Vārda dienu svin: Sabīne, Sarma, Klaudijs

Dunduri kož. Kā mazināt niezi?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Meklējot patvērumu no karstuma, mēs vasarā daudz biežāk uzturamies ūdenstilpju tuvumā. Taču zvilnēt pie ezera vai dīķa patīk ne tikai mums. Mitrums un siltums – tā ir kombinācija, kas rada ideālus apstākļus dunduriem. Tādēļ ūdens tuvumā šie kukaiņi-asinssūcēji kož biežāk.

Dunduri sastopami arī mežos un purvainās vietās, tie īpaši aktivizējas pirms lietus, un tos pievilina arī sasvīduša ķermeņa aromāts. Tādēļ vasarā no šiem asinssūcējiem ir teju neiespējami izvairīties. „Ģimenes aptieku” farmaceite un aptiekas vadītāja Gaļina Patreja gan apgalvo, ka var gan, ja vien tiek veiktas darbības to atbaidīšanai.

Cik zināms, Latvijā dunduri nepārnēsā nekādas slimības. Tomēr to kodumi ir sāpīgi un nepatīkami, jo šie kukaiņi sūc asinis, dūriena jeb dzēliena vietā radot parasti īslaicīgus iekaisumus, kas var traucēt gan darbā, gan atpūtā. Pēc dundura koduma ādā veidojas uztūkums un apsārtums, rodas izteikta nieze un nereti arī sāpju sajūta.

Tāpēc farmaceite, dodoties dabā, iesaka vilkt blīvāku apģērbu un izmantot dažādus repelentus jeb aizsardzības līdzekļus. Tiesa, jāņem vērā, ka karstumā šie līdzekļi ātrāk zaudē īpašības insektu atbaidīšanai, tādēļ tie jāizmanto biežāk.

Lai izvairītos no dunduriem, var izmantot pretodu līdzekļus, jo speciāli preparāti tieši dunduru atbaidīšanai vēl nav radīti. Aptiekās var iegādāties ne tikai aerosolus, bet arī krēmus un emulsiju, kas būs vispiemērotākā tieši maziem bērniem.

Dunduru un citu kukaiņu-asinssūcēju atbaidīšanai var izmantot arī ēteriskās eļļas ar krustnagliņu, anīsa vai eikalipta smaržu. Ar šīm ēteriskajām eļļām jāsamitrina vates plāksnīte un jāsasmērē āda atkailinātajās ķermeņa daļās


KĀ MAZINĀT NIEZI?

* Ar ēteriskajām eļļām: Ja dundurs vai ods tomēr ir iekodis, pietūkuma un niezes samazināšanai koduma vietā var uzklāt tējas koka ēterisko eļļu. Palīdzēs arī ēteriskās eļļas ar lavandas, salvijas, citrona, bazilika, melisas, piparmētras un eikalipta aromātiem.

* Ar aptiekās nopērkamiem gēliem, losjoniem un balzāmiem: Nepatīkamo sajūtu novēršanai kodumā vietā var izmantot arī dažādus aptiekās iegādājamus gēlus, losjonus, balzāmus un spirta šķidrumus („Excipial Pruri Lotion”, „Pretniezes gels”, „Fenistil”, „Menovazīns”, „Zelta zvaigzne”, „Autan” u.c.).

* Palīdz arī antihistamīna preperāti: Tāpat, lai mazinātu dundura koduma alerģisko reakciju, pēc insektu kodumiem var lietot arī antihistamīna preparātus („Tavegil”, „Suprastin”, „Claritine” u.c.).

Līdzekļu klāsts ir plašs, tādēļ sev vispiemērotāko iespējams izvēlēties, konsultējoties ar farmaceitu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu