Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Atbildes uz jūsu jautājumiem par diētām un uzturu!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Anna: Kā ir ar šašliku ēšanu – cik ļoti bojā figūru, cik daudz šašļikos ir kalorijas?
Atbild K.Spuleniece: Ja šašliks ir gatavots no liesas gaļas, tad tajā nav daudz kaloriju, viss atkarīgs no tā, ko Jūs ēdat klāt un kā tas ir pagatavots. Nevajadzētu ēst klāt treknas mērces, piemēram, majonēzi. Lielākais sliktums no šašlikiem ir tajā, ka veikalā pirktie satur daudz sāls un dažādu pārtikas piedevu, kā arī grillējot rodas kaitīgas vielas. Tādēļ vislabāk gaļu marinēt mājās pašiem, iespējams izvēlēties dažādus veidus, piemēram, ar citrusaugļiem vai kefīru un grillējot jāizvairās no piededzināšanas, jo tad rodas kaitīgi savienojumi. Klāt jāēd daudz svaigu dārzeņu. Atcerieties, ka grillēt var ne tikai gaļu, bet arī zivis, dārzeņus un pat augļus.

Daina: Jums Ginta uzdeva jautājumu par kāri pēc saldumiem un man ir tieši tāda pat problēma, taču aizstāt šo kāri ar ogām un augļiem man neizdodas, arī ēdu līdzīgi kā Jūs rakstāt 5x dienā, bet tieši gribas saldumus. Meklēju visur atbildes uz šo jautājumu, jo agrāk man tā nebija. Tad es i-netā izlasīju speciālista viedokli, ka šo kāri pēc saldumiem izraisot magnija trūkums organismā. Ko Jūs par varat teikt?

Atbild K.Spuleniece: Tam var būt dažādi iemesli, tomēr ar magnija trūkumam tam nav saistība. Drīzāk iespējams, ka ar saldumu ēšanu sevi it kā cenšaties palutināt, piemēram, pēc grūtas darba dienas vai aizstājat izklaides vai citas nodarbes. Otrs variants varētu būt, ka Jums ir izveidojusies saldumu atkarība, no kuras var atradināties tāpat, kā no citām atkarībām. Pakāpeniski jāsamazina uzņemto saldumu daudzums, jāaizstāj ar veselīgākiem produktiem, kad būsiet kādu laiku dzīvojusi bez saldumiem, sapratīsiet, ka kāre ir zudusi un varat iztikt bez tiem.

Var mēģināt uzreiz sajūtot kāri pēc saldumiem nesākt tos ēst, bet izdzert, piemēram, krūzi tējas vai ūdens, apēst augli vai sauju riekstu, iziet pastaigāties vai piezvanīt draudzenei, jāmeklē varianti, kā novirzīt domas uz citām lietām.

Rita: Es ciešu no kompulsīvās pārēšanās.Man šķiet, ka psihoterapeits var palīdzēt vairāk nekā uztura speciālists, ja slimība ir ilgus gadus? Vai Jūs varat ieteikt kādu speciālistu?

Atbild K.Spuleniece: Tiešām pie šādiem ēšanas traucējumiem lielāko palīdzību var sniegt psihoterapeits vai psihologs, uztura speciālists var tikai palīdzēt ar konsultācijām par pilnvērtīgu uzturu un veselīgu gatavošanu, kā arī dažādu uzturvielu nozīmīgumu veselībai. Diemžēl Latvijā nav speciāli centri, kur griezties cilvēkiem ar ēšanas traucējumiem, tādēļ Jums pašai jāinteresējas pie psihiatriem un jāuzsāk ārstēšanos.

Lū: Man vidēji reizi gadā ir novērojamas ievērojamas svara svārstības. Normāli sveru 63-65 kilogramus. Edu, ko ēdusi, neatkarīgi no stresa vai ne, bet svars pēkšņi vienā rāvienā var pieaugt līdz 70 kg, bet jau pēc mēneša diviem, atgriezties ierastajā līmenī vai arī pat nokristies zem tā. Patlaban pēc 72 kilogramiem atkal man ir 63 kg. Vai tas ir normāli? Un tiešām es neieturu nekādas diētas, dažkārt ēdu pat vairāk kā vīrs…

Atbild K.Spuleniece: Šādas svara svārstības var būt saistītas ar gada laika maiņām vai stresu. Varbūt Jūs neesat ievērojusi, ka tām ir saistība ar kādām pārmaiņām dzīvē. Ja jūtaties labi un nesākas veselības problēmas, tad viss kārtībā. Ja tas sāk traucēt vajadzētu griezties pie ārsta, lai noskaidrotu, kāds ir lielo svara svārstību iemesls.

Ginta: Paldies liels par atbildi. Man jau bija aizdomas, ka tā milzīgā saldumu kāre neko labu nenozīmē, un ka man acīmredzot organismam kaut kā trūkst. Trūkst enerģijas. Skaidrs, jāmēģina piedomāt vairāk pie tā, cik un ko ēdu. Un laikam jāsāk beidzot ēst brokastis, citādi dubultā to visu apēdu saldumos. No rītiem gan it nemaz negribas ēst, bet būs jāmēģina sākt. Varbūt varat ieteikt, kā pieradināt sevi pie brokastu ēšanas?

Atbild K.Spuleniece: Pie jebkurām pārmaiņām ieteicams pieradināt sevi pakāpeniski. Rītam jābūt nesteidzīgam, jācenšas pamosties pietiekami agri, lai varētu paspēt paēst. Izbaudiet laiku rīta cēlienā, ko varat pavadīt pie tējas krūzes, pārdomājot dienā paveicamo. Atrodiet brokastu ēdienu, kas Jums garšo, ja labprāt ēdat putras, tas būs lielisks dienas iesākums, bet, ja putras Jums neiet pie sirds, nevajag sev to uzspiest. Varat izvēlēties pilngraudu pārslas vai musli ar pienu, vai jogurtu ar augļiem, vai arī pilngraudu maizi ar sieru un dārzeņiem.

Pika: Ka ir ar maizi? Arī ir dažādi viedokļi, ka reti var, un ka nevar. Es piemēram lietoju Dinella Pilngraudu maizi, uzrādīts, ka 100g ir 154kcal, tas ir arī mazākais kaloriju daudzums ko jebkad esmu redzējusi maizei.

Atbild K.Spuleniece: Graudu produkti, tai skaitā maize ir veselīga uztura piramīdas pamatelementi, tas nozīmē, ka šie produkti ir jāiekļauj ikdienas uzturā. Maize satur ogļhidrātus, kas mums dod enerģiju, tādēļ tā ir piemērota ēšanai brokastīs. Ieteicams izvēlēties rupjmaizi un pilngraudu maizi, kas satur daudz šķiedrvielas, vitamīnus un minerālvielas. Kā ar lielāko daļu produktu, arī ar maizi nevajag pārspīlēt, bet dažās maizes šķēles dienā neko ļaunu nenodarīs.

vasariigaa: Esmu ieverojusi ka tievejot kritot svaram, krit ari krusu izmers. ka lai no ta izvairas, vai ir iespejams nomest svaru tikai konkretas vietas piemeram, riepu ap vederu un ciskas ta, lai tas neietekmetu citas kermena vietas?

Atbild K.Spuleniece: Diemžēl ar uzturu nav iespējams regulēt konkrētu ķermeņa daļu apjomu. Samazinot tauku un vienkāršo ogļhidrātu daudzumu uzturā iespējams samazināt tauku rezerves vienmērīgi visā ķermenī. Ķermeņa parametrus iespējams regulēt ar fizisko aktivitāšu palīdzību, trenējot konkrētus muskuļus.

Sarmīte: Vēl nesen šajā portālā varēja lasīt par makrobiotiku, kur bija rakstīts, kurā ķermeņa daļā savas “pēdas” atstāj katrs konkrētais produkts. Vai tā patiešām ir, ka siers un jogurti paliek uz ciskām, kartupeļi un maize uz ciskām utt.?

Atbild K.Spuleniece: Kopumā makrobiotikas principi ir atbalstāmi un var tikt izmantoti, kā veselīga dzīves veida sastāvdaļa. Tomēr klasiskā uzturzinātne neizskaidro šādu produktu palikšanu konkrētās ķermeņa daļās. Tiek runāts par divu veidu aptaukošanos – ābola un bumbiera un tas drīzāk ir ģenētiski noteikts un nav tik ļoti atkarīgs no produktiem. Piena produkti ir ļoti labi olbaltumvielu un kalcija avoti, ko ieteicams iekļaut ikdienas uzturā, ja vēlaties izvairīties no liekajiem kilogramiem, lietojiet sieru ar samazinātu tauku daudzumu un naturālo jogurtu vai kefīru saldinātā jogurta vietā.

Ieva: Līdz šim no mājas neizgāju neapēdusi maizes šķēlīti ar ko nu kuru reizi virsū, bet jau aptuveni nedēļu novēroju, ka man vispār negribas brokastis. Lai nespertu soli ārpus mājas vispār neko mutē neielikusi, apēdu karoti medus un līdz pusdienlaikam man neko negribējās, izdzēru tikai puslitru līdz litru ūdens vai tējas. Tā kā pirmajā dienā jutos labi, visu šo nedēļu esmu darījusi tāpat. Jūtos labi, gribēju tikai vaicāt, vai tas ir labi un nevar atsaukties kaut kā uz manu veselību. Mans mērķis nav notievēt. Vienkārši vai medus un pēc tam ūdens pa virsu ir labi?

Atbild K.Spuleniece: Brokastis vajadzīgas, lai uzņemtu enerģiju, kas vajadzīga gan kustībām, gan smadzeņu darbam. Bagātīgas brokastis palīdz izvairīties no našķošanās dienas laikā. Ieteicamākais ēdiens ir pilngraudu biezputra.

Iespējams no rīta Jūs vēl neesat pietiekami pamodusies un tādēļ nevēlaties ēst brokastis, ja jūtaties labi un netrūkst enerģijas, tad varat tā turpināt, jo medus un ūdens nav nekas slikts. Bet enerģijai ieteicams dažās stundas vēlāk apēst kādus ogļhidrātiem bagātus produktus, piemēram, uz darbu varat paņemt līdzi pilngraudu maizi ar sieru un/vai dārzeņiem un kādu augli.        

Zuze: Es gribētu uzzināt kaut ko vairāk par to, kas notiek uztura speciālistu konsultācijās? Kādā veidā tiek noteikts, kas man būtu jāēd vislabāk un kas ir vajadzīgs, kas nav? Vai tiek veikti kādi mērījumi un aprēķini? Cik tas maksā?

Atbild K.Spuleniece: Katram uztura speciālistam ir sava pieeja. Parasti pacients tiek nosvērts un nomērīts, noteikts ķermeņa masas indekss, iespējams arī tauku un ūdens procents organismā. Ieteicamie produkti tiek atlasīti atkarībā no sūdzībām un vēlmēm. Parasti uztura speciālisti iemāca, kas ir sabalansēts uzturs, kā atrast laiku veselīgām maltītēm darba dienā, iemāca skaitīt kalorijas un palīdz atbrīvoties no liekā svara vai pieņemties svarā, izstrādā ēdienkartes noteiktam laika posmam, kā arī konsultē pacientus ar dažādām saslimšanām. Cenas ir dažādas, par to jāinteresējas pie katra speciālista individuāli.    

Ginta: Ko Jūs domājat par asinsgrupu diētām?

Atbild K.Spuleniece: Asins grupu diēta ir viena no daudzajām teorijām par uzturu. Tāpat kā mēs esam ļoti dažādas, tāpat arī šādas diētas un teorijas ir ļoti daudz un dažādas un, kas der vienam, nederēs citam. Ir dzirdētas gan labas, gan ne tik labas atsauksmes no cilvēkiem, kas ir ieturējuši šo diētu. Izvēle ir Jūsu pašu rokās un iespējams tā Jums palīdzētu, bet labāk pievērsties pilnvērtīgam, veselīgam uzturam un mērenām fiziskajām slodzēm.

Ginta: Kā mazināt kāri pēc saldumiem? Ne dienu nevaru bez šokolādes, kādas kūciņas vai cita gardumiņa, taču to diemžēl var manīt arī figūrā.

Atbild K.Spuleniece: Kāre pēc saldumiem var rasties enerģijas trūkuma dēļ, ja uzņemat pārāk maz kaloriju salīdzinot ar patērētajām. Dienas laikā vajadzīgas 4 līdz 5 nelielas ēdienreizes, ogļhidrātiem bagātas brokastis, neliela uzkoda – 2. brokastis, pusdienas, kas sastāv no olbaltumvielu produktiem, dārzeņiem un nedaudz ogļhidrātiem, uzkoda – launags un vieglas vakariņas. Katru dienu jāēd graudu produkti, piemēram, pilngraudu putras vai maize, lai apgādātu sevi ar ogļhidrātiem. Ja tomēr ir kāre pēc kaut kā salda, tad labāk izvēlēties svaigus vai žāvētus augļus un ogas nevis našķus.

Evija: Ko Jūs sakāt par tādiem produktiem kā biezpiena sieriņi un sausās pārslas brokastīs? Pārāk daudz pretējus viedokļus esmu dzirdējusi par šiem produktiem.

Atbild K.Spuleniece: Biezpiena sieriņu vajadzētu uztvert kā našķi nevis ēdienu, tas satur daudz kalorijas un maz vērtīgā biezpiena. Labāk izvēlēties vājpiena biezpienu, ko papildina ar augļiem, ogām vai ievārījumu. Brokastu pārslas ir labs produkts, tomēr bieži vien tās ir pārāk kalorijām bagātas, jo satur ļoti daudz cukura, tādas īpaši ir bērniem paredzētās pārslas. Vislabāk izvēlēties tās pārslas, uz kurām ir rakstīts pilngraudu, kas nozīmē, ka tās satur vairāk vērtīgās šķiedrvielas un nepacels cukura līmeni tik strauji, kā saldās. Vēl labāka izvēle ir nesaldinātie vai pašu pagatavotie mušļi, kas sastāv no auzu pārslām, žāvētiem augļiem un riekstiem. 

Kerija: Man ir jautājums par tā saucamajām ātrajām diētām. Varbūt speciāliste var ieteikt kādu iedarbīgu diētu, kā divu nedēļu laikā nomest 5 kg! Vai tas ir iespējams nekaitējot veselībai un kā pēc tam lai saglabā efektu?

Atbild K.Spuleniece: Tas ir iespējams, bet diemžēl visbiežāk ātrajām diētām ir arī ātrs bumeranga efekts, kad turpināsiet ēst, kā agrāk. Vislabāk atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, ēdot sabalansēti un nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm. Ieteicamais svara zaudēšanas temps ir 2 kg mēnesī, tas garantē vienmērīgu un veselīgu krišanos svarā un nerada tik lielu bumeranga efekta risku. Bet tādēļ nevajag nokārt degunu, jau šodien varat sāk lietot vairāk pilngraudu produktus un dārzeņus, dzert daudz šķidruma, izvairīties no cukura, saldumiem, dzīvnieku valsts taukiem, sāls un nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm un uzlabojumi būs.

 

 

Konsultācijām:
Katrīna Spuleniece,
uztura speciāliste
katrinaspuleniece@inbox.lv
+371 26460569

Dalīties.

Atstāt Ziņu