Vārda dienu svin: Lauma, Ilvars, Halina

Atbildes uz jūsu jautājumiem par alerģijām!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Visas nedēļās garumā – līdz piektdienas pēcpusdienai – vari uzdot jautājumus klīnikas Premium medical alergoloģei, pediatrei Elīnai Puķei. Jautājumus uzdod tepat komentāros vai sūti uz e-pastu sp@sievietespasaule.lv

Atbildes uz jautājumiem!

Ina: Labdien!
Man alerģijas rezultātā ir pumpas uz rokām. Ārste ir rakstījusi Synaflan un Cutivate ziedes. Palīdz gan viena, gan otra. Jautājums ir: vai nav kaut kas ar ko tās aizstāt tabletēs? Ja kādreiz ekzēma bija retāk, tad tagad principā nepārtraukti (no trauku mazgāšanas, no šampūniem, no dažu augu aizskaršanas utt.). Problēma, ka tā ziede tik ātri izbeidzas un Cutivate piemēram arī nav no lētajām. Un ar ziedi nav ērti. Ko Jūs ieteiktu?

Dr.E.Puķe:
Man būs ļoti grūti ieteikt pareizu ārstēšanu, nezinot no kāda veida alerģijas Jūs ciešat. Ja izsitumi ir uz rokām, un tos veicina ķīmiskie līdzekļi, tad ļoti svarīgi būtu novērst visus šos kairinātjus (biežu saskari ar ūdeni, sadzīves ķīmiju). Mazgājiet traukus ar cimdiem (uzmanīgi, jo arī gumijas cimdi nereti var izraisīt alerģiju), tūlīt pēc tam bagātīgi iekrēmojiet rokas ar neitrālu mīkstinošu krēmu. Medikamenti (tablešu veidā), kā piemēram, pretalerģijas līdzekļi (antihistamīni) var mazināt niezi, bet ne pilnībā izārstēt. Tāpēc Jūsu gadījumā kopā ar ārstu (alergologu un/vai dermatologu) būtu jāatrod alerģijas izraisītājs un jāizstrādā kopīgs rīcības plāns.

Alita: Man arī ir daži simptomi, kas liek domāt par alerģiju – bieži šķaudu, arī acis asaro, bet nevaru saprast, no kā tas īsti ir. Mani interesē, cik varētu izmaksāt alerģiju tests? Esmu dzirdējusi, ka veikt alerģiju testu, izmaksā ļoti dārgi, jo to alergēnu esot daudz, un, ja visus atzīmē un uz visiem pārbauda, tad kopā salecas laba summiņa.
Dr.E.Puķe: Pirmkārt, ārsts- speciālists jau pēc Jūsu sūdzībām var mērķtiecīgi meklēt alerģijas izraisītāju, tāpēc visi iespējamie alergēni nebūt nav jānosaka. Otrkārt, ja Jūs pie alergologa ir nosūtījis ģimenes ārsts, tad par izmeklējumiem papildus nav jāmaksā.

Kika: Man pagājušajā ziemā bija tā: vienalga iekšā vai ārā pēkšņi plaukstās, izteiktāk pirkstos parādījums karstuma sajūta, tie sāka it kā niezēt (pumpu nebija) un pirksti kļuva kā tapas – piepampa un pietvīka. Kādu laiciņu tas saglabājās, tad pārgāja. Tad atkal parādījās. Ar bažām gaidīju šo ziemu un pavasari, bet, paldies Dieviņam, ka nekas tāds neatkārtojās. Taču gribēju noskaidrot, vai tā varētu būt kāda alerģiska reakcija uz kaut ko?
Dr. E.Puķe:
Nereti ziemā, šādas līdzīgas izpausmes var būt pie aukstuma nātrenes, kad pie noteiktas gaisa temperatūras parādās niezoši izsitumi ar pietūkumu un niezi, īpaši tajās ķermeņa daļās, kuras ir vairāk atsegtas (seja, rokas – plaukstas).

viesis: Vai grūtniecības laikā alerģija var pastiprināties? Vai tā var kaitēt bērnam, ja nav konstatēts no kā ir alerģija? Vai grūtniecība slaikā var veikt pārbaudes testu, lai noskaidrotu pret ko ir alerģija?
Dr.E.Puķe: Grūtniecības laikā tik tiešām alerģijas var pastiprināties. Ja šāda problēma ir radusies, tad vislabāk griezties pie alergologa, lai kopīgi izlemtu kā tālāk rīkoties. Alerģija var pārmantoties bērniņam, bet noteikti nevajadzētu uztraukties, ka Jūs tādā veidā kaitējat savam mazulim. Noteikti, nē! Pēc bērniņa piedzimšanas ir jāvēro, kā mazais aug un attīstās, vai ir kādas aizdomīgas alerģijas izpausmes (piemēram, ādas izsitumi), kuras būtu savlaicīgi jāpārrunā ar ārstu.

 

Sieviete32: Es gribēju pajautāt dakterei par kosmētiku – no kādām vielām kosmētikas sastāvā būtu jāizvairās, lai nekairinātu ādu un nerastos alerģijas?
Dr. E.Puķe:
Alerģiskas reakcijas var izsaukt visdažādākās kosmētisko līdzekļu sastāvdaļas (benzoilperoksīds, alumīnija hlorīds, amonija tioglikolāts, etiltioglikolāts, fenoksietanols  u.c.)  arī kosmētisko līdzekļu dabiskās sastāvdaļas, piemēram, taukvielas, augu valsts ekstrakti, bišu produkti var izsaukt alerģijas. Tomēr visbiežāk alerģijas izraisa smaržvielas un krāsvielas, matu krāsošanas un balināšanas līdzekļi, ķīmisko ilgviļņu šķīduma sastāvdaļas, matu lakas, arī nagu lakas, sejas ādu tonizējošie līdzekļi, antibakteriālas piedevas, konservanti (parabēni). Turklāt alerģijas mēdz attīstīties dzīves gaitā un var parādīties pret kosmētiskajiem līdzekļiem, pret kuriem jums kādreiz nebija alerģijas.

Anda: Vai var būt alerģija no saules? Katru reizi, kā izeju laukā (tieši saulē), tā uz reiz ir šķavas!
Dr. E.Puķe: Tādi mānīgi simptomi var būt nevis tieši saules alerģijas dēļ, bet gan saistībā ar pavasara iestāšanos un dabas atmošanos. Parasti šķavas, kā arī citi simptomi, piemēram tekošs deguns, acu asraošana var liecināt par alerģiju pret ziedputekšņiem. Šie simptomi var pastiprināties saulainā un vējainā laikā.


Lience: 1.Kādi būtu labākie medikamenti, ko lieto, ja ir alerģija no kaķiem?
2. Un kas tā varētu būt par alerģiju, ka cilvēks nevar ieiet lauku mājās, uzreiz sāk grauzt acis, parādās iesnas un ļoti apgrūtināta elpošana? Vai šajā gadījumā būtu jāiet pie ārsta vai ir iespējams arī uzreiz iegādāties medikamentus aptiekā?
Dr. E.Puķe: 1. Ja alerģija pret kaķi izpaužas tikai ar acu asarošanu, deguna tecēšanu, šķavām, tad šādos gadījumos var palīdzēt aptiekās nopērkamie bezrecepšu medikamenti- antihistamīnie līdzekļi (piem. Zyrtec, Claritine, Aerius u.c.). Ja simptomi ir nopietnāki (klepus, elpas trūkums), tad noteikti būtu jāgriežas pie ārsta, lai iesaka kāda būtu nepieciešama ārstēšana.

2. Šādas izpausmes varētu liecināt par mājas putekļu ērcīšu alerģiju (vecās lauku mājās tās varētu būt lielā koncentrācijā), vai, alerģiju pret pelējuma sporām, ja mājā ir “iemitinājusies” kāda no pelējuma sēnītēm. Noteikti šajā gadījumā būtu jādodas pie alergologa, lai precizētu alergēnu, kā arī, saskaņotu turpmāko ārstēšanas taktiku.

Līga: Vai var būt alerģija pret alkoholu? Izpaužas izdzerot kaut vienu pudeli alu(500ml) parādās iesnas un šķavas.
Dr. E.Puķe: Teorētiski tā varētu būt, ja ir alerģija pret graudaugu kultūru, kura tikusi izmantota raudzēšanas procesā.

Yule: Ja iesnas ir katru rītu tikko kā pieceļās, tas varētu liecināt par putekļu ērcītēm gultā? Iesnas sākās pēc saaukstēšanās pirms gada, izveseļojos, klepus un iesnas pārgāja, taču tad sākās regulāri ikrīta puņķi. Satraucos, vai arī regulāras iesnas var novest līdz kādai hroniskai kaitei kā šķaudīšana līdz astmai?
Dr. E.Puķe:
Ja ir izslēgti citi hronisku iesnu iemesli, tad šādas sūdzības ir ļoti raksturīgas putekļu ērcīšu alerģijas gadījumā. Ja tās tik tiešām ir ērcīšu izraisītas alerģiskas iesnas, tad tas var būt kā riska faktors tālākai elpceļu alerģijas attīstībai-pat līdz astmai.

Evija: Paturpinot Yules uzdoto jautājumu, gribēju pavaicāt par putekļu ērcītēm. 1.Kādi ir simptomi, ja pie alerģiskas reakcijas vainojami putekļi?
2.Kādi līdzekļi varētu palīdzēt, ja ir aizdomas par alerģisku reakciju uz putekļu ērcītēm?
Dr. E.Puķe:
1. Raksturīgi simptomi ir iesnas, aizlikts deguns, var būt šķavas, acu asarošana, klepus. Simptomi var būt pastāvīgi, kā arī pastiprināties, piemēram, tīrot māju, drēbju skapi, grāmatu plauktus. Var būt raksturīgi, ka simptomi vairāk izteikti tieši naktī, pēc pamošanās, jo putekļu ērcītes mīt matračos, gultas piederumos (spilvenos, segās, pārklājos).

2. Visvarīgākais ir samazināt šo “mazo radījumu” klātbūtni gultās, telpās. Regulāri mazgājiet gultas veļu vismaz reizi nedēļā virs 60°, spilvenus, segas vismaz reizi mēnesī, telpas labi vēdiniet, mitri uzkopjiet, svarīgi, lai putekļu sūcējs būtu aprīkots ar HEPA filtru.

 

Lasi vēl!

Pavasaris- alerģiju laiks

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu