ūliņ sāksies sparģeļu sezona, no aprīļa beigām līdz jūnijam ir īstais sparģeļu laiks. Ir vērts mēģināt tos iekļaut savā ēdienkartē. Tie ir vieni no pirmajiem pavasara dārzeņiem, kas pilni ar organismam vērtīgām vielām.
Kas ir sparģeļi? Kas tajos vērtīgs?
Sparģeļi ir daudzgadīgi liliju dzimtas augi. Tos audzē ne tikai kā dārzeņus, bet arī kā dekoratīvus augus krāšņā zaļuma dēļ – tu taču pazīsti asparāgu, vai ne? Iespējams, tev pat dārzā tas kuplo, bet neesi iedomājusies, ka tā dzinumus pavasarī var gardi notiesāt.
Aprīlī dīgst abu veidu sparģeļi. Vieniem – tiem, kas rudenī jāapmet ar zemi – asni vēl nav redzami, bet, tikko augsnes virskārta sāk plaisāt, apakšā jau meklējami bāli dzinumi, ko droši var kašāt laukā un ēst. Otrus biežāk audzē puķu dobēs ziedu pušķu papildināšanai – tie spraucas gaismā paši, un der arī ēšanai.
Tāpat arī veikalos nopērkami gan Latvijā, gan ārzemēs audzēti sparģeļi.
Sparģeļu galvenā īpašība ir augstā un diētiskā uzturvērtība. Uzturā izmanto garos dzinumus, kuros ir daudz vērtīgu vielu, tai skaitā, kalcijs, dzelzs, kālijs, olbaltumvielas, flavonīdi, kālijs, magnijs, nātrijs, fosfors. Tie bagātīgi satur provitamīnu A, kā arī C, B1, B2, B6, un K vitamīnus.
Sparģeļi ir ideāli, ja ieturi „slaido līniju”, jo tajos ir niecīgs kaloriju daudzums: 100 gramos sparģeļu ir vien 20 kilokalorijas.
Sparģeļi ir gardi apvārīti sālsūdenī, apviļāti rīvmaizē un apcepti. Vispār uzturā sparģeļu dzinumus var lietot līdzīgi kā ziedkāpostus. No sparģeļiem iespējams pagatavot krēmzupas, omletes, tie labi garšo kopā ar kausētu sviestu, sieru.
Kā gatavot sparģeļus?
Lai veikalā izvēlētos svaigākos un labākos sparģeļus, saspied kātam griezuma vietu, ja nedaudz izpil sula, tātad svaigi, ja ne – savītuši.
Pirms gatavošanas sparģeļiem nogriež mazu daļu no kāta gala (rūgtās vielas sakrājas galvenokārt dzinuma kāta galā) un nomizo kātu, pārējam jānoloba tā saucamās zvīņas. Pats sparģeļa dzinuma gals ir garšīgākā daļa, tā kā mizošanas laikā jācenšas to nenolauzt.
Kad sparģelis gatavs lietošanai, to var sautēt, vārīt, cept utt.
Vārot sparģeļus jāuzmanās, lai tie nepārvārās, tad tie zaudē aromātu un kļūst ūdeņaini. Ieteicams vārot sparģeļus sasiet nelielos kūlīšos, un kad novārīti, diegu noņemt.
Ķlasiskā recepte: sparģeļi ar kausētu sviestu
Nepieciešams:0,5 kg sparģeļu, 100 g sviesta, 3 ēdamkarotes rīvmaizes, zaļumi.
Pagatavošana: Sparģeļus novāra ūdenī, ūdeni nolej, saknes pārlej ar kausētu sviestu, pārkaisa ar rīvmaizi, zaļumiem.
Sparģeļu salāti
Nepieciešams: 0,5 kg sparģeļu, 4 valrieksti, zaļumi, 50 g eļļas, 2 daiviņas ķiploku, citronu sula.
Pagatavošana: Vārītus sparģeļus sagriež un pievieno sasmalcinātus valriekstus, zaļumus, citronu sulu, eļļu, ķiplokus.
Sparģeļi ar rīvmaizes mērci
Nepieciešams: 400 g sparģeļu, 100 g mērces, pētersīļu zaļumi. Mērcei: 4 ēdamkarotes rīvmaizes, 8 ēdamkarotes sviesta.
Pagatavošana: Notīrītus sparģeļus sasien buntītēs, lai tie nesalūztu, un vāra sāls ūdenī, pēc tam atsien un saliek uz trauka. Rotā ar pētersīļu zaļajām lapiņām, un galdā atsevišķi pasniedz rīvmaizes mērci.
Mērces pagatavošanai sasildītā sviestā ieber sīki saberztu rīvmaizi, katliņu liek uz uguns, rīvmaizi sabrūnina. Var arī rīvmaizi sabrūnināt bez sviesta, bet pēc tam pielikt kausētu sviestu.
Avoti: Amata, S., Bērziņa-Bērzīte,R. “Aizslēposim pēc avotkresēm”, darzeni.freehostia.com