pēdot dienā vismaz vienu ābolu, tu parūpēsies par savu organismu, protams, nav jau arī ābols nekāds brīnumlīdzeklis pret visām pasaules slimībām, taču veselības stiprināšanas labā, ēdot cītīgi ābolus, būsi padarījusi daudz!
Āboli ir bagāti ar pektīnvielām, šķiedrvielām, organiskām skābēm un minerālvielām. Ābolos atkarībā no šķirnes ir vairāk vai mazāk cukura – tas viegli nosakāms pēc garšas. Ar C vitamīnu visbagātākie ir ‘Antonovkas’ šķirnes āboli, no vasaras āboliem – ‘Baltie dzidrie’.
Kas vērtīgs ābolos
* Jo vairāk ābols tiek apstrādāts, jo mazāks kļūst šķiedrvielu saturs. Gan antioksidanti, gan pārējās vērtīgās vielas āboliem atrodas mizā vai zemmizas slānī – tur to ir sešas līdz septiņas vairāk nekā mīkstumā. Ļoti veselīgas ir arī sēkliņa, jo tās satur vērtīgās taukskābes un jodu. tāpēc pareizākais ābola ēšanas veids ir tāds, ka pāri paliek tikai kātiņš.
* Ābolu miza satur kvercetīnu, kas ir dabīgais antioksidants – mūsdienu medicīna pēta kvercetīna lielo nozīmi vēža riska samazināšanā. Taču ar mizu ābolus ieteicams ēst vienīgi tad, ja ir zināms, ka tie nav ķīmiski apstrādāti.
‘Lai uzņemtu vairāk šķiedrvielu, ēd ābolus ar visu mizu. Dienā jānotiesā vismaz 1 ābols. |
* Āboli kavē novecošanos, labi ietkemē intelektu, mazina stresu. Ja dienas spriedze kādu iztukšojusi tā, ka kļūst skarbāks pret apkārtējiem, laiks apēst ābolu. Nomierinošās vielas, ko auglis satur, ļauj visu uztvert mierīgtāk un saprotošāk.
* Āboli satur fitoncīdus – bioloģiski aktīvas vielas, kuras nomāc nelabvēlīgo baktēriju vairošanos, tāpēc tos ieteicams lietot gan kā profi laktisku līdzekli, lai izsargātos no saslimšanas, gan kā ārstniecisku līdzekli dažādu slimību gadījumos.
* Ābolos ir arī vielas, kas saskarsmē ar C vitamīnu veicina locītavu un saišu stiprumu.
* Ābolu sula ir ne tikai garšīga, bet tā arī izvada no organisma sārņus un toksīnus. Ābolu sulai ir brīnumainas spējas veicināt nierakmeņu izvadīšanu no organisma, tā ir teicams urīndzenošs un žultsdzenošs līdzeklis.
* Ābolu sula novērš sirds saslimšanas, jo sulā esošie komponenti paātrina holesterīna oksidēšanās procesus, tādējādi kavējot aterosklerotisko pangu veidošanos artērijās.
* Ābolu sula ir arī efektīvs līdzeklis plaušu slimību ārstēšanai. Jālieto, bieži slimojot ar bronhītu, kā arī ieteicama „rūdītiem” smēķētājiem. Izdzerot puslitru glāzi ābolu sulas dienā, uzlabosies elpošanas orgānu darbība.
* Ābolu sulu ieteicams lietot lielas garīgās slodzes gadījumos. Sulā esošās organiskās skābes kavē asinīs un audu šķidrumā uzkrāties skābajiem vielmaiņas produktiem, kas lielas garīgas piepūles dēļ tiek izmesti smadzenēs.
Izmēģini kādu no šīm ābolu receptēm!
Vēl citas garšīgas ābolu receptes!
Svaigs un veselīgs saldais ēdiens
Nepieciešams: ķirbis, āboli, rozīnes, medus, kanēlis
Sarīvē ķirbi un ābolus, piejauc izmērcētas rozīnes, medu un kanēli. Sastāvdaļu attiecības izvēlies pēc savs gaumes un garšas.
Āboli mīklā
Nepieciešams: 1 ola, cukurs, piens, milti, āboli
Olu sakuļ ar cukuru, nelielu daudzumu piena vai ūdens un miltiem, līdz izveidojas pabieza pankūku mīkla. nomizotas pabiezas ābolu šķēlītes apmērcē mīklā un liek katliņā ar uzkarsētu eļļu, kad mīkla apbrūnējusi – arī āboli gatavi.
Baltmaizes -ābolu kārtojums
Nepieciešams: Baltmaize, āboli, 1 ola, piens
Baltmaizi sagriež plānās šķēlēs, ābolus sagriež šķēlēs. uz plāts vai pannas kārtās liek baltmaizi un ābolus (vispirms baltmaizi tad ābolus, un tā kādas aptuveni 6 reizes). saputo vienu olu ar pienu un pārlej kārtojumam. Cep cepeškrāsnī.
Ātrais ābolu biezeņa saldēdiens
Nepieciešams: jau iepriekš uzvārīts ābolu biezenis, olas baltums, banāns vai pāris karotes saldētu zemeņu
Ābolu biezenim pievieno olas baltumu, pāris karotes atlaidinātas saldēto zemeņu masas vai banānu un visu sakuļ stingrās putās.
Ātrās ābolu maizītes
Nepieciešams: 2-3 šķēles graudu maizītes, sviests, 2-3 skābi āboli, 3 ēdamkarotes skāba krējuma, cukurs, kanēlis
Maizītes apsmērē ar sviestu. Ābolus sarīvē uz rupjās rīves, pēc garšas pievieno nedaudz cukura un sajauc ar skābo krējumu.Liek virsū maizītēm, uzkaisa kanēli un cep cepeškrāsnī 10-15 minūtes.
Cepti āboli ar biezpiena cepurīti
Nepieciešams (4 personām): 4 lieli, mazliet skābi āboli, 100 g sakapāti
valrieksti vai mandeles, 4 tējkarotes sviesta, kanēlis, cukurs
Biezpiena masai: 500 g biezpiena, 200 ml saldā krējuma, vaniļas cukurs
Uz pannas apgrauzdē valriekstus, līdz tie sāk smaržot. Nomazgātiem āboliem izņem serdes un saliek uz cepamās pannas. Kanēli sajauc ar saldinātāju, ābolos liek piciņu sviesta un pārkaisa ar kanēļa maisījumu. Liek cepeškrāsnī cepties 30 minūtes. Sakuļ biezpiena masu tā, lai nepaliktu kunkuļi. Pievieno saputotu saldo krējumu un vaniļas cukuru. Var pievienot rozīnes, kas iepriekš aplietas ar karstu ūdeni, jo tad tās kļūst mīkstas. Kad āboli gatavi, kārto tos uz šķīvja un pievieno klāt gatavo biezpiena masu.
Avoti: Raksta sagatavošanai izmantota informācija no grāmatām “Aizslēposim pēc avotkresēm” un “Tautas veselības gadagrāmata 2009”