Vārda dienu svin: Hermīne, Estere, Liepa

Cik efektīva ir vakcīna pret dzemdes kakla vēzi?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Akcijas “Pastāsti un izglāb citu sieviešu dzīvību” laikā iesūtītās vēstules parāda, ka pat tām, kurām diemžēl nācies sastapties ar dzemdes kakla vēzi, joprojām ir daudz šaubu un neatbildētu jautājumu gan par pašu slimību, gan par vakcīnām pret dzemdes kakla vēža izraisošo cilvēka papilomas vīrusu (HPV).

Lai atbildētu uz biežāk uzdotajiem jautājumiem saistībā ar vakcīnu pret HPV, speciālisti sagatavojuši izglītojošu materiālu -bukletu par dzemdes kakla vēzi ‘Atbildes, ko vajadzētu zināt visām sievietēm’, kurā piedāvā atbildes uz biežāk izskanējušajiem jautājumiem. Atbildes tajā sniedz atzītas speciālistes:

Ludmila Eņģele, Latvijas vēža apkarošanas biedrības valdes priekšsēdētāja

Dace Rezeberga, Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente

Ilze Vīberga, Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas pārstāve Eiropas dzemdes kakla vēža asociācijā (ECCA)

Lūk, atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par vakcīnām pret HPV

Vai ar vakcīnu tiek iepotētas dzīvas vēža šūnas?
Vakcīnas nesatur vēža šūnas vai svešus olbaltumus. Vakcīna ir radīta, lai pasargātu no inficēšanās ar cilvēka papilomas vīrusa (HPV). Sakarā ar to, ka dzemdes kakla vēzi (99,7 % gadījumu) izraisa nepārejoša HPV infekcija, vakcinācija pret HPV ir dzemdes kakla vēža profilakse.

Vakcīnu veido šim vīrusam tikai ārēji līdzīgas daļiņas, kas nesatur nedz dzīvu, nedz novājinātu vīrusu. Vakcinācijas rezultātā organisms izstrādā antivielas, kas vēlāk meitenes/ sievietes pasargā no īstā vīrusa, ja tāds nokļūst dzemdes kakla gļotādas šūnās. Vakcīna tādējādi rada imunitāti pret vīrusa infekciju, neliekot piedzīvot slimību vai tās simptomus. Vakcinācijas rezultātā meitene vai sieviete nevar saslimt ar slimību, kas saistīta ar HPV.

Vai tad pret HPV infekciju vislabāk neaizsargā dabiski izveidojusies imunitāte, nevis vakcinācija?
Organismā dabiskā imūnā atbildes reakcija uz HPV onkogēno tipu infekciju visbiežāk ir nepietiekama, lai radītu aizsardzību pret atkārtotu infekciju. Proti, tā ir neizteikta un vāja, jo dabiskas infekcijas rezultātā neizveidojas augsts antivielu līmenis. Atšķirībā no dabiskās imunitātes vakcinācija rada augstu antivielu līmeni, nodrošinot spēcīgu un ilgstošu imunitāti jeb aizsardzību kā pret sākotnēju, tā atkārtotu HPV infekciju. 

Kāda jēga vakcinēties, ja tā nepasargā pret visiem sliktajiem HPV tipiem – nav taču nekādas garantijas, ka arī vakcinētās sievietes nesaslimst?
Vairāk nekā 70% dzemdes kakla vēža gadījumu izraisa tieši HPV 16. un 18. tips, pret kuriem vakcinācija pasargā. Tātad vakcinējoties sievietes sevi pasargā ļoti lielā mērā – vairāk nekā 70% gadījumu. Apvienojot vakcināciju ar skrīningu (regulāri pārbaudi un analīzēm), sieviete iegūs maksimālu aizsardzību.

Šī vakcinācija ir ļoti pretrunīga, ne līdz galam izpētīta, ļoti dārga un mazefektīva…
Visas vakcīnas pirms reģistrācijas tiek pakļautas stingriem klīniskiem pētījumiem un rūpīgam monitoringam. Gan Eiropas Savienības, gan mūsu valsts atbildīgās iestādes pirms licences piešķiršanas jeb reģistrācijas rūpīgi izanalizē visus ar medikamentu vai vakcīnu saistītos drošības un efektivitātes datus. Tas nozīmē, ka tikai pēc vairāku gadu pētījumiem un to rezultātu apkopojumiem vakcīna vai medikaments tiek atzīts par piemērotu lietošanai. Vairāki desmiti tūkstošu dažāda vecuma sieviešu rūpīgi kontrolētu pētījumu programmas ietvaros ir saņēmušas dzemdes kakla vēža vakcīnu. Vakcīnas pētījumi ilgst jau vairāk nekā sešus gadus, un turpināsies vēl vismaz trīs gadus.

Šo pētījumu rezultāti liecina, ka pēc vakcīnas ievadīšanas izveidojas augsts antivielu līmenis un tāds arī saglabājas. Papildu revakcinācijas nepieciešamība nav noskaidrota. Jaunas vakcīnas radīšanas un arī ražošanas izmaksas ir ļoti augstas, tāpēc tā nevar maksāt lēti.

Kāpēc mums jau liek potēt savas meitas, ja nekur citur pasaulē šī vakcinācija plaši netiek veikta un nav vēl pabeigti klīniskie pētījumi?
Vakcinācija pret HPV ir iekļauta 15 Eiropas Savienības valstu, kā arī ASV, Kanādas, Austrālijas un citu valstu imunizācijas programmās. Proti, pasaulē ir izplatīts miljoniem vakcīnu devu. Klīniskie pētījumi tiek veikti nepārtraukti jau vairāk nekā sešus gadus un tie turpināsies vēl vismaz trīs gadus.

Ja sievietei ir bijušas dzimumattiecības un viņa ar šo vīrusu jau paspējusi inficēties, vai šai vakcinācijai vēl ir kāda jēga?
Pat ja sieviete jau ir nonākusi saskarē ar vīrusu, vakcinācija vēl aizvien ir noderīga. Kaut arī HPV infekcija ir izplatīta seksuāli aktīvu sieviešu vidū, lielākā daļa no tām nav inficētas ar visiem vakcīnās iekļautajiem vīrusa tipiem. Tas nozīmē, ka nevakcinējoties viņas var neizbēgami inficēties ar citu augsta riska HPV tipu. Sievietei pirms vakcinācijas nav obligāti jānosaka vīrusa klātbūtne organismā, jo ar šīs analīzes palīdzību nav iespējams konstatēt, vai infekcija ir pārejoša vai ne.

Vakcinējoties sieviete iegūst aizsardzību gan pret atkārtotu inficēšanos ar to vīrusa tipu, kas viņai jau bijis un kas iekļauts vakcīnas sastāvā, gan arī aizsardzību pret sākotnēju inficēšanos ar citiem vēzi izraisošajiem HPV tipiem, kas iekļauti vakcīnas sastāvā.

Kādā vecumā īsti ir jēga vakcinēties?
Uzsākt vakcināciju ir iespējams jau no desmit gadu vecuma. Vakcinējoties pirms dzimumdzīves uzsākšanas, meitene tiks pasargāta no pirmās iespējamās jeb sākotnējās inficēšanās ar HPV.

Vakcinācijas efektivitāti 10–26 gadus jaunām meitenēm un sievietēm pastiprina arī imūnsistēmas aktivitāte, kas šajā vecuma grupā ir visaugstākā. Diemžēl jaunām sievietēm ir arī augstākā HPV sastopamība. Vakcinēties ir iespējams (un nepieciešams) arī pēc dzimumdzīves uzsākšanas, jo sieviete var atkārtoti vai no jauna inficēties ar HPV visā savas seksuāli aktīvās dzīves laikā. Turklāt ar gadiem imūnā

funkcija mazinās, rezultātā sarūk arī organisma spēja reaģēt uz jauniem un dzīves laikā sastaptiem infekciju izraisītājiem– gan iedzimtā, gan iegūtā imūnā atbilde nav vairs tik spēcīga. Līdz ar to vakcinācija ir svarīga arī šajā vecuma grupā.

Vai pirms vakcinācijas noteikti jāveic onkocitoloģiskās uztriepes pārbaude?
Ja esat sasniegusi dzemdes kakla citoloģiskā skrīningamērķa grupas vecumu un esat iesaistījusies programmā, papildu citoloģiskā izmeklēšana nav vajadzīga.

Ja citoloģiskā izmeklēšana nav veikta pēdējo trīs gadu laikā, pēc speciālistu domām, pirms vakcinācijas ir vēlams veikt onkocitoloģiskās uztriepes pārbaudi – ja gadījumā jau ir sākušās izmaiņas šūnās, vakcīna tās neizārstēs, jo tā nav ārstnieciska. Tā varēs nākotnē sievieti pasargāt no atkārtotas inficēšanās ar to pašu vai citu vīrusa tipu, kas iekļauts vakcīnas sastāvā. Jebkurā gadījumā pirms vakcinācijas nepieciešams konsultēties ar ārstu un izlasīt lietošanas instrukciju.

 

Ja Tev ir kādi jautājumi, uz kuriem šeit neguvi atbildes, meklē informāciju šeit- visamsievietem.lv

Informācijas avots- izglītojošs materiāls/buklets par dzemdes kakla vēzi ‘Atbildes, ko vajadzētu zināt visām sievietēm’

Dalīties.

5 komentāru

  1. es ta i neredzēju atbildēs,ko tā vakcīna satur.vai tā pat kā citas dzelzi,alumīniju, dzīvsudrabu,dzīvnieku ģēnus utt.paldies par deputātiskajām atbildēm,nekādas skaidrības. Kārtējais ģenocīts pret mūsu tautu

  2. VAKCINĀCIJA PRET DZEMDES KAKLA VĒZI IR MEITEŅU UN SIEVIEŠU STERILIZĀCIJAS PROGRAMMA:<br><br>Вакцина для девочек – программа стерилизации! – http://www.youtube.com/watch?v=ibX9rym4dIg&feature=related<br><br>Оружие геноцида: троянские вакцины — скрытая стерилизация? – http://www.odigitria.by/2010/01/15/oruzhie-genocida-troyanskie-vakciny-skrytaya-sterilizaciya/<br><br>Эта вакцинация призвана стерилизовать наших женщин? – http://www.perunica.ru/zdoroviezh/3359-yeta-vakcinaciya-prizvana-sterilizovat-nashix.html<br><br>Женщины, девушки, девочки – будьте осторожны!!! Стерилизация под видом вакцинации. – http://www.liveinternet.ru/users/3818405/post150914378/<br><br>Стерилизация женщин прививками – http://ru-an.info/news_content.php?id=1141<br><br&gt;

  3. esmu inficejusies ar papiloma virussu un velos uzzinat,vai tas var pariet pa vissam,ja veiksu vakcinas pret vezi???? Vai ir iespejams poteties Anglija????

Atstāt Ziņu