Vārda dienu svin: Grieta, Strauta, Rebeka

Atpūties kopā ar bērnu! Ejam uz teātri!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bērniem, arī pašiem mazākajiem, nevajadzētu būt šķērslim, lai vecāki nevarētu atpūsties. Tomēr, dodoties atpūtā kopā ar  mazajiem cilvēciņiem, ir dažas lietas, kuras jāievēro. Šoreiz rakstu sērijā “Atpūties kopā ar bērnu” stāstīsim par teātra apmeklēšanu.

Teātris ir vieta uz kurieni jāiet piemērotā apģērbā, kedās un sporta biksēs nevarēs ierasties, lai gan ārā jau neviens, protams, nedzīs, bet katrai un notikumam ir sava etiķete, kuru ir vērts ievērot un mācīt saviem bērniem, līdz ar to teātris ir vieta, kur jāsaģērbjas glaunāk kā ikdienā.

Kopā ar bērnu nav ieteicams apmeklēt izrādes, kuras ir paredzētas pieaugušajiem, kaut vai tā iemesla dēļ, ka mazais neizturēs garu izrādi un viņam kļūs garlaicīgi, rezultātā sāks traucēt izrādi baudīt gan vecākiem, gan citiem skatītājiem. Daudzās izrādēs ir teksti un skati, kuri nav piemēroti bērnu acīm un ausīm, līdz ar to pirms izlemjat doties uz teātri ar mazo ir nopietni jāizvēlas pareizā izrāde, kuru apmeklēt.

 

Bērniem līdz 5 gadu vecumam
Lieliski derēs leļļu teātris, jāņem vērā, ka biļetes jāpērk pat zīdainītim. Rīgas leļļu teātris piedāvā plašu repertuāru dažāda vecuma bērniem, zāle gan ir neliela, bet mazie tur jūtas lieliski, aktieri saspēlējas ar mazajiem un pēc izrādēm ikviens bērniņš ir apmierināts ar piedzīvojumu.

Ar mazu bērniņu var doties arī uz izrādēm, kuras paredzētas tieši bērniem, jo tās ir izstrādātas īsākas, ar pārtraukumiem, aktieri saspēlējas ar publiku tādā veidā piesaistot mazo skatītāju uzmanību.

Bieži bērniem domātās izrādes uzved amatierteātri, tādēļ ir vērts painteresēties, kas jauns notiek vietējā kultūras namā.

Mazie skatītāji parasti ir sajūsmā arī par muzikālajām izrādēm, kur var dziedāt un dejot līdzi aktieriem.


Bērniem no  5 – 8 gadu vecumam

Mazais no 5 gadu vecuma jau spējīgs mierā nosēdēt ilgstošāk un tieši šai vecuma grupai ir diezgan daudz izrādes, labāk tās izprot, tādēļ var ņemt līdzi arī uz kādu nopietnāku izrādi, tik pirms tam izstāstot ko viņš tur redzēs, lai bērns labāk izprastu notiekošo un nebūtu visu laiku izrādes laikā jāprasa kas īsti uz skatuves notiek.

Rekomendēju izrādes, kur darbojas uz skatuves tieši bērni, mazajam skatītājam, tad ir vieglāk izjust uz skatuves notiekošo.

 

Jebkuram vecumam
Cirks ir vieta, kur var iet ar jebkura vecuma bērnu, lai gan tur ir pašauri, toties emocijas, kuras ir mazajos izrādes laikā atsver visas neērtības.

 

Vecāku pieredze

Dainis un Renāte, audzina 4 gadīgo Emīlu un 2 gadīgo Alisi: Paši spēlējam amatierteātrī, mazie burtiski dzīvo uz skatuves un  ir labākie mūsu kritiķi, Emīls ir vienā izrādē arī spēlējis. Viņi brīvi jūtas cilvēkos, dēls lieliski pārzina, kā jāuzvedas izrāžu laikā un rātni sēž, Alise vēl par mazu, tādēļ parasti paliek mājās ar vecmāmiņu, ar viņu kopā esam gājuši tikai uz cirku un leļļu teātri.

Aiga, 5 gadīgā Daniela un 8 gadīgā Deivida māmiņa: Pirms paliku stāvoklī aktīvi spēlēju jauniešu dramatiskajā amatierteātrī. Kolīdz Deivids paaugās devos ar viņu kopā uz teātra izrādēm, man ir svarīgi, lai dēliem ar patiktu kultūra un viņi zinātu kā jāuzvedas sabiedriskajās vietās. Mūsu pilsētā (Ogrē) ļoti bieži ir dažādas izrādes tieši bērniem, tad cenšos uz visām tām tikt. Zēniem ļoti patīk muzikālās izrādes, parasti pēc teātra vēl ilgi dzied vai dungo dziesmiņas. Rīgā esam bijuši arī uz cirku un leļļu teātri, ar Deividu riskēju aiziet arī uz Nacionālo teātri, kur izrāde gluži nebija paredzēta bērniem – nožēloju, jo bērnam kļuva garlaicīgi un sāka čīkstēt, grozīties tikai traucējot citiem. Pagājušajā gadā bijām arī uz baleta izrādi bērniem, bet puikas to īsti neizprata, tādēļ tagad ejam tikai uz teātra izrādēm.

Līga, 3 gadīgās Keitas māmiņa: Kad Keitai bija apmēram pusotrs gadiņš, nolēmu viņu aizvest uz leļļu teātri, izvēlējos nepareizo izrādi, jo tā bija paredzēta vecākiem bērniņiem, mazajai izrāde bija par garu, sāka raudāt, tā arī līdz beigām nenosēdējām. Pēc pāris mēnešiem nolēmu mēģināt vēlreiz mazo aizvest uz Leļļu teātri, tad rūpīgāk izpētīju piedāvāto repertuāru un gājām tieši mūsu vecumam piemērotu izrādi. Mazā bija sajūsmā, smējās un darbojās līdzi aktieriem, lai gan viņa man ir visai kautrīga.


Ieteikumi pirms doties ar bērnu uz teātri:

  • Noskaidrojiet, vai izrāde piemērota jūsu mazajam un tā viņu negarlaikos;
  • Ģērbieties atbilstoši pieņemtajai etiķetei un izskaidrojiet mazajiem, kādēļ tā vajag;
  • Izstāstiet bērniem, ko viņi redzēs izrādē, radiet intrigu par gaidāmo;
  • Izstāstiet, kā ir jāuzvedas teātrī ( to lieliski var izdarīt rotaļu veidā, piemēram, ar lellēm);
  • Rēķinieties, ka kafejnīcas teātros ir dārgas, ja ir ierobežotas finanses, laikus bērnam paskaidrojiet, ka neko uz vietas nepirksiet (var piedāvāt variantu, ka pēc izrādes kopā apēdīsiet pa saldējumam vai gardai kūkai);
  • Rēķinieties, ka ir teātri, kur biļetes jāpērk arī vismazākajiem skatītājiem (piem. Rīgas Leļļu teātris), tādēļ laikus noskaidrojiet par cenām, lai nav nepatīkamu pārsteigumu;
  • Rekomendēju biļetes uz izrādēm pirkt apmēram mēnesi iepriekš, jo tad var tikt gan pie labākām sēdvietām, gan pie lētākām biļetēm.

 

Nākamceturtdien lasi par vecāku pieredzi un ieteikumus par došanos ekskursijās brīvā dabā kopā ar mazajiem.

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu