Vārda dienu svin: Vilis, Vilhelms

Esiet uzmanīgas! Augsts UV radiācijas līmenis

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šonedēļ esiet uzmanīgas, uzturoties laukā, īpaši atklātā saulē. Meteorologi brīdina, ka šajās dienās Latvijā gaidāms augsts ultravioletās radiācijas līmenis.

Ultravioletās radiācijas līmenis tiek mērīts no viens, kad ir zems, līdz pat 11, kad ultravioletās radiācijas līmenis ir ekstremāls.

Šajās dienās Latvijā ultravioletās radiācijas līmenis būs seši, kas atbilst augstam līmenim.

Piemēram, 28.jūnijā Rīgā tiek prognozēta 6,2 augsta UV radiācija, Liepājā- 6,6. 29.jūnijā- Rīgā prognozē 6,3, bet 30.jūnijā – 6,6. Arī jūlija pirmās dienas saglabāsies augsts UV līmenis.

To, cik liels šis UV radiācijas līmenis tiek prognozēts katru dienu, vari uzzināt Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājaslapā – UV radiācijas indekss

KO DARĪT?
Šādos gadījumos, kad UV radiācijas līmenis atbilst vidējam vai augstam, ir nepieciešams ievērot aizsardzību pret saules stariem:

* centies uzturēties ēnā, īpaši pusdienlaikā,

* uzmanies ilgstoši uzturēties saulē ar atklātām ķermeņa daļām,

* ieteicams mugurā vilkt vieglu apģērbu,

* izmanto galvassegas- gan bērniem, gan pašiem!

KAS IR UV RADIĀCIJA?
Saules iedarbībai ir pakļauts ikviens – tā dod ne tikai gaismu un siltumu, bet arī ultravioleto radiāciju (saules elektromagnētiskā starojuma daļa).

To, cik daudz ultravioletās radiācijas nonāks uz Zemes, ietekmē daudzi faktori, tai skaitā saules krisanas leņķis (tādēļ mūsu paltuma grādos UV visaugstākais ir tieši vasaras mēnešos, kad saule ir visaugstāk), ozona slānis, mākoņainums un citi faktori. 

KĀPĒC UV IR KAITĪGS?
Nelielos daudzumos UV radiācija esot pat nepieciešama un dod labumu. Tā ir nepieciešams faktors, lai organismā veidotos D vitamīns.

Tomēr pārlieku liels UV radiācijas daudzums var būt kaitīgs cilvēka veselībai. Ilgstoša uzturēšanās saulē un liels UV radiācijas daudzums var nelabvēlīgi ietekmēt ādu, acis un imūnsistēmu. Var veidoties katarakta un ādas vēzis.

 

Papildus informācijai:
Šeit vari uzzināt vairāk par UV radiāciju: www.meteo.lv

Dalīties.

Atstāt Ziņu