Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

19 sievietes Saeimā – tas nav pietiekami

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šīs nedēļas sākumā Centrālā vēlēšanu komisija publiskoja oficiālo 10.Saeimā ievēlēto deputātu sarakstu. No 100 deputātiem, kuri turpmākos četrus gadus izstrādās, labos un pieņems likumus, tikai 19 ir sievietes.

Turklāt no tām 12 pārstāv Vienotību. Lai gan savā ziņā tas ir labs rādītājs, ka no politiskās apvienības, kas ieguvusi lielāko vēlētāju atbalstu, teju 40% ievēlēto deputātu ir sievietes, tomēr kopējais Saeimā ievēlēto sieviešu skaits salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem nav pieaudzis.

Vairāk sieviešu, mazāk korupcijas
19 sievietes Saeimā- tas nav pietiekami, uzskata Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla (LSOST) valdes  priekšsēdētāja Ineta Ielīte.

“Lai pieņemtu atbildīgus, pārdomātus un visas sabiedrības intereses sabalansējošus lēmumus, Saeimā pārstāvētajiem deputātiem būtu jābūt proporcionāli dzimumu pārstāvniecībai sabiedrībā vai kā ģimenē – kur māte un tēvs kopīgi pieņem lēmumus. Daudzos pētījumos ir pierādīts, ka gan politikā, gan biznesā vislabākie gan īsam, gan ilgam laika termiņam ir tie lēmumi, kuru sagatavošanā līdzvērtīgi piedalījušies vīrieši un sievietes,” norāda I.Ielīte. Turklāt esot pētījumi, kas liecina, ka lielāks skaits sieviešu pārvaldībā veicina godīgāku pārvaldību un tajās valstīs ir zemāks korupcijas līmenis.

“Ja Saeimā būtu lielāka sieviešu pārstāvniecība, būtu izsvērtāki un caurspīdīgāki lēmumi, mazāk korupcijas risku un labāk sadzirdētas sabiedrības vēlmes,” norāda I.Ielīte. Viņasprāt, ideālais sieviešu un vīriešu deputātu proporcionālais sadalījums, uz ko mums vajadzētu tiekties, ir 40/60.

To sasniegt “var pašas sievietes politiķes, aktīvi piedaloties politikas procesā, strādājot ar saviem vēlētājiem un partiju nodaļām, kā arī veidojot savu karjeru un atbalstot citas sievietes katrā iespējamā veidā.”  Un pats būtiskākais – to mainīt var arī vēlētāji, nākamreiz pievelkot plusiņu sievietei sarakstā.

 

Sievietes Saeimā

Pirmais tautas ievēlētais likumdevējs Latvijā bija Satversmes sapulce, kuras vēlēšanas notika 1920.gada 17. un 18.aprīlī. Ievēlēja 150 deputātus, tajā skaitā 5 sievietes.

Pirmajās trīs Saeimās nav pārstāvētas sievietes.

4. Saeimas vēlēšanas (1931.gadā )parlamentā pirmo reizi ievēl sievieti – Bertu Pīpiņu no Demokrātiskā centra saraksta.

5. Saeimā ievēlētas 14 sievietes

6. Saeimā ievēlētas 8 sievietes

7. Saeimā ievēlētas  17 sievietes

8. Saeimā ievēlēta 21 sieviete

9. Saeimā ievēlētas 19 sievietes (9.Saeimā patlaban darbojas 21 sieviete deputāte)

10.Saeimā ievēlētas 19 sievietes

 (Avots- saeima.lv)

10.Saeimā ievēlētās sievietes

No Vienotības
Solvita Āboltiņa Kurzemes vēlēšanu apgabals
Silva Bendrāte Kurzemes vēlēšanu apgabals
Ingrīda Circene Kurzemes vēlēšanu apgabals
Ilma Čepāne Vidzemes vēlēšanu apgabals
Lolita Čigāne Rīgas vēlēšanu apgabals
Ina Druviete Vidzemes vēlēšanu apgabals
Sarmīte Ēlerte Zemgales vēlēšanu apgabals
Dzintra Hirša Vidzemes vēlēšanu apgabals
Rasma Kārkliņa Rīgas vēlēšanu apgabals
Janīna Kursīte – Pakule Kurzemes vēlēšanu apgabals
Inguna Rībena Rīgas vēlēšanu apgabals
Ilze Viņķele Rīgas vēlēšanu apgabals

No SC– neviena

No ZZS
Aija Barča Kurzemes vēlēšanu apgabals
Iveta Grigule Vidzemes vēlēšanu apgabals
Dace Reinika Zemgales vēlēšanu apgabals
Dana Reizniece Kurzemes vēlēšanu apgabals

PLL
Rita Strode Latgales vēlēšanu apgabals
Inese Šlesere Rīgas vēlēšanu apgabals

VL/TB LNNK
Inese Laizāne Latgales vēlēšanu apgabals

(Avots- CVK)

 

Dalīties.

3 komentāru

  1. Nu par SC nav nekads brīnums, ka tur nav nevienas sievietes. Cita nacionalitāte un kultūra. Bet brīnos, ka no TB/lnnk tik maz! Tikai viena!<br>Bet vispār šis saeimas sastāvs liekas sakarīgāks nekā iepriekšējais, daudz mazāk visādu mūziķu un sportistu, kas tikai atsēž un spaida pogas. Cerams, ka uz labu.

  2. "Vienotība" iekšēji ir pati demokrātiskā no partiju apvienībām. Un tas ļoti veiksmīgi atspoguļojas arī pilsoņu izvēlē un sabiedrības demokrātiskajā briedumā!

  3. Varbūt būtu vairāk, ja Saskaņas centram nebūtu tik daudz vietu, viņi kaut kā nelaiž pie politikas sievietes. A kā vispār ir- Krievijā pie varas ir sievietes? Varbūt tā viņiem ir tāda kultūras iezīme, ka tikai veči nodarbojas ar politiku?

Atstāt Ziņu