Vārda dienu svin: Marija, Marika, Marina

Dibina uzņēmumu ar bērnu uz rokām

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 „is viss ir pateicoties manai meitiņai, viņa ir mans iedvesmas avots,” stāstu par savu krāšņo veikaliņu „Glam Collection” Barona kvartālā sāk Vivita Morusa (26). Jauna, smalka, smaidīga gaišmate, kura veiksmīgi apvieno ģimenes un biznesa dzīvi. Viņa ir pārliecināta – saviem sapņiem ir jāseko. Pat ja kāds no tiem šķiet pārāk liels, ir jāuzdrošinās un jāmēģina!

Pirmie tērpi – ar vecmāmiņas šujmašīnu
Pirms dažiem gadiem, studējot sabiedriskās attiecības un pasākumu rīkošanu, Vivita ar draudzeni Aneti nodibināja pasākumu rīkošanas uzņēmumu. „Domājām, ka tas būs mūsu īstais bizness. Vēlāk secināju, ka ar punci tomēr pasākumus vadīt ir grūti, tad sākām domāt par citām idejām.” Pašreizējā biznesa aizsākums izrādījās koka rotaļlietas. Kad Vivitas mazā meitiņa laikā, kad viņai nāca zobiņi, gribēja grauzt visu pēc kārtas, viņa saprata, ka jādarina kaut kas ekoloģisks. Koka krellītes ar aptamborētām bumbiņām tagad ir tikai pavisam neliela daļa no veikala sortimenta. „Pašas tamborējām, vērām, pat iedomāties nevarēju, ka tas aizies tik tālu. Kad meitiņa sāka rāpot, sapratu, ka Latvijā nevar nopirkt princešu svārciņus. Tā soli pa solim radās idejas un apaugām ar produkciju.” Sākumā jaunās sievietes visu darīja pašas, Vivita ar bērnu uz rokām gāja dibināt SIA.

Lai būtu veiksmīgs uzņēmējs, ir jāsāk no pašas apakšas.
Jāpārzina uzņēmuma dibināšanas un produktu tapšanas process.
Jāiziet cauri kritumiem,
grūtībām un neveiksmēm.

Veikala GlamCollection piedāvātie tērpi ir īpaši krāšņi, koši un kruzuļaini, lai mazās meitenes princešu un pucēšanās laiku varētu izdzīvot pēc iespējas ilgāk. Vivita smejas, ka pagaidām maziem puisīšiem esot tikai aksesuāri, bet, ja viņai vai kolēģei būšot dēliņš, tad noteikti radīšoties arī vairāk idejas puiku drēbēm.

„Kopš bērnības esmu radoša, atceros, ka daudz laika pavadīju pie vecmāmiņas šujmašīnas, šujot lellēm drēbes. Toreiz iedomāties nevarēju, ka tas kādreiz būs saistīts ar manu ikdienas darbu.” Vivitas vecmāmiņa ilgus gadus strādājusi par šuvēju un arī pirmie Glam Collection darinājumi tapuši ar viņas Singer šujmašīnu. „Bija grūti, centos atcerēties, kā pareizi darīt. Atmiņas par biznesa sākumu ir tiešām trakas. Tagad ar kolēģi visu pašas vairs nedarām, ir šuvēja un meitene, kas strādā veikalā. Ir sadarbības partneri, kas šuj konkrētas lietas pēc mūsu pasūtījuma.” Vivita ir pārliecināta – lai būtu veiksmīgs uzņēmējs, ir jāsāk no pašas apakšas. Jāpārzina uzņēmuma dibināšanas un produktu tapšanas process. Jāiziet cauri kritumiem, grūtībām un neveiksmēm. „Ja man ir sapnis, es neapstājos doties uz priekšu. Varbūt pat pārāk daudz sapņoju, tomēr veiksmes atslēga ir stāties pretī bailēm.”

Vivita uzskata, ka izeju no grūtībām vienmēr var atrast: „Kas mainās, tas izdzīvo. Jāskatās plašāk, jāmaina domāšana. Ja mums kāda drēbju kolekcija nav tik veiksmīga, meklējam iespējamo problēmu – vai tā ir kvalitātes, izmēra vai funkcionalitātes vaina.” Vivita ar biznesa partneri Aneti daudz saskārušas ar stereotipiem par blondīnēm. Tomēr viņu neuztrauc to cilvēku domas, kas viņu nepazīst. Draugi un tuvinieki zinot, cik daudz darba ir uzņēmumā ieguldīts.

Lai gan šķiet, ka nu jau Latvijā bērnu apģērbu ražotāji ir saradušies kā sēnes pēc lietus, Vivitai ir savs viedoklis par līdzīgo līdzās pastāvēšanu. „Esam informēti par to, ko dara konkurenti. Manuprāt, mums tomēr ir daudz produktu, kas citiem nav. Svarīga ir pieeja klientam, apkalpošana, veids, kā pasniegt savu produktu. Klients atgriezīsies, ja viņš pie mums būs juties harmoniski, nopircis kaut ko skaistu un iepriecinājis bērnu. Daļa no tā, ko pārdodam, ir pozitīvās emocijas, ko sagādājam bērniem un vecākiem. Pirmkārt – klients, otrkārt – kvalitatīva produkcija un treškārt – ikvienam pieejamas cenas,” viņa nosauc sava uzņēmuma pamatprincipus. Vivita ir priecīga un arī pārsteigta, ka viņu produkcijai ir klienti arī Vācijā, Zviedrijā un pat Amerikā. Viņa secina, ka tas ir vislabākās reklāmas – „no mutes mutē” nopelns, un neslēpj, ka nākotnē tiek plānots arī eksportēt Glam produkciju.

Žonglējot starp ģimeni un karjeru
Vivitas uzņēmums ir trīs ar pusi gadus vecās meitas Loretas vienaudzis. Lai gan mammas un uzņēmējas lomu apvienošana nav viegla, tomēr Vivita uzsver, ka viņai būtiski būt labai mammai un daudz laika veltīt meitai. „Īpaši pirmos dzīves gadus tas ir svarīgi, lai bērns izaug mīlēts, lolots, ar drošības un atbalsta sajūtu. Kad sāku biznesu, meita visu laiku bija ar mani. Līdz aptuveni 2 gadu vecumam ar meitu biju kopā diendienā. Tas man likās pašsaprotami.

Bizness var kāpt un krist, bet
ģimene ir svarīgākais dzīvē.

Tomēr es neesmu cilvēks,
kas var vienkārši sēdēt mājās

Papildus es daudz strādāju pa naktīm. Tagad ļoti cenšos sabalansēt laiku darbam ar laiku ģimenei un sev.” Meita iet bērnudārzā, bet atnākot uz mammas veikalu, visu grib uzlaikot un ir sajūsmā par mammas darbu. „Vienā vakarā sapošas un saka, ka iešot uz darbu, kad prasu kur viņa strādā, atbild: Es puķes šuju!”

Kādu laiku strādājusi citā uzņēmumā, Vivita zina, ka lielākā priekšrocība kā darba ņēmējam ir iespēja atslēgties no darba. „Lai gan domu līmenī es daudz esmu darbā, mācos distancēties un, piemēram, mājās vairs nešuju. Varbūt vienīgi svētku laikā, kad vairāk pasūtījumu.”

Vivita ar savu vīru Ernestu kopā ir daudzus gadus, apprecējās agri – Vivitai bija vien 19 gadu. „Vīrs mani ļoti atbalsta. Ģimene man ir pats svētākais un vienmēr būs pirmajā vietā. Bizness var kāpt un krist, bet ģimene ir svarīgākais dzīvē. Tomēr es neesmu cilvēks, kas var vienkārši sēdēt mājās.”

Enerģijas resursu labākā atjaunošana – sports
Vivita atklāj, ka liels nopelns harmonijas sakārtošanā ir sportam: „Man ir būtiska mana iekšējā pasaule – būt saskaņā, mīlēt sevi. Neatņemama manas ikdienas sastāvdaļa ir sports. Tādējādi es atjaunojos, atbrīvojos no negatīvās enerģijas.” Vivitu aizrauj jebkuras sportiskās aktivitātes, pat futbola spēlēšana. Kopš septiņu gadu vecuma viņa spēlē basketbolu. Tas iemācījis mērķtiecību, spēju strādāt komandā. „Brīžos, kad mani vienaudži gāja ārā vai ballēties, man bija svarīgāk aiziet uz spēli. Ja uzņemies atbildību, tas ir jāizdara, atpakaļceļa nav. Jāiztur līdz galam. Šķiet, tas man palīdz arī biznesā. Izvirzīt uzdevumus un sasniegt. Vienkārši nepadoties! Ņemu un sapurinu sevi! Kam es būšu vajadzīga sanīkusi?”

Veselīgs uzturs un sports ir mans dzīvesveids. Ja jūtos apmierināta
ar savu izskatu,
tas dod veiksmi arī
citās
dzīves jomās.

Vivita spēlē basketbolu amatieru komandā „Polārā Zvaigzne”, paralēli basketbola treniņiem un spēlēm pāris reizes nedēļā, viņa šobrīd gatavojas dalībai bikini fitness sacensībās 4.maijā Rīgā. „Kādu laiku vienkārši trenējos trenažieru zālē, tad pieteicos projektā, ko rīko IFBB Bikini Fitness Studio Latvia. Izvirzīju sev mērķi sasniegt bikini fitness augumu un piedalīties sacensībās. Tagad varu teikt, ka fitness – veselīgs uzturs un sports – ir mans dzīvesveids. Ja jūtos apmierināta ar savu izskatu, tas dod veiksmi arī citās dzīves jomās.”

Vivita uzsver, ka būvējam savu ķermeni un ietekmējam pašsajūtu ar to, ko ēdam. „Lai iegūtu skatuvei piemērotu ķermeni, pirms sacensībām ēdienkarte ir ierobežota un disciplīna ir vajadzīga. Tomēr es neteiktu, ka tas ir grūti. Eksperimentējot, var tik ļoti garšīgi paēst! Man psiholoģiski svarīgi ir apēst to keksiņu, taču pat to var veselīgi pagatavot.” Vivitas maltītes ir piecas reizes dienā, ik pēc 3 stundām. Viss tiek gatavots mājās un ņemts līdzi ikdienas gaitās. Receptes un veselīgie kārumi nu jau veiksmīgi ir iekļauti arī ģimenes locekļu ēdienkartē. Šeit atradīsi trīs Vivitas un viņas ģimenes iecienītas veselīgo našķu receptes >>>

Iespējams, Vivita izklausās, kā tipiska modernā 21.gadsimta sieviete, kura plāno un paspēj visu. Tomēr viņa uzskata, ka tā ir personīgi uzstādītā latiņa. „Sportot, būt labai sievai, mammai, veiksmīgai uzņēmējai – tas ir mans mērķis un es to vienkārši daru. Vienmēr pierādās, ka vairāk darot, vairāk arī var izdarīt.” Turklāt pēc bērna piedzimšanas motivācija esot daudzkārt lielāka.

Ir jādara tas, kas tevi aizrauj
Vivitu pašu vienmēr ir saistījusi pārdošana, radošums, arī iespēja strādāt ar klientiem. Bet visvairāk viņu iedvesmo bērni: „Man patīk un aizrauj viss ar bērniem saistītais. Tas ir mans dzīves aicinājums un plāni ir lieli, iespējams, kādreiz man būs savs bērnudārzs.”

Tā vien šķiet, ka būt veiksmīgai un piepildīt visu iecerēto Vivitai palīdz tieši šī vienkāršā pārliecība: „Bieži vien cilvēki grib būt kaut kas cits, neļauj sevi piepildīt tajā jomā, ko patiesi vēlas. Ja sevī ļoti ieklausās, tad pat no malas nav vajadzīga palīdzība nodarbošanās izvēlē.”

„Valda uzskats, ka ir ļoti labi strādāt bankā, tādējādi it kā ieņemot augstāku stāvokli sabiedrībā, bet ja to nedari no sirds, tas nekad tā neizdosies. Visi darbi, ko esmu darījusi, ir tādi, kas man patīk.” Vivita ir strādājusi arī par vizāžisti un body bike treneri. Viņai patīk skaistas lietas. „Man vajag, lai sirdī ir radošais bardaks. Darot to, kas aizrauj, tas arī izdodas. Katrā jomā man ir savi mērķi – sportā, biznesā, ģimenes dzīvē. Galvenais atrast balansu, lai neviens necieš. Tas ir visu aptverošais mērķis. Es vados pēc savām sajūtām, kā to labāk sasniegt.”

Vivitas ieteikums ir nebaidīties no sapņa, pat ja tas šķiet pārāk liels. Spēt uzdrošināties, uzņemties atbildību un saistības, riskēt un būt atvērtam.

Dalīties.

2 komentāru

Atstāt Ziņu