens ir dziedinošs. Vibrāciju vilnis stimulē attiecīgās ādas vietas, nododot vēstījumu orgāniem, kas atrodas zem tās un labvelīgi ietekmē mugurkaula smadzenes.
Skolotājs un mūziķis Johanes Heimrāts (Johannes Heimrath) pagājušā gadsimta 80. gados atklāja, ka gonga skaņa atbrīvo no kakla un galvassāpēm, menstruālā cikla sarežģījumiem un krampjiem krūtīs, kā arī atvieglo elpošanu. Savukārt kādā mūzikas terapijas pētījumā (2003) atklāts, ka gonga skaņa palīdz bērniem atbrīvoties no migrēnas. Bet veselības publikācijās Eiropā teikts, ka gonga skaņas paātrina sastieptas potītes dzīšanu. Humoram – Lielbritānijā veterinārārsti gonga skaņas izmanto, lai paātrinātu dažādu sastiepumu ārstēšanu zirgiem.
Gonga skaņa sniedz dziļu relaksāciju, attīra prātu un stimulē nervu sistēmu, līdz ar to pārveido emocionālo stāvokli, kas ietekmē prāta darbību. Bet jāatceras, ka šis brīnumainais instruments ir visuspēcīgas un transformejošs, tādēļ tā skaņa var gan dziedināt, gan iznīcināt.