Vārda dienu svin: Erna, Evita, Eva

Dumpinieku apģērbs – džinsi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

omājams, nav neviena cilvēka, kuram skapī nebūtu džinsu bikses. Tas ir apģērbs – klasika. Tie ir gan bērniem, gan sievietēm, gan vīriešiem. Bieži vien mums pat ir savi mīļākie džinsi, no kuriem grūti šķirties, kad tie jau ir caurcaurēm izdiluši un novalkāti.
Bet kā tad džinsi ieguva savu popularitāti? Kāds ir to ceļš līdz mūsdienām?

 

18.gadsimts
Džinsa auduma bikses sāka nēsāt strādnieki un zeltrači, jo tas vienkārši bija ļoti izturīgs materiāls.
Džinsu ēras aizsācējs – Levis džinsi.




1930: Vesterni

Šajā laikā Holivudā tapa daudz rietumu stila filmas. Kovboji, kas filmās bieži valkāja džinsus, kļuva ļoti populāri. Daudzi amerikāņi, kas dzīvoja austrumos, devās atvaļinājumā uz rietumiem, un bieži vien pārveda mājās džinsus.



1940: Karš
2. pasaules kara laikā, džinsi tika ieviesti, kā daļa no karavīra apģērba. Tos gan nēsāja laikā, kad viņi bija ārpus pienākumiem.
Pēc kara, Levis sāka pārdot savas drēbes ārpus Amerikas rietumos. Sākās arī konkurence, jo parādās Wrangler un Lee džinsi.




1950: Dumpinieku laiks
1950. gadā džinsa kļuva populāri jauniešu vidū. Tas bija pusaudžu-nemiernieku simbols. Dažās ASV skolās bija aizliegts valkāt džinsus.

Tomēr mūzikas un filmu ietekme ir liela. Tā ir kā revolūcija, laikā – kad sievietes valkā puķotas kleitās, uzvilkt džinsus nozīmēja demonstrēt neatkarību.

Merilina Monro, kas filmās galvenokārt filmās bija redzama tērpusies atlasā un rotājusies ar dimantiem, 1965. gadā demonstrēja sevi citā ampluā . Filmā River of no return (Neatgriešanās upe”) viņa bija uzvilkusi džinsus.

Arī Latvijā, šajā laikā par ‘džinsiem nevarēja domāt. Tikai patiesi dumpinieki riskēja ko tādu uzvilkt.

1960: Hipiji
50.gadu beigās un 60. gadu sākumā, džinsos tērpušies jaunieši sēdēja smēķēja Parīzes Cafe de Flore Senžermēnā un klausījās Žanu Polu Sartru. Bridžita Bordo no elegantas zvaigznes pārtapa par kārdinošu būtni, kura liecināja par piederību bītņikiem – ar nekoptiem matiem, ziliem džinsiem un ģitāru rokās.

Sešdesmitajos daudzi jo daudzi studenti un skolēni valkāja džinsus. Džinsiem parādās dažādi stili un veidi – tie tiek izšūti, krāsoti, pārveidoti.

Citās, ne rietumu valstīs, džinsi kļuva par “Rietumu dekadences” simbolu, ko bija ļoti grūti dabūt. ASV uzņēmumi ir teikuši, ka bieži saņēmuši vēstules no cilvēkiem visā pasaulē, lūdzot nosūtīt viņiem džinsus.

1970: Smags darbs
Tā kā uzskati pret džinsiem ir mainījušies, arvien vairāk un vairāk tie ir jāražo. Darbs nav viegls. Džinsi paliek lētāki un tos sāk valkāt arvien vairāk cilvēku.





1980: Dizaineru džinsi

Džinsi beidzot kļuva par augstās modes apģērbu. Slaveni dizaineri sāka veidot savus džinsus.
Džinsu tirdzniecība attīstījās un virzījās uz augšu.

 

 

 

 

Ar laiku džinsu popularitāte noplok, jo tie jau ir tik plaši pieejami, ka vairs nešķiet kas īpašs. Arī piedāvājums ir līdzīgs un nav iespējas kā izcelties.
Tomēr džinsi nekad nav „miruši”- tie vienmēr ir modē.
Džinsu mode ir tikai attīstījusies un pilnveidojusies.
Šobrīd mēs, protams, vairs nerunājam tikai par džinsa biksēm, bet arī par svārkiem, jakām, vestēm, cepurēm un pat somām.

 

“Kaut es būtu izgudrojis džinsus! Tiem piemīt ekspresija, atturība un seksapīls – viss, pēc kā es tiecos savos tērpos.” 
Īvs Senlorāns (Yves Saint Laurent)

Dalīties.

Atstāt Ziņu