Vārda dienu svin: Aīda, Ida, Vida

Elīna Skuja: Ja laicīgi atklāj, vēzi var ārstēt

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ar spīti tam, ka viņas profesija ir ļoti nopietna un viņa ik dienas saskaras arī ar drūmiem stāstiem un smagām diagnozēm, viņa ir ļoti pozitīva un smaidīga. Mūsu šīs nedēļas personība ir ELĪNA SKUJA – onkoloģe ķīmijterapeite. Viņa uzsver, ka laicīgi atklājot vēzi, to var ārstēt. Elīna ir pozitīvi noskaņota un neuzskata, ka diagnoze – vēzis, nozīme dzīves beigas.

Kāda ir tava laba rīta formula?
Rīts man iesākas grūti un es vēl savu formulu neesmu atradusi. Es esmu pūce un man ir agri jāceļas un man ir mazs bērns… Viegli nav – viss ir steigā un es mūžīgi kavēju. Darbā ieēdu brokastis, izderu kafiju un tad es esmu pamodusies un varu strādāt.

Lietas, cilvēki vai vietas, kas tevi iedvesmo?
Ja runājam par kādām vietām, tad man patīk braukt uz laukiem, kur apkārt nav daudz cilvēku . Miers, klusums, daba – tas ir tas, kas man patīk.

Iedvesmo dzīves gudri cilvēki, ar kuriem parunājot liekas, ka rodas enerģija. Tādu nav daudz, bet, Paldies Dievam, man ir tādi cilvēki.

Tavs pēdējā laika labākais atklājums?
Te noteikti varu minēt grāmatu – „Sievietes, kuras skrien ar vilkiem”. Es viņu lasu pamazām, katrreiz pa mazam gabaliņam, tur ir ko smelties, man patīk. Viņu gan nav viegli „ielasīties”, jo viņa nepasniedz tā uz paplātes visu uzreiz – raksta caur puķēm un tev pašam jāsaprot.

Kaut kā pēdējā laikā es vispār esmu daudz mainījusies, daudz ko atklājusi priekš sevis. Esmu, piemēram, nomainījusi matu krāsu, jo vienā brīdi sapratu, ka man ir jāmainās, lai gan es nepavisam viegli nepakļaujos, kam jaunajam, pārmaiņām. Neesmu uz pārmaiņām tendēta, tāpēc tas priekš manis ir liels solis.
Pārmaiņām jābūt uz sevi vērstām, jāsāk ar sevi. Pasauli mēs neizmainīsim un arī vide paliek nemainīga, bet sevi mēs varam mainīt.


Pabeidz teikumu: Sievietes Pasaule ir…
…tā ir viņa pati, viņas iekšējā pasaule. Tās nav lietas un mantas un vide apkārt, tas ir tas, kā sieviete iekšēji jūtas – vai viņa ir laimīga, sakārtota, apmierināta ar sevi. Kāda viņa ir, tāda arī ir viņas pasaule. Un, tik cik sieviešu, tik arī pasauļu.

Bez kā nav iedomājama tava vasara? Ko tu ieteiktu darīt, kur doties un ko redzēt?
Es noteikti visiem ieteiktu doties pie dabas – svaigā gaisā un zaļumos. Vasarā gan ir arī jāstrādā, bet tiklīdz būs atvaļinājums, došos ārpus pilsētas.

Ikdienā Rīgā, centīšos radīt prieku, izdarot lietas, kam citreiz nesanāk laika – pastaigāšu pa veikaliem, aiziešu uz kino.

Man īpaši nepatīk braukt kaut kur tālu prom. Tepat pie mums Latvijā ir skaisti, un, ja tas vēl ir pie jūras, tad pavisam!

Tava profesija nav no vieglākajām, kā nepagurt un nesabrukt no visiem stāstiem, ko piedzīvo?
Sagurstu, bet tas jau ir normāli.

Bet vispār, nav jau tikai sliktais. Tas ir tāds stereotips – ja ir vēzis, tad viss, dzīve ir beigusies. Bet patiesībā ir ļoti daudz optimistisku stāstu. Sievietes uzveic vēzi un dzemdē bērnus, apprecas utt.
Līdz manīm atnāk tie, kas jau zina savu diagnozi. Es neesmu tā, kas pasaka. Protams, viņiem ir daudz jautājumu, ir jāizskaidro, ko tad tas nozīmē, ka tev ir vēzis. Ir cilvēki, kuriem var visu stāstīt, ir tādi – kuriem ne. Katram ir sava pieeja.

Kas ir tās lietas, ko mēs – sievietes, varbūt nezinām, nedarām pareizi? Kā mums vispār būtu jārūpējas par savu veselību?
Sievietes par savu veselību rūpējas vairāk nekā vīrieši. Un tomēr, dažreiz to darām par maz, it īpaši, sievietes pēc 50 gadiem. Un tad, kad kaut kas notiek, viņas ir pārsteigtas, jo uzskatīja, ka visu mūžu ir bijušas veselas, nekas nevar notikt. Ir vienkārši par sevi jārūpējas.

Cik ātri attīstās vēzis? Kā paspēt noreaģēt, atklāt īstajā mirklī?
Audzēji neaug ļoti ātri. Kamēr viņi rodas, kamēr rodas šūnas, kamēr viņš izaug līdz daudz maz tādam apveidam, ka viņu var atrast monogrāfijā, tur jau paiet ilgs laiks. Tie ir mēneši vai pat gadi. Ir pat sievietes, kuras zinot, ka viņām ir audzējs krūtīs, baidās iet pie ārsta. Un tad, viņai tikai pēc kādiem 5 gadiem, kad viņš jau ir ar metastāzēm, aiziet pie ārsta. Ja sievietei rodas aizdomas, ka viņai kaut kas ir – tad viņai ir jāiet pie ārsta.
Pazīmes, kad jāpievērš uzmanība ir:
– bumbulis krūtīs;
– veidojumi padusēs;
– krūtsgala izmaiņas;
– mainās krūts āda

Kā tu komentē situāciju, ka nupat aktrise Andželīna Džolija veica operāciju, kuras laikā nogrieza abas krūtis, jo viņai bija augsts iedzimtības procents, ka var būt vēzis. Vai Latvijā kāda sieviete ko tādu ir darījusi?
Tām sievietēm, kurām radiniecēm pa mātes līniju ir bijis kāds krūts vai olnīcu vēzis,  ir jāpiesargās. Ir jāveic tests un, ja viņām atrod mutācijas, tad tiešām iesaka ņemt nost krūtis. Tādā gadījumā risks saslimt ir ļoti augsts. Protams, ne vienmēr tas nozīme, ka tiešām kaut kas būs. Bet uz pārbaudēm noteikti vajag aiziet.
Latvijā ir bijušas vairākas šādas operācijas. Tas ir lēmums, ko ārsts nevar piespiest vai ietekmēt. Katrai tas ir individuāli pašai jāpieņem. Ir sievietes, kurām krūtis ir kas vairāk, kuras nevar psiholoģiski to pieņemt. Taču, šobrīd ar dažādām plastikas operācijām pēc tam ir iespēja panākt tādu efektu, ka nekas pat īsti nebūs manāms.

Nobeigumā
Mēs dzīvojam vienu dzīvi, kas, patiesībā, ir ļoti īsa. Dzīve ir jābauda un ir jādomā par sevi. Protams, mēs nevar pamest novārtā savu ģimeni, bet ir jādomā arī par sevi. Sievietes par daudz domā par visiem citiem.
Nevajag izniekot savu dzīvi, jo mēs nekad nezinām, kas ar mums var notikt.

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu