Vārda dienu svin: Grieta, Strauta, Rebeka

Ak, bezrūpīgie studiju gadi!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ikko iznācis amerikāņu rakstnieka Džefrija Jūdžinidesa jaunākais romāns “Laulību sižets”, kuru no angļu valodas tulkojusi Zane Rozenberga. “Laulību sižets” ir lieliska grāmata par jaunību, sapņiem, cerībām un dažādajiem ceļiem, kurus izvēlas galvenie varoņi, patiesīga un aizraujoša, nostalģiska un uzmundrinoša.

Romāna trīs galvenie varoņi ir Mičels, Madlīna un Leonards, koledžas biedri, kurus saista jūtas: Madlīna mīl Leonardu, Mičels – Madlīnu, bet Leonards… viņš laikam ir traks gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Mācības koledžā beigušās, vēl priekšā izlaidums un īstā dzīve: studijas, laulība, ceļojumi un darbs. Madlīna grib studēt literatūru un vienlaikus pieskatīt Leonardu – viņa grib precēties. Mičels jūtas skumīgs un kopā ar draugu dodas apceļot pasauli, nonākot gan Parīzē, gan Kalkutā, izbaudot brīvību līdz robežai, kur tā kļūst apgrūtinoša, un rakstīdams pārdomātas vēstules Madlīnai. Pa to laiku Madlīna un Leonards bauda divatni tik intensīvi, kā tas iespējams vien jaunībā… Taču trijotne vēl sastapsies, cer Mičels, pārliecināts, ka Madlīna beidzot sapratīs, kurš viņu mīl pa īstam!

Ir rakstnieki, kas dažādos veidos stāsta vienu un to pašu stāstu, uzlabojot un papildinot to. Un ir rakstnieki, kuriem ik jauns darbs ir kā atklājums pašam un lasītājam. Dž. Jūdžinidess neapšaubāmi pieder pie pēdējiem, jo viņa romāni ir pilnīgi atšķirīgi, vienīgais, kas tos vieno, ir autora vārds un stāstnieka prasme. Ikkatrs no darbiem ataino citu vidi un notikumus, rādot tos sulīgi un koši – vai tā būtu mazpilsētas pusauga meiteņu dzīve (“Jaunavu pašnāvības”), mazliet neparasta jauna cilvēka cenšanās kļūt “kā visi”, izdzīvojot gan savas, gan senču dzīves spilgtākos brīžus (“Midlseksa”), vai, kā romānā “Laulību sižets”, – trīs jaunu cilvēku ceļi pēc koledžas beigšanas, notikumi, kas nepieredzējušu un bezrūpīgu būtni padara pieaugušu. Līksmi aizrautīgā stāstījuma maniere patiešām atsauc atmiņā studiju gadus, atgādina par izlasītās literatūras kalniem un pārsteidzīgajiem lēmumiem, un lasot rodas sajūta, ka tas viss noticis ar mums pašiem un tikko. Vakar? Aizvakar? Aizšķirot beidzamo lapu, jāpasmaida un grāmata jānoglabā plauktā – līdz nākamajai lasīšanas reizei. Jo šo grāmatu gribēsies pārlasīt!

Džefrijs Jūdžinidess ir leģenda, dzīva leģenda – vai, precīzāk sakot, par leģendāriem kļuvuši viņa darbi. Arī latviešu lasītāji ir jūsmojuši par romāniem “Midlseksa” un “Jaunavu pašnāvības”, bet ASV Džefrijs Jūdžinidess saņēmis Pulicera balvu (par romānu “Midlseksa”), savukārt 2011. gadā viņa jaunais romāns “Laulību sižets” (“The Marriage Plot”) iekļuva sarakstā “100 svarīgākās grāmatas, ko iesaka “The New York Times””. Dž. Jūdžinidess saņēmis arī citas starptautiskas literārās balvas un prēmijas.

Dalīties.

Atstāt Ziņu