Vārda dienu svin: Ilze, Ildze, Izolde

Biežākais strīdu iemesls ģimenē- nauda

Pinterest LinkedIn Tumblr +

41% Latvijas iedzīvotāju, kas ir precējušies vai dzīvo kopā ar partneri, atzīst, ka savā starpā strīdas vismaz reizi nedēļā, liecina Swedbank Privātpersonu finanšu institūta veiktā aptauja. Izrādās viens no populārākajiem konfliktu iemesliem ir nauda, tās tērēšana un pelnīšana.

Ja finanses plāno abi, strīdu ir mazāk
„Aptaujas dati pārliecinoši apstiprina to, ka ģimenēs, kurās budžeta plānošanā iesaistās abi partneri, konfliktu ir mazāk nekā tajās, kurās atbildību par ģimenes finansēm uzņēmies tikai viens no partneriem vai kurās budžets netiek plānots vispār. Strīdu skaits var būt pat par piektdaļu mazāks! Nauda neizbēgami ir viena no svarīgākajām mūsu ikdienas sastāvdaļām, tādēļ kopīga finanšu plānošana var palīdzēt izvairīties no liekiem strīdiem un nebojāt savstarpējās attiecības,” norāda Swedbank Privātpersonu finanšu institūta direktora vietniece Diāna Krampe.

Visbiežākie kašķu iemesli- sadzīves sīkumi
Kā rāda aptaujas rezultāti, izplatītākais strīdu iemesls Latvijas pāru attiecībās ir dažādi mājsaimniecības jautājumi un sadzīves sīkumi. 42% pāru apgalvo, ka vismaz reizi mēnesī strīdas par naudu, bet katrs desmitais – ka nesaskaņas par finansēm viņu attiecības piemeklē gandrīz katru dienu. Izplatīti ir arī strīdi par pāra savstarpējām attiecībām un brīvā laika pavadīšanu.

Izplatītākie strīdu iemesli

50% – Mājsaimniecības jautājumi un sadzīves sīkumi

31% – Nauda

30% – Savstarpējās attiecības un intīmā dzīve

28% – Brīvā laika pavadīšana un atpūta

20% – Bērni

18% – Attiecības ar draugiem un radiniekiem

13% – Darbs un/vai mācības

9% – Gaume

7% – Auto vadīšana

1% – Reliģija

Lielāko spriedzi rada naudas trūkums
Runājot par to, kas tieši izraisa strīdus par naudu, katrs ceturtais apgalvo, ka lielākās problēmas un spriedzi viņa attiecībās rada naudas trūkums. Gandrīz tikpat aptaujāto atzinuši, ka viņu partneris mēdz viņiem veltīt kritiku un pārmetumus par naudas tērēšanu un ka viņiem ir gadījies slēpt no sava partnera kādus pirkumus vai to patiesās izmaksas. Tikpat bieži aptaujātajie atklāj, ka viņu attiecībās katram ir ļoti atšķirīgi uzskati par naudu, tās pelnīšanu un tērēšanu.

 Visbiežāk par naudu strīdas uzsākot kopdzīvi
Aptaujāto iedzīvotāju atbildes liecina, ka par naudu strīdi biežāk izceļas starp partneriem ar attiecību stāžu no diviem līdz 10 gadiem. D.Krampe šo faktu skaidro ar to, ka parasti šajā attiecību fāzē pāri uzsāk kopdzīvi un tādēļ kļūst aktuāla ģimenes budžeta plānošana. Tāpat noskaidrots, ka laukos par mājsaimniecības finansēm strīdas salīdzinoši biežāk nekā pilsētās un šo strīdu iemesls galvenokārt ir saistīts ar zemo ienākumu līmeni un no tā izrietošās spriedzes.

Swedbank Privātpersonu finanšu institūta padomi, kā attiecībās izvairīties no strīdiem un konfliktiem par naudu:

1. Strīdu aizvietošana ar rīcību
Strīdēties var dažādi. Tā vietā, lai atkal un atkal atgrieztos pie noteikta strīdu iemesla, pārvērtiet strīdu par konstruktīvu diskusiju, kas būtu vērsta uz rīcības plāna izveidi situācijas uzlabošanai. Visbiežāk strīdi nav nekas vairāk kā signāls, ka kaut kas nav kārtībā un tādēļ ir jāmaina.

2. Vienojieties par spēles noteikumiem
Nav vienas pareizas un universālas receptes finanšu jautājumu kārtošanai, katram pārim ir jāatrod sev piemērots risinājums. Galvenais ir vienoties par abiem partneriem pieņemamu budžeta plānošanas modeli. Daži pāri izvēlas kopīgu grāmatvedību, citi vienojas par pilnībā nodalītām finansēm. Tomēr svarīgi ir šo izvēli pārrunāt, jo lielākā daļa konfliktu rodas tādēļ, ka partneri izvairās savā starpā runāt par naudu.

3. Apsveriet laulības līguma slēgšanu
Latvijā noslēgto laulību skaits strauji tuvojas pirmskrīzes līmenim, tomēr uz katrām divām noslēgtajām laulībām viena tiek šķirta. Šis līgums ir vēl viens veids, kā pārim nonākt pie kopīgas izpratnes par ģimenes budžeta plānošanas, jo tas var paredzēt gan visas laulāto mantības kopību, gan škirtību. Šādā līgumā var atrunāt arī mantojuma un kredītsaistību kārtošanas jautājumus.   

 

Vai arī Tavā ģimenē nauda ir viens no biežākajiem strīdu iemesliem? Kā tiekat galā ar šiem konfliktiem?

Dalīties.

2 komentāru

  1. Lai gan nestrīdamies tik bieži, mans top trīs būtu: mājsaimniecības jautājumi un sadzīves sīkumi, brīvā laika pavadīšana un atpūta, auto vadīšana.

  2. Jūlija Liene R. on

    Man atkal negribas par to naudu piekrist, mums reti sanāk strīdi par šo tēmu. Biežāk tad strīdi sanāk par radiniekiem- viena vai otra,un, protams, muļķīgiem sīkumiem 🙂

Atstāt Ziņu