Vārda dienu svin: Zenta, Dzelde, Zelda

Finanšu prognozes 2013. gadam

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kas personīgajās finansēs gaidāms 2013. gadā?
Algas pieaugums, uzlabojumi valsts atbalstā ģimenēm ar maziem bērniem, atlaides nekustamā īpašuma nodoklim ģimenēs ar trīs un vairāk bērniem – šie ir valstiska mēroga notikumi, kas 2013. gadā pozitīvi ietekmēs ģimeņu finanses, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Paši iedzīvotāji, Institūta ikgadējā aptaujā prognozējot savu ienākumu palielināšanas iespējas, 2013. gadā apņēmušies iesniegt gada ienākumu deklarāciju un saņemt atpakaļ no valsts pārmaksātos nodokļus, kā arī paredz gūt prēmijas un piemaksas darbā. Saistībā ar ģimenes izdevumiem iedzīvotājiem lielākās bažas ir par izmaksu palielināšanos par pārtiku, mājokli un transportu.

Algas pieaugums
No šī gada janvāra iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme tiek samazināta līdz 24% un gada vidū tiks palielināts atvieglojums par katru apgādājamo no 70 uz 80 latiem. Institūta aprēķini liecina, ka ģimenē, kurā ir divi strādājoši vecāki ar vidējiem ienākumiem un aug divi bērni, alga 2013. gada laikā kopā būs par 100 latiem lielāka nekā pērn. Šāds algas pieaugums prognozējams, rēķinot, ka ģimenē viena vecāka alga ir 513 lati un otra – 424 lati „uz papīra” (vidējā alga valstī vīrietim un sievietei).

Precīzāku algas nodokļu un arī citu ģimenē maksātu nodokļu aprēķinu iespējams veikt Institūta mājaslapā:

Pabalsti topošajiem un jaunajiem vecākiem
No šī gada ir samazināti ierobežojumi maternitātes, paternitātes un vecāku pabalstu aprēķināšanai un izmaksai, tiek palielināts bērna kopšanas pabalsts laikā no bērna gada līdz pusotra gada vecumam, kā arī palielināts vecāku pabalsta minimums. Institūta aprēķini par to, kā kopumā atšķirtos izmaksāto pabalstu apjoms vecākiem, kam ģimenes pieaugums gaidāms šogad, rāda: ja māmiņa, kuras vidējā alga mēnesī ir 424 lati „uz papīra” jeb gandrīz 300 lati „uz rokas”, laikā no maternitātes atvaļinājuma un bērna piedzimšanas līdz pat bērna divu gadu vecumam kopumā atbalstā no valsts saņems par 420 latiem vairāk, nekā tas bija citām māmiņām ar šādiem pašiem ienākumiem gadu – divus atpakaļ.

Institūta mājaslapā ir pieejams atjaunots Vecāku un bērnu pabalstu kalkulators, kurā iespējams individuāli aprēķināt pabalstu apjomu iepriekš un tagad: Skaties šeit>>

Atlaides Nekustamā īpašuma nodoklim daudzbērnu ģimenēm
Ģimenēs, kurās ir trīs un vairāk nepilngadīgi bērni, par 50% ir samazināts nekustamā īpašuma nodoklis (bet ne vairāk kā 300 lati). Pēc Institūta pieņēmuma, ka šāda ģimene dzīvo trīsistabu dzīvoklī Rīgas mikrorajonā, un dzīvokļa kadastrālā vērtība ir aptuveni 15 000 latu, nekustamā īpašuma nodoklis gadā ģimenei samazināsies no 30 uz 15 latiem.

Iedzīvotāju prognozes par personīgo budžetu 2013. gadā
Swedbank Privātpersonu finanšu institūta ikgadējā pētījumā iedzīvotāji izteikuši savas prognozes personīgajās finansēs 2013. gadam. Personīgajos izdevumos iedzīvotāji visvairāk bažījas par iespējamo izdevumu pieaugumu pārtikai (72%), mājoklim (56%) un transportam (44%). Savukārt pavisam neliela daļa aptaujāto prognozē izdevumu pieaugumu par izglītību, atpūtu un izklaidi, kā arī sakaru pakalpojumiem.

Papildu ienākumu gūšanai paralēli regulārajiem ienākumiem, iedzīvotāji, līdzīgi kā pērn, šogad izmantos iespēju saņemt no valsts pārmaksātos nodokļus, iesniedzot VID Gada ienākumu deklarāciju (28%).  Savukārt 17% aptaujāto, kas ir par 5% vairāk nekā iepriekšējā gadā, plāno iegūt prēmijas un piemaksas darbā. Trešā daļa iedzīvotāju neredz papildu ienākumu gūšanas iespējas 2013. gadā.

Ērtākai aizpildīšanai deklarācija ir pieejama arī Institūta mājaslapā: Meklē šeit>>>

Noderīgi kalkulatori
Swedbank Privātpersonu finanšu institūts, rūpējoties par iedzīvotāju iespējām ērti un precīzi veikt dažādus ar personīgajām finansēm saistītus aprēķinus, savā mājaslapā manasfinanses.lv ir izveidojis sadaļu „Kalkulatori”, kur pieejami:

–  Algas un citu nodokļu aprēķinu kalkulators

–  Vecāku un bērnu pabalstu kalkulators

–  Gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanas forma

–  Citi noderīgi kalkulatori un aprēķinu veikšanas rīki

 

Pētījumu par gada nozīmīgākajiem finanšu notikumiem mājsaimniecībās 2012. gadā un prognozēm 2013. gadam 2012. gada decembrī veica pētījumu centrs SKDS, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus.

 

Dalīties.

1 komentārs

  1. strādājoša on

    …neticami… Šāds algas pieaugums prognozējams, rēķinot, ka ģimenē viena vecāka alga ir 513 lati un otra – 424 lati „uz papīra” (vidējā alga valstī vīrietim un sievietei)…. es un manas kolēģes pārsvarā saņem mēnesī 200-210 uz rokas…cik skaisti būtu saņemt piemēram 300! ….

Atstāt Ziņu