Vārda dienu svin: Daumants, Druvvaldis

5 soļi, kā pateikt ‘nē’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ieskatīt radu bērnus, kolēģa vietā pabeigt darbu pie kāda dokumenta, vēlā vakara stundā aizskriet līdz draudzenei, jo viņai vajag izrunāties, aizdot savu auto draugam un vēl un vēl…Lai gan labprātāk tu uz visiem šiem lūgumiem būtu pateikusi „Nē”. Gribu laiku sev, esmu ieplānojusi darīt ko citu vai man vienkārši negribas to darīt. Bet kādēļ tad tik grūti pār lūpām dabūt šo mazo vārdiņu – „Nē”?

Psiholoģes Marijas Ābeltiņas ieteiktā metode, kā pateikt ‘Nē’

Situācijas piemērs:
Ir darba dienas vakars. Vēls- jau pusastoņi. Tu steidzies mājās, jo esi iecerējusi šovakar vēl tik daudz pagūt – rīt mājās tev gaidāma ballīte. Tu dodies pie sava auto, kad tava kolēģe pienāk pie tevis, uzsmaida un palūdz: „Klau, mīļā, tu mani nevarētu paķert līdz mājām?” Tu jau zini -paķert nozīmē braukt pamatīgu, 30 kilometru līkumu līdz kolēģes mājām. Bet šodien nav laika speciāli vest viņu uz mājām un galu galā – benzīns arī nav nekāds ūdens!

1. Pārfrāzē lūgumu, pārvaicā, noapaļojot, ko otrs vēlas: „Vai es pareizi saprotu, ka tu gribi, lai es….?”

Piemērs: Tu pārvaicā kolēģei: „Vai es pareizi saprotu, ka tu gribi, lai es tevi aizvedu uz mājām?”
Kolēģe smejoties atbild: „Nu jā, tev jau tur uz to pusi sanāk braukt. Zini tāds auksts vakars, tik vēls, gribas ātrāk mājās tikt.”

2. Uzdod sev jautājumu, uz cik % vēlies darīt to, ko tev lūdz.

10 ——————————— > 100%
Izvēlies atzīmi no 10 – 100% skalā.

Jo mazāks skaitlis (respektīvi, jo mazāk gribas darīt to, ko tev lūdz), tad jāsaka nē.

Piemērs: Tu zini, ka tev mājās vēl darbi darāmi un laika vest viņu uz mājām nemaz nav, un galu galā negribas arī braukt pa tumsu tos liekus 30 kilometrus. No otras puses –laba kolēģe. Bet godīgi- vēlme vest viņu uz mājām ir vien kādi 15% .

3. Pieklājīgi atsaki, pasakot vienu skaidru iemeslu.

Piemērs: Tu laipni kolēģei saki: „Es šovakar nevarēšu tevi aizvest. Tiešām ir jau vēls, un mani mājās gaida svarīgi darbi.”

4. Ja otrs pārjautā, sāk lūgties vai iežēlināt, svarīgi, lai tu nesāktu taisnoties. Atsakot tu taču neko sliktu nedari. Vienkārši vēlreiz pasaki, ka šoreiz nevari palīdzēt.

Piemērs: Kolēģe var sākt lūgties: „Nu, beidz, vai tiešam tev tik grūti mani aizvest? Kas tad tur būs piecas minūtes turp un atpakaļ.” Esi stingra: „Tiešām šoreiz nevaru tev palīdzēt.”

5. Ja ir iespējams, piedāvā alternatīvu vai ideju, kā risināt situāciju bez tavas palīdzības. „Es šoreiz nevaru. Varbūt mēģini darīt …. ”

Piemērs: Iesaki viņai alternatīvu: „Varbūt izsauc taksi? Vai arī varu tevi izlaist pie savas mājas un tālāk tad brauc ar sabiedrisko, tas ir viss, ko varu piedāvāt.”

Svarīgi, lai tu nejūties vainīga. Ja tu negribi un nevari darīt to, ko tev otrs lūdz, tev ir tiesības atteikt. Padomā, kas ir sliktākais šajā situācijā, kas var notikt, ja tu atteiksi? Kolēģe apvainosies? Varbūt šovakar nedaudz, bet jau nākamajās dienās viss būs kārtībā. Bieži vien mēs pārspīlējam sekas, kas var iestāties no pateikšanas „nē”. Skaidri noformulējot sev sliktākās lietas, kas var notikt atteikuma gadījumā, jutīsies drošāk pateikt „nē”, jo skaidrāk sapratīsi, ka riskē ar konkrētām lietām, nejūtoties nepatiesi vainīga par to, ka kopumā esi kļuvusi slikta un neizpalīdzīga.

„Nē” dod spēku
Indiešu izcelsmes mistiķis Ošo norādījis, ka ‘nē’ ir spēcīgs vārds un tas dod spēku: “Kad vien tu saki nē, tu vari sajust spēku. Kad vien tu saki jā, tu vari izjust mīlestību, tu vari just līdzcietību, bet ne spēku. Vārdiem piemīt savas īpašības. Šīs īpašības nav atrodamas vārdnīcā. Taču īstajā dzīvē, ja tu iedziļinies vārdu psiholoģijā, katram vārdam piemīt neatkārtojama individualitāte. Nē nav vienkārši noliegums, tas ir spēka apliecinājums.”*

* Osho, ‘Apskaidrības ABC’, Zvaigzne ABC, 2011

Dalīties.

Atstāt Ziņu