Vārda dienu svin: Marija, Marika, Marina

Baltās kāzu kleitas stāsts

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Baltā krāsa jau sen ir atzīta par tradicionālo krāsu kāzu kleitai, bet patiesībā kāzu kleitas ne vienmēr ir bijušas baltas.
Pagrieziena punkts bija karalienes Viktorijas laulība ar princi Albertu 1840. gadā. Viktorija bija tērpusies baltā kleitā un tādā veidā iekustināja tradīciju precēties baltā.
Baltā tiek uzskatīta par visatbilstošāko krāsu laulībam. Tā simbolizē tīrību un nevainību un nozīmejot to, ka meitene ar šo soli izvēlas sev tikai vienu vienīgo, tā simbolizē viņas trauslumu un uzticību.

Angļu valodā ir kāds sens dzejolis par to, kā kāzu kleitas krāsa ietekmēs tavu nākotni:
“Married in white, you will have chosen all right. Married in grey , you will go far away. Married in black, you will wish yourself back. Married in red, you’ll wish yourself dead. Married in blue, you will always be true. Married in pearl, you’ll live in a whirl. Married in green, ashamed to be seen, Married in yellow, ashamed of the fellow. Married in brown, you’ll live out of town. Married in pink, your spirits will sink.”

Arī rūpniecības apvērsums izraisīja izmaiņas. Līdz ar 1890. gadu un universālveikalu parādīšanos, gandrīz katra sieviete varēja realizēt savu sapni precēties, mugurā velkot “jauno” kāzu kleitu. Balta kleita guva popularitāti, un 1890.gadā, kāds sieviešu laikraksts rakstīja: “Jau no neatminamiem laikiem līgavas kleita ir balta”. Kaut gan šis apgalvojums nebija taisnība, tas parāda, cik ļoti pieņemts bija tas, ka kāzu kleita ir balta. Lai gan balta kleita bija populāra, dažas līgavas vilka tērpus, kas bija vairāk praktiski un kurus var valkāt arī pēc kāzām. Tā kā kāzu kleitu mode sekoja līdzi laikam, bija nepieciešami tikai nelieli labojumi, lai to varētu valkāt vēl pēc tam.

Līgavas pārņēma tradīcijas no Viktorijas laika kleitām un padarīja tās atbilstošas sev. Mode kļuva ekstravagantāka. Stili kļuva arī vienkāršāki, un atspoguļoja mainīgo sieviešu lomu sabiedrībā. Kleitas garums kļuva īsāks un pamazām notika atbrīvošanās no cieši sasietās korsetes. Coco Chanel (Koko Šanele) bija spēcīgs virzītājspēks sieviešu modes pārmaiņas, un bija tā, kura oficiāli iepazīstināja ar īsu kāzu kleitu 1920. gadā.

Pēc kara, labklājības stāvoklis deva iespēju rīkot lielas sapņu kāzas, ko bija iedvesmojis Viktorijas laikmets. Grace Kelly (Greisas Kellijas) laulība ar Monako princi ieguva lielu publicitāti, pateicoties tieši tam, ka tās bija īstas pasaku kāzas. Viņai bija balta zīda un mežģīņu kleita. Šī kāzu kleita ir uzmanības centrā jau kopš 1950. gada.

Šobrīd uzsvars tiek likts uz individualitāti. Lai vai kā, neatkarīgi no tā, kādu krāsu izvēlēsies savai kāzu kleitai, tagad tu zini nedaudz vairāk par baltās kāzu kleitas tradīciju.
Un atceries, ka visam pāri jau ir mīlestība vienam pret otru, lai vai kāda krāsa tur arī būtu…

 

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu