otaļu laukumi spēlē būtisku lomu mūsu bērnu sociālās, emocionālās un fiziskās labklājības veidošanā. Tas ir dabisks līdzeklis, lai bērni varētu attīstīt elastīgumu, mācīties sadarboties, risināt problēmas, un sarunas ar citiem. Ļauj bērnam spēlēties un būt radošam. Tas palīdz arī uzlabt bērnu un vecāku attiecības.
Bērni mazāk laika pavada ārā
Parādoties datoriem un dažādām citām tehnoloģiskām ierīcēm, bērni daudz vairāk uzturas telpās un redz tikai ekrānus un monitorus. Tomēr, lai uzlabotu viņu veselību un labklājību, ir svarīgi, ka bērni saņem svaigu gaisu un pavada laiku ārā.
Rahīts
Mūsdienās daudziem bērniem ir palielinājusies aptaukošanās, tāpēc ir svarīgi mudināt bērnus nodarboties ar regulāriem fiziskiem vingrinājumiem, ideālā variantā katru dienu. Arī ilgais laiks, ko bērni pavada telpās, spēlējot datorspēles vai skatoties televīziju, var būt vainojams pie tā, kāpēc uzliesmo rahīts. Tas ir kļuvis “satraucoši biežs” bērnu vidū.
Slimību izraisa hronisks D vitamīna trūkums, ko var radīt ilgstošs dabiskas saules gaismas trūkums un nepilnvērtīgs uzturs.
Bērns uzzina, kā socializēties
Spēļu laukumi nav tikai bērnu priekam, viņi pastāvīgi mācās, izmantojot āra spēles. Rotaļu laukumi dod iespēju bērniem mācīties, kā kontaktēties ar otru un veido sociālās prasmes. Bērni mācās, kā dalīties un var sākt saprast, kāda sociālā uzvedība ir pieņemama. Bērniem, kuriem nav brāļu vai māsu (un ne tikai šiem bērniem), tās ir būtiskas prasmes, un rotaļu laukums tam ir perfekta vide.
Aizraujošas rotaļas ārā stimulē bērna prātu un veic kognitīvo attīstību. Viņiem jāizmanto sava iztēle, kas ir būtiska, lai attīstītu problēmu risināšanas prasmes.
Dabas deficīts
Dabas deficīta sindroms nav slimība – tas raksturo, cik ļoti mums mūsdienās trūkst attiecību ar apkārtējo vidi. Par laimi, izārstēšanās ir mūsu rokās.
Visbeidzot, rotaļu laukumi nodrošina bērniem drošu un jautru vidi, lai atbrīvotos no spriedzes un stresa. Ir svarīgi, lai bērniem būtu laiks, kurā viņiem ir atļauts atpūsties svaigā gaisā un atbrīvoties no liekās enerģijas.
Esi paraugs
Atceries, bērni par kaut ko būs sajūsmā, ja arī tu par to priecāsies. Modelē tādu rīcību, kādu tu vēlies, lai tavs bērns atkārto. Parādi savu interesi par dabu, caur aktivitātēm svaigā gaisā. Tu vari radīt bērnos cieņu pret dabu caur vienkāršām ikdienas darbībām, piemēram, otrreizējo atkritumu pārstrādi vai nepiegružošanu.
Ieplāno ikmēneša vai iknedēļas pārsteiguma āra piedzīvojumu
Katru svētdienu vai reizi mēnesī ieplāno pārsteiguma āra braucienu kopā ar saviem bērniem. Tu vari doties kaut vai uz savu vietējo pilsētas parku! Tas, ka rūpīgi plāno kopējas aktivitātes, parādīs, ka novērtē laiku, ko pavadi kopā ar viņiem.
Organizē ikmēneša izbraucienu ar skolas vai bērnudārza bērniem
Esi no tiem vecākiem, kas plāno ikmēneša izbraucienu kopā ar ģimenēm. Veic pētījumu par skaistākajām vietām netālu no savas skolas. Tā tu parādīsi, ka esi aktīva, gatava atrast laiku, lai kopīgi atpūstos. Tavs bērns noteikti leposies, ka tu būsi tā, kas visu saorganizē. Un, galu galā, tavam bērnam būs nodrošināta diena pie dabas.
Inese, 5 gadus vecā Kristera mamma:
Kad vien laiks ļauj, ejam ar puiku ārā. Vienalga – vai tas ir mūsu mājas pagalms, parks pilsētā vai kāds speciāls rotaļu laukums. Es noteikti zinu, ka aktivitātes kopā ar citiem bērniem ( it īpaši svešiem, ko satiekam tikai ārā), ir palīdzējušas Kristeram atbrīvoties. Viņš agrāk bija ļoti kautrīgs un pirmās reizes, kad bijām ārā, tikai mierīgi sēdēja man blakus, man visu laiku bija jānāk viņam līdzi, kad viņš devās kur šūpoties vai ko skatīties. Tagad es varu arī pagūt parunāt ar kādu citu mammu vai palasīt, kamēr viņš ar citiem bērniem spēlējas.
Regulāri arī dodamies uz mežu vai pie jūras, kur pastaigājamies un meklējam dažādas interesantas lietas, ko pētīt, paņemt līdzi uz mājām. Kristeram mājās ir īpašs plaukts, kur viņš glabā, piemēram, lielāko atrasto čiekuru, gliemežvāku, “īpašo” zaru utt.