Vārda dienu svin: Līksma, Bārbala

Dita: Cik tas ir kolosāli!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Apgāds “Jumava” tikko laidis klajā “Latvijas veģetārieša rokasgrāmatu“, kas galvenokārt veltīta veģetāriešiem iesācējiem un visiem ziņkārīgajiem – tiem, kas meklē atbildi uz jautājumu: ko tad lai ēd, ja atsakās no gaļas, zivīm un olām? SievietesPasaule.lv sarunājas ar grāmatas veidotāju – veģetārieti un zaļā dzīvesveida piekritēju Ditu Lasi (34).

Cik ilgi jau esat veģetāriete? Un, protams, droši vien jau apnikušais jautājums – kādēļ nolēmāt kļūt par veģetārieti?
Nekāda nopietna iemesla nebija – viss notika spontānas iedvesmas rezultātā: vienu dienu papļāpāju ar draugu, nākamajā rītā pamodos veģetāriete. Toties pēc tam gan uzradās pulka iemeslu palikt pie šīs izvēles. Veselība krietni uzlabojās, padsmit kilogrami liekā svara aizgāja uz neatgriešanos, radās vairāk izpratnes par videi draudzīgāku dzīvesveidu, apsāpējās sirds par dzīvnieku ciešanām…un galvenais – pārlieku iepatikās veģetārā virtuve. Gatavot veģetāri parasti ir ātrāk un patīkamāk. Un beidzot man vienmēr pietiek naudas, ko tērēt tam, kas man garšo – riekstiem, augļiem, dažādām delikatesēm. Dievinu saulē kaltētos tomātus, olīvas, bioloģisko pārtiku…

Kā nonācāt līdz idejai veidot veģetāro recepšu grāmatu?

Lai arī „Jumavas” piedāvājums uzrakstīt veģetāru pavārgrāmatu nāca savā ziņā kā zibens no skaidrām debesīm, klusībā es šādu ideju biju lolojusi kādus 10 gadus. Kad draugi-veģetārieši ierādīja man visu to garšvielu cepšanas un bez olām ceptu kūku gatavošanas padarīšanu, to milzīgo veģetāro zupu, sautējumu, sacepumu, mērču, kotlešu un arī pašu dārzeņu, graudu un pākšaugu daudzveidību, biju tādā sajūsmā, tādā ekstāzē, ka man gribējās visiem pastāstīt un parādīt, cik tā visa ir daudz, cik tas ir kolosāli, cik garšīgi un interesanti!
Nācās jau mazliet paciesties ar to dalīšanos sajūsmā, bet bija vērts – sapnis piepildījās! Ceru, ka man būs izdevies sagādāt šīs grāmatas lasītājiem tādu pašu pirmatklājuma prieku, kādu savulaik pārdzīvoju es pati.

Vai bieži nākas dzirdēt mītu, ka veģetāriešiem jau nav ko ēst – tikai kartupeļi, rīsi, makaroni un salātlapas? Būtībā jūsu grāmata pierāda, cik daudz un dažādus veģetāros ēdienus var pagatavot, un pat, ja cilvēks nav veģetārietis, šie ēdieni izskatās un izklausās ļoti kārdinoši!
Paldies! Nudien, Lauras Krampes fotogrāfijas šai grāmatai ir lieliskas, vai ne? Viņai ir ķēriens – attēlot garšas: tieši tik kārdinoši, kā tas dzīvē arī ir!
Jā, pastāvīgi dzirdu par to miršanu badā no salātlapām! Bet es to arī ļoti labi saprotu – reiz es pati domāju tieši tāpat: pacienāju ciemos atnākušo veģetārieti ar plikiem rīsiem un jutos visai pārsteigta, ka viņš nemaz neizskatījās sajūsmināts par tādu cienastu.
No vienas puses, rakstot šo grāmatu, man nebija nekāda mērķa kaut ko pierādīt vai cīnīties ar kādiem aizspriedumiem – es šo grāmatu sarakstīju tiem, kam par to ir interese un kas jūt pēc tādas vajadzību. No otras puses – ja būs izdevies kaut mazliet kliedēt to veģetārā ēdiena asociāciju ar vienu vienīgu zaļbarību, man prieks.

Ar ko ikdienā nodarbojaties? Vai esat pavāre?
Ikdienā es strādāju Biotēkā. Pēc izglītības esmu mūziķe un skolotāja. Kulinārija ir mans hobijs – cik vien sevi atceros, vienmēr paticis gatavot ēst. Tas, ka neesmu profesionāla pavāre, manuprāt, reizē ir gan mans vājais punkts, gan lielākais spēks, jo es zinu tikai to, kā viss notiek vienkāršā mirstīgā cilvēka virtuvē un galvā. Tāpēc, kā man šķiet, un kā esmu jau paguvusi dzirdēt no vairākiem  „Latvijas veģetārieša rokasgrāmatas” lasītājiem, receptes izdevies uzrakstīt saprotami un tās ikviens spēs veiksmīgi realizēt paša spēkiem, mājas apstākļos, no Latvijā nopērkamiem produktiem, visparastākajā katlā, cepeškrāsnī vai blenderī. Turklāt esmu, kā smejies, „profesionāla” veģetāriete – tāpēc, balstoties uz savu praktisko pieredzi, varēju uzrakstīt nevis vienkārši kaut kādu bez-gaļas recepšu apkopojumu, bet gan grāmatu veģetāram dzīvesveidam: to, kas jāēd, lai nebūtu jāpārtiek no zāles vien un to, kas parāda gatavošanas principus – apgūstot pamatrecepti, pēc tam jūs varēsiet improvizēt un gatavot katrreiz kaut ko jaunu un savādāku, būtībā pēc tās pašas receptes. Un šādas receptes jau noderēs arī tiem, kuri nav veģetārieši.

Kur smeļaties iedvesmu recepšu radīšanai?
Mani ļoti interesē dažādu tautu pavārmāksla. Īpaši tuvs indiešu un Vidusjūras reģiona stils, bet īstām veģetāro ēdienu pērlēm bagāta faktiski ir jebkuras zemes tradicionālā virtuve – spēj tik rakt un šmorēt! Ļoti aizraujoša rotaļa ir pārveidot receptes – izdomāt, ko ielikt gaļas vietā, lai būtu „tāpat, tikai citādāk”. Iedvesmo arī mani draugi – dalāmies pieredzē, apspriežamies, kopā gatavojam, esmu tik daudz ko iemācījusies šādos virtuves tusiņos!

Droši vien draugi pie jums labprāt diezgan bieži ciemojas, jo gardi gatavojat?
Jā, kārotāju paēst netrūkst! Un man patīk redzēt, ka cilvēkiem garšo ēst. Es mīlu gatavot, mīlu ēst pati un mīlu cienāt citus – tas ir viens no brīnišķīgiem veidiem, kā iepriecināt cilvēkus un baudīt dzīvi.

 

Pagatavo Ditas ieteikto veģetāro recepti SievietesPasaule.lv lasītājām Kuskuss ar gailenēm

Recepti skaties ŠEIT

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu